Konstrukcja hali magazynowej jest procesem stopniowym. Każdy krok ma określone miejsce w planie prac. W tym artykule opisujemy, jak rozwija się tworzenie magazynu, począwszy od fazy planowania, a skończywszy na przekazaniu hali do użytku.
Projektowanie hali magazynowej
Dla osoby niezaznajomionej budowa oraz projekt hali magazynowej może wydać się dość proste. Jednak w rzeczywistości proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany. Hala składa się z niezawiłej konstrukcji, gotowych elementów montowanych na placu budowy, arkuszy blach tworzących dach oraz paneli warstwowych pokrywających ściany. Dopiero po spełnieniu tych warunków hala jest gotowa do użytku.
Zadania związane z przygotowaniem terenu
Warto zdać sobie sprawę, że nie każdy grunt będzie odpowiednim miejscem do budowy hali. Dlatego przed nabyciem działki, na której zamierzamy przeprowadzić inwestycję, trzeba:
- zlecić analizy geologiczne w celu zorientowania się co do charakteru podłoża,
- sprawdzić dostępność usług komunalnych,
- sprawdzić możliwość dojazdu większych pojazdów do hali z pobliskiej drogi publicznej,
- zweryfikować możliwość umieszczenia hali na danej działce i jakie jest dozwolone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jej zajęcie powierzchni,
- zwrócić się o dostarczenie mapy topograficznej do lokalnego biura geodezji w celu uzyskania informacji o położeniu otaczających teren budowy obiektów.
Dane odnoszące się do charakterystyki hali
Kolejna faza tworzenia hali odbywa się w biurach firmy, która jest odpowiedzialna za całkowite wykonanie obiektu lub w zewnętrznym biurze projektowym. Na tym etapie inwestor przekazuje szczegółowe informacje dotyczące charakterystyki planowanego magazynu.
Etapy projektowe
Kolejnym krokiem jest planowanie budynku, przy czym należy wziąć pod uwagę aspekty uwzględniające szczególne cechy konkretnego składu magazynowego:
- selekcja materiałów do zastosowania w procesie wznoszenia budowli,
- rozwiązania projektowe,
- rozwiązania inżynieryjne,
- analiza strukturalna elementów,
- dyrekcje dotyczące ochrony przeciwwybuchowej,
- wytyczne higieniczne.
Montaż sieci wewnętrznych i uporządkowanie otoczenia w rejonie budynku
Następny etap realizacji inwestycji obejmuje również kwestie związane z projektowaniem. W tym przypadku dotyczy to mediów, które zostaną zainstalowane na terenie przyszłej hali. Mamy tutaj na myśli rozprowadzanie instalacji wewnętrznych (elektrycznych, wodociągowych i gazowych) oraz ich podłączenie do budynku. Ostatnim zagadnieniem, które trzeba rozważyć, jest zaprojektowanie przestrzeni wokół magazynu.
Zezwolenie na budowę magazynu
Centrum inwestycji to zdobycie zgody na konstrukcję magazynu. W wykazie dokumentów, które należy zamówić, aby z sukcesem przejść tę fazę, widnieją między innymi:
- projekt aranżacji terenu i projekt budowlano-architektoniczny,
- projekt geotechniczny,
- projekt budowy fundamentów i konstrukcji hali,
- projekty specjalistyczne obejmujące instalacje wewnętrzne i sieci zewnętrzne,
- projekt technologiczny.
Hala magazynowa – budowa
Po wykonaniu wszystkich wcześniej wymienionych działań rozpoczyna się faza przebiegająca na obszarze przyszłej budowy hali. Przykładowe działania, które mają miejsce w tym miejscu, obejmują między innymi:
- przygotowanie placu (nazywane makroniwelacją),
- budowa podstawy i osadzenie belek fundamentowych,
- zamontowanie konstrukcji nośnej, dachu, ścian, okien i bram,
- układanie posadzki wewnątrz hali,
- rozmieszczenie instalacji wewnętrznych.
Zgoda na użytkowanie
Zakończenie wszystkich działań związanych z budową hali magazynowej oznacza opcję złożenia aplikacji o przyznanie pozwolenia na jej użytkowanie. Do czynności, które finalizują proces inwestycyjny, zalicza się tutaj:
- skompletowanie dokumentacji geodezyjnej i powykonawczej,
- stworzenie dziennika budowy,
- skomunikowanie się z nadzorem budowlanym,
- przeprowadzenie inspekcji przez PSP i PIS.
Artykuł sponsorowane.