Elektryk wykonuje prace związane z instalacją elektryczną, a więc tym, co popularnie i potocznie nazywane jest prądem. Może przerabiać gotowe instalacje w budynkach, samochodach i maszynach. Ponadto projektuje je i montuje, a także naprawia. Od tego, jakiej jakości będą podstawowe narzędzia elektryka, zależy jakość i szybkość wykonanej przez niego pracy. Poniżej przeczytasz:
- jakie narzędzia dla elektryka to absolutny must have,
- jakie podstawowe narzędzia elektryka warto mieć w domu,
- czy warto inwestować w profesjonalne narzędzia dla elektryka.
Nawet jeśli jesteś tylko szaradzistą i interesuje cię zagadnienie: narzędzie elektryka krzyżówka, to sporo możesz się dowiedzieć.
Sprawdź: Rodzaje pasowań — zasada stałego wałka, stałego otworu
Jakie narzędzia dla elektryka?
Każdy elektryk posiada przynajmniej jeden multimetr. To urządzenie, które służy do szeroko pojętej diagnostyki pomiarowej. Można przy jego pomocy szybko i wygodnie sprawdzić takie wartości, jak napięcie, prąd i rezystancję. Bardziej zaawansowane modele, które kosztują kilkaset złotych, mierzą także pojemność, indukcyjność i częstotliwość. Profesjonalni elektrycy mają je na swoim wyposażeniu. Jeśli będziesz korzystać z multimetru tylko w domu, wystarczy ci taki, który kupisz za nieco ponad 100 zł w dowolnym markecie.
Poza multimetrem w domu przyda ci się też próbnik elektryczny. To śrubokręt, który jest wyposażony w diodę. Ta zapali się po zetknięciu metalowej końcówki śrubokręta z przewodem elektrycznym, który znajduje się pod napięciem. Przy pomocy próbnika można sprawdzić, czy w gniazdku płynie prąd elektryczny.
Jako narzędzie elektryka krzyżówka często spotkasz multimetr albo miernik stosowane zamiennie.
Sprawdź: Rodzaje pasowań — zasada stałego wałka, stałego otworu
Wyposażenie elektryka – lista must have
Poza miernikiem, który może być bardzo rozbudowany i próbnikiem, który potrafi obsługiwać każde dziecko (choć nie powinno tego robić), wyposażenie elektryka tworzy jeszcze wiele innych narzędzi. Profesjonalne narzędzia dla elektryka mogą kosztować kilka tysięcy złotych, dlatego nie licz na to, że wszystko kupisz od razu. Na początek możesz zdecydować się na podstawowe narzędzia produkowane przez tańszych producentów. Kiedy praca zacznie przynosić ci dochody, wymienisz sprzęt na nowszy.
Przy wykonywaniu profesjonalnych robót przyda ci się miernik cęgowy. To nic innego jak połączenie zwykłych kleszczy z miernikiem i czujnikiem prądu. Działanie takiego miernika jest bardzo proste. Należy umieści szczęki miernika wokół przewodu w dowolnym miejscu układu elektrycznego, a następnie można zrobić pomiar prądu w obwodzie bez konieczności odłączania źródła zasilania. Miernik cęgowy przydaje się też elektrykom pracującym w pojedynkę. Jeśli nie ma nikogo, kto może trzymać zwykły miernik przy przewodach, gdy elektryk łączy kable, taki sprzęt załatwia sprawę.
Mierniki cęgowe to elektronarzędzia dla elektryka, które służą do mierzenia dużego prądu. Klasyczny miernik może być wykorzystywany do mierzenia prądu o natężeniu do 10 A przez maksymalnie 30 sekund bez ryzyka uszkodzenia miernika. Miernik cęgowy radzi sobie z prądem o napięciu do 100 A. Profesjonalne mierniki cęgowe mogą być używane nawet przy natężeniu do 2500 A.
Podstawowe narzędzia elektryka – na początek przygody
Wszystkie narzędzia, którymi będzie posługiwał się elektryk powinny być izolowane. Takie wyposażenie elektryka to między innymi wkrętaki z odpowiednimi zakończeniami: płaski, krzyżowy, torx. Zwróć uwagę na jakość izolacji, by narzędzie nadal pozostawało precyzyjne.
Elektryk, który będzie zajmował się domowymi instalacjami, powinien także kupić detektor przewodów elektrycznych. W sklepach, które oferują elektronarzędzia dla elektryka, można zapytać o konkrety: jakie narzędzia dla elektryka kupić. Bez wątpienia wysoko na liście będzie wspomniany detektor.
Za jego pomocą można sprawdzić, gdzie pod tynkiem poprowadzone są kable elektryczne. Czasem widać to i bez detektora, bo widoczne są puszki elektryczne i można się domyślić, którędy poprowadzony został kabel do gniazdka albo włącznika. Mimo tego, detektor przydaje się podczas wykonywania remontów. Nie kosztuje dużo, a pozwoli uniknąć uszkodzenia kabla w czasie remontu. Droższe modele pozwalają też na wykrycie kabla elektrycznego, który wkopany jest w ziemię. Zwykle kable umieszcza się na głębokości 70 cm. Gdy na podwórku pojawi się bruk, nie można go całego rozebrać i rozkopać ziemi. Lepiej najpierw sprawdzić, którędy faktycznie biegną kable.
Sprawdź: Oznaczenia i rodzaje brzeszczotów do wyrzynarek. Jaki brzeszczot do wyrzynarki?
Elektronarzędzia dla elektryka
Elektryk, który będzie zajmował się projektowaniem, a potem wykonywaniem instalacji elektrycznej w budynkach, powinien mieć młot udarowy. To sprzęt, za pomocą którego będzie mógł wkuć się w ścianę i rowkach umieścić okablowanie. Potem przy jego pomocy będzie mógł też wykuć otwory na gniazdka i kontakty.
Ponadto przy pracach budowlanych wykonywanych przez elektryka przyda się wkrętarko-wiertarka. Trzeba pamiętać, by były to narzędzia wyposażone w akumulator. Dzięki temu można będzie ich używać zanim na budowie pojawi się prąd. Warto zainwestować w takie, do których dołączone są dwa pojemne akumulatory. Wielu producentów oferuje możliwość dokupienia dodatkowej baterii do wkrętarki albo młota.
Hasło młot udarowy jako narzędzie elektryka krzyżówka również może się pojawić.
Sprawdź: Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego? Lista przydatnych narzędzi
Profesjonalne narzędzia dla elektryka – jakich producentów wybrać?
Elektryk, który będzie używał narzędzi zawodowo, a więc codziennie przez co najmniej kilka godzin, powinien wybrać profesjonalny sprzęt. Miernik używany okazjonalnie w domu nie zużyje się tak szybko, więc może być tańszy. Elektryk, który zajmuje się pracami związanymi z prądem zawodowo, powinien kupić droższe narzędzia, które wykonane są z wyższej jakości materiałów. Dodatkowo często odporne są na zawilgocenie oraz kurz.
Nawet mając tańsze mierniki, nie trzeba martwić się o jakość pomiaru. Ich wskazania również będą precyzyjne. Droższy sprzęt będzie bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne (np. upadek, czy zakurzenie).