Drewno jest materiałem, który cieszy się ogromną popularnością, ponieważ jest łatwy w obróbce, a do tego pięknie się prezentuje. Można wykorzystać go do produkcji mebli, podłóg, schodów, drzwi. Jest bardzo popularny także w branży lutniczej, modelarskiej, ale nie tylko. Aby drewno mogło zostać, użyte musi najpierw przejść przez proces suszenia. Zastanawiasz się jak szybko wysuszyć drewno i ile taki proces trwa?
Ile trwa suszenie drewna w suszarni?
Ile trwa suszenie drewna w suszarni? W zasadzie na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo dużo zależy od zastosowanej technologii, na przykład naturalne metody będą bardziej czasochłonne, z kolei stosując nowoczesne techniki, bez wątpienia czas suszenia będzie dużo krótszy. Mimo że suszenie drewna nie wydaje się skomplikowane, to tylko pozory. Trzeba pamiętać, że drewno konstrukcyjne musi być suszone tak, aby nie uległo żadnym uszkodzeniom ani pęknięciom, co wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać. Poza tym czas suszenia drewna w suszarni będzie uzależniony w dużej mierze od jego gatunku. Na przykład materiał pozyskiwany z drzew liściastych wymaga dłuższego suszenia.
Sprawdź: Narzędzia do trasowania metalu, drewna. Lista
Istnieje kilka metod suszenia drewna, do najbardziej popularnych należy sezonowanie. W tym wypadku drewno jest przechowywane przez kilka lat, podczas których wysycha samoczynnie. To prosta, naturalna metoda, która ma jednak sporo wad. Gdy decydujemy się na sezonowanie, drewno musi zostać zabezpieczone za pomocą impregnatu, co może okazać się kłopotliwe, bardzo często także niepożądane. To dlatego obecnie więcej osób decyduje się na skorzystanie z suszarni powietrznych.
Jak długo schnie drewno sosnowe?
Drewno sosnowe to materiał trwały, niedrogi i ogólnodostępny. Można wykonać z niego meble, ale nie tylko, jego zastosowanie jest naprawdę szerokie. Jak długo schnie drewno sosnowe? Tak samo, jak w przypadku innych gatunków drewna, czas suszenia drewna sosnowego może przebiegać w różnym czasie w zależności od tego, jaką metodę suszenia zastosujemy. Wybierając sezonowanie, czyli suszenie drewna na wolnym powietrzu, musimy uzbroić się w cierpliwość. W przypadku, gdy skorzystamy z suszarni, proces ten będzie dużo krótszy i może wynosić kilka miesięcy do roku.
Sprawdź: Ile m3 ma sosna? Ile m3 z 1 ha lasu sosnowego?
Jak suszyć drewno, żeby nie pękało?
Bardzo często pojawia się także pytanie, jak suszyć drewno, żeby nie pękało. Po pierwsze, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każde świeżo ścięte drzewo jest podatne na pękanie i jest to proces naturalny. Co więcej, nie ma znaczenia, jakiego gatunku jest to drzewo.
Oczywiście warto zaznaczyć, że można ograniczyć pęknięcia w drewnie. Jak to zrobić? Pęknięcia zazwyczaj powstają przez zbyt szybkie i nierównomierne schnięcie. Drewno jest materiałem o właściwościach higroskopijnych, co oznacza, że absorbuje wilgoć z otoczenia, następnie ją oddaje. To w trakcie wyparowywania wilgoci drewno się kurczy, jeżeli proces zachodzi zbyt szybko, wówczas pojawiają się szczeliny i pęknięcia. Chociaż nigdy nie można mieć pewności co do tego, czy drewno będzie pękać, czy nie, to warto zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy przebieg suszenia. Jeżeli chodzi o drewno konstrukcyjne, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie impregnatu konstrukcyjnego.
Sprawdź: Pilarki Echo — opinie, forum, ceny, serwis, części
Jak szybko wysuszyć drewno?
Suszenie drewna nie jest zadaniem prostym, szczególnie jak decydujemy się na sezonowanie. Nie warto przyspieszać procesu suszenia drewna, gdyż możemy bardzo szybko pożałować swojej decyzji. Drewno szczególnie konstrukcyjne musi być wysokiej jakości, nie powinno posiadać żadnych uszkodzeń ani pęknięć, dlatego tak ważne jest to, aby proces suszenia był powolnym. Jak szybko wysuszyć drewno? Jedynym sposobem na przyspieszenie procesu suszenia jest skorzystanie ze specjalnej suszarni. Obecnie popularną metodą jest suszenie komorowe, które z reguły trwa kilkanaście dni. To dobre rozwiązanie, bo drewno jest dodatkowo wyjaławianie z wszelkiego rodzaju szkodników i grzybów, a ryzyko uszkodzenia jest minimalne.
Suszenie drewna może potrwać bardzo długi czas, szczególnie jeżeli chodzi o drewno konstrukcyjne, które musi być najwyższej jakości. Metody suszenia są różne, niektóre wymagają składowania drewna przez kilka lat, inne trwają tylko kilkanaście dni. To, jakie rozwiązanie wybierzemy, w dużej mierze będzie uzależnione od naszych potrzeb, budżetu oraz rodzaju suszonego drewna.