Jaka zagęszczarka do kostki? Jaka waga?

Każdy, kto poważnie myśli o założeniu kostki brukowej na swojej posesji, bez wątpienia musi najpierw wziąć pod uwagę wybór odpowiedniej zagęszczarki, czyli tzw. ubijaka. Maszyna ta służy do zagęszczania gruntu np. w ogrodzie poprzez wzbudzanie metalowej płyty przy użyciu układu wibracyjnego. Korzystać mogą z niej zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. 

Jak zapewne się domyślacie, wybór tego typu urządzeń jest spory, a jego zakup nie powinien być przypadkowy. No właśnie, tylko jaka zagęszczarka do kostki będzie odpowiednia? Czym powinniśmy się sugerować, żeby nowy nabytek okazał się strzałem w dziesiątkę, a nie przysłowiowym bublem? Ponadto, nie bez znaczenia pozostaje kwestia tego, jaka waga zagęszczarki odpowiednia jest dla danej pracy. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu, żeby uzyskać odpowiedzi na te i inne pytania. Przygotowaliśmy dla Was garść najważniejszych informacji

Jaka zagęszczarka do kostki? 

Jak już zostało napomknięte – zakup ubijaka powinien być przemyślany i świadomy. Należy wziąć pod uwagę, jakie mają zalety oraz wady tak, żebyśmy mogli wybrać odpowiadający nam model. Okazuje się bowiem, że istnieje kilka rodzajów zagęszczarek i każda przeznaczona jest do innego typu prac i sprawdza się w różnych warunkach. Nie bez znaczenia jest więc decyzja odnośnie tego, jaka zagęszczarka do kostki powinna znaleźć się w naszym wyposażeniu. 

Zacznijmy od tego, że jeśli chodzi o silnik, to dzielimy je na napędzane silnikiem spalinowym (charakteryzują się większą mocą i niestraszny im deszcz) i elektrycznym (ogranicza je kabel, warunki pogodowe i mają mniejszą moc). Z kolei, biorąc pod uwagę typ, to ich podział wygląda następująco: kroczące (najczęściej użytkowane na trudnym terenie), podczepiane do maszyn (idealnie sprawdzają się na znacznej wielkości terenach), prowadzone ręcznie (są najbardziej popularne), samoprzesuwne (nadaje się do prac lekkich lub w miejscach o utrudnionym dostępie) i prowadzone ręcznie nawrotne (czyli tzw. dwukierunkowe). 

Jak widać, nie należy podejmować decyzji pochopnie. To jeszcze nie jest wszystko. Jest jeszcze kilka innych aspektów, wpływających na użytkowanie wspomnianego urządzenia – jaka waga zagęszczarki do kostki będzie idealna? 

Jaka waga zagęszczarki do kostki? 

Jaka waga zagęszczarki do kostki powinna zostać uwzględniona? Okazuje się, że jest to istotny aspekt przy wyborze tego urządzenia. Podobnie jak wymiar płyty roboczej. Im jest ona większa, tym ubijarka jest wydajniejsza podczas pracy. Co więcej, także częstotliwość wibracji nie pozostaje bez znaczenia. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę? 

Typowa waga zagęszczarki do kostki waha się między 100 a 300 kg, co przekłada się na pracę – może być zarówno sprawna, jak i toporna. Cięższe ubijarki są jednak bardziej wydajne, ale posiadają mniejszą zwrotność. Dlatego dobrze jest nie brać najciężej maszyny, jeśli w planach mamy założenie kostki na małej posesji, ponieważ nie będzie nam się raczej zbyt dobrze z niej korzystało. Radzimy nie kupować urządzenia o mocy silnika, która jest niższa niż 4,8 kW, ponieważ może poradzi sobie tylko na niewymagających powierzchniach. Inne z kolei powinny sprawdzić się zarówno na trudnych, jak i przystępnych terenach. Jeśli chodzi o częstotliwość wibracji, to najczęściej waha się ona między 90 a 100 Hz. Ten aspekt także wpływa na jakość i komfort pracy. 

Na sam koniec chcielibyśmy tylko wspomnieć, żebyście zawsze dbali o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z tego typu urządzeń. Przed użyciem sprawdzajcie także regularnie jego stan techniczny, żeby nie doszło do nieszczęśliwego wypadku. Jeśli natomiast nie jesteście pewni, jak korzystać z ubijaka, warto poradzić się eksperta, nawet jeśli miałoby się to wiązać z dodatkowymi kosztami. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Dzięki nam wiesz już, jaka zagęszczarka do kostki sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Wiadomo także, jaka waga urządzenia jest odpowiednia. Trzymamy kciuki, żeby Wasz wybór okazał się trafiony. Koniecznie podzielcie się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej. Zawsze chętnie tam zaglądamy i czytamy Wasze wypowiedzi. 

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Ile gazu zużywa kocioł kondensacyjny?

Często uważa się, że kocioł kondensacyjny to klucz do oszczędności na ogrzewaniu, jednak jego efektywność zależy od wielu czynników. W naszym artykule przyjrzymy się,...

Niskie regały – praktyczne i stylowe rozwiązanie do każdego wnętrza

Niskie regały są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają funkcjonalnych i estetycznych mebli, które nie przytłaczają przestrzeni. Dzięki swojej niewielkiej wysokości, niskie regały mogą...

Jak zrobić własne zabawki? Poradnik dla kreatywnych rodziców

Tworzenie własnych zabawek to doskonały sposób na spędzenie czasu z dziećmi, rozwijanie ich kreatywności oraz oszczędzenie pieniędzy. Dowiedz się, jak zrobić własne zabawki z...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.