Ostrzenie łańcucha tnącego w pilarce spalinowej – najważniejsze zasady

Łańcuch tnący pilarki spalinowej wymaga regularnego ostrzenia. Pozwala to na utrzymanie efektywności pracy na wysokim poziomie, a jednocześnie umożliwia odciążenie samej pilarki. W jaki sposób to zrobić? Oto najważniejsze zasady, o których warto pamiętać podczas tej stosunkowo prostej czynności!

Pilnik czy ostrzałka do łańcucha – co wybrać?

Podstawową kwestią jest dobór odpowiedniego zestawu narzędzi. W przypadku ostrzenia łańcucha pilarki w grę wchodzą dwie możliwości. Pilnik do łańcucha jest zdecydowanie prostszym i tańszym rozwiązaniem, które umożliwia ręczne naostrzenie zębów. Przy jego wyborze warto jednak zwrócić uwagę odpowiednią średnicę, ponieważ parametr ten odgrywa kluczową rolę w całym procesie. Producenci z reguły dokładnie opisują każde narzędzie, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie należy sprawdzić podziałkę łańcucha. Jest to zazwyczaj 3/8 cala lub .325 cala. Z reguły do każdej wartości można wykorzystać więcej niż jeden typ pilników, jednak aspekt ten ma znaczenie w przypadku bardziej zużytych łańcuchów.

Alternatywną opcją jest ostrzałka do piły łańcuchowej, będąca elektronarzędziem ułatwiającym przeprowadzenie całego procesu. Jej użycie jest zalecane szczególnie początkującym, którzy na etapie ręcznego ostrzenia mają pole do popełnienia błędów. Niezależnie od wybranej metody kluczową rolę odgrywa odpowiednie zabezpieczenie pilarki. W przypadku ostrzenia pilnikiem należy zatem ustabilizować urządzenie w imadle lub specjalnym uchwycie, natomiast użycie ostrzałki będzie wymagało ściągnięcia łańcucha piły przed przystąpieniem do procesu.

Ostrzenie łańcucha piły – o czym należy pamiętać?

Sam proces ostrzenia nie należy do najbardziej skomplikowanych, jednak nawet najbardziej doświadczeni pilarze miewają problemy z jego przeprowadzeniem. W przypadku pilników okrągłych bardzo ważnym aspektem – obok wcześniej wspomnianej średnicy narzędzia – jest odpowiedni kąt ostrzenia.

Należy zadbać o to, aby podczas całego ruchu pilnik był ustawiony pod odpowiednim kątem do łańcucha. Zadanie może ułatwić prowadnik lub ostrzałka ramkowa, która wyznacza odpowiednie ułożenie pilnika w zębie łańcucha. Warto także pamiętać o tym, że 20 procent średnicy pilnika powinno przez cały czas ostrzenia znajdować się ponad zębem łańcucha. Ta orientacyjna wartość jest bowiem gwarancją, że zeszlifowaniu ulegnie jedynie ta część, która tego wymaga. Ruch ostrzenia powinien być prowadzony „od siebie”, a pilnik do ostrzenia łańcucha należy w jego trakcie delikatnie obracać – służy to jego równomiernemu zużyciu i wyrównaniu niedoskonałości na zębach tnących.

Jak naostrzyć łańcuch – krok po kroku

Znając podstawowe zasady ostrzenia można przejść do działania.

  1. W pierwszej kolejności należy odpowiednio zabezpieczyć pozycję pilarki przy użyciu uchwytu lub imadła. W przypadku korzystania z ostrzałki niezbędne będzie zdemontowanie łańcucha, a po zakończeniu ostrzenia jego ponowne nałożenie.
  2. Przy użyciu pilnika okrągłego należy rozpocząć ostrzenie zębów łańcucha – najpierw po jego prawej stronie, a następnie po lewej.
  3. Wyznacznikiem ostrzenia powinien być najbardziej uszkodzony ząb i to właśnie do jego głębokości należy zrównać każdy fragment łańcucha. Gwarantuje to równomierną pracę piły, w trakcie której na każdy ząb będzie oddziaływała taka sama siła.
  4. Ruchem „od siebie” należy naostrzyć każdy stępiony fragment, a następnie należy przejść do regulacji wysokości zęba.
  5. Do tego celu służy ogranicznik wysokości, który wskazuje w jaki sposób ząb powinien „wystawać” nad tym prostym przyrządem. Regulacja tego aspektu wpływa na ilość trocin oraz zabezpiecza łańcuch przed częstym wbijaniem się i „zastyganiem” w drewnie.
  6. W zależności od twardości opracowywanego drewna należy wybrać wysokość zębów łańcucha do materiałów twardszych lub miększych, na przykład w przypadku pracy na lipie, leszczynie lub mahoniu.

Ostrzenie łańcucha pilarki jest też znakomitym momentem na dokonanie szybkiego przeglądu urządzenia, który może obejmować ocenę poziomu zużycia prowadnicy lub kontrolę odpowiedniego napięcia łańcucha. Sam proces nie należy do najbardziej skomplikowanych, jednak podobnie jak w przypadku innych działań tego typu – jakość ostrzenia wzrasta wraz z poziomem doświadczenia pilarza.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią to narzędzia i przedmioty, które ułatwiają pielęgnację ogrodu w okresie jesieni. Wraz z nadejściem tej pory roku, zmieniają się potrzeby...

Jak dobrać odpowiednią siekierę?

Wybór odpowiedniej siekiery, to klucz do efektywnej i bezpiecznej pracy w lesie, ogrodzie czy podczas różnorodnych prac stolarskich. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym...

Regały paletowe – dobry wybór nie tylko do magazynów wysokiego składowania

Magazynowanie wymaga stworzenia odpowiednich warunków do przechowywania różnorodnych towarów w sposób bezpieczny, adekwatny do ich specyfiki oraz efektywny, szczególnie w przypadku magazynów charakteryzujących się...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.