Oznaczenia i rodzaje brzeszczotów do wyrzynarek. Jaki brzeszczot do wyrzynarki?

Rzecz absolutnie konieczna do działania wyrzynarki to brzeszczot. Bez niego ta maszyna nie byłaby w stanie skutecznie zmieniać kształtu metali, drewna czy też tworzyw sztucznych, bądź przycinać płytek i cegieł. Jakie oznaczenia i rodzaje brzeszczotów do wyrzynarki spotkamy i jak wybrać odpowiedni?

Sprawdź: Objawy zużycia prowadnicy w pile. Kiedy ją wymienić?

Jaki brzeszczot do wyrzynarki? Rodzaje, oznaczenia, na co uważać?

To, jaki brzeszczot do wyrzynarki wybierzemy, ma ogromne znaczenie, gdyż od tego zależy to, czy będzie ona skutecznie pracować. Czym więc kierować się przy takim wyborze? Przede wszystkim rodzajami oraz oznaczeniami, które spotkamy na brzeszczotach. To od nich zależy bowiem to, jakie materiały będziemy mogli obrabiać z pomocą wyrzynarki, czy też to jak skutecznie będziemy to robić. 

Oznaczenia na brzeszczocie mają również wpływ na to, jak długo będzie mógł on działać, zanim będzie konieczna jego wymiana z racji na niską efektywność pracy. Poza samymi oznaczeniami i rodzajami zastanawiając się jakie brzeszczoty do wyrzynarki będą najbardziej skuteczne powinniśmy spojrzeć również na to jak wygląda ich uzębienie, a także grubość czy też szerokość. Parametry te mają ogromny wpływ na to, jak pracuje wyrzynarka. 

Rodzaje brzeszczotów do wyrzynarek

Jakie rodzaje brzeszczotów do wyrzynarek możemy więc spotkać? Tych jest naprawdę sporo i różnią się one przystosowaniem do cięcia różnych materiałów, czy też do poszczególnych sposobów cięcia. Najbardziej podstawowe są brzeszczoty uniwersalne, które jak sama nazwa wskazuje, nadają się do różnych odmian cięcia. Oprócz tego wyróżnia się na przykład brzeszczoty do wyrzynarki drewna. Pracują one z drewnem i są jednym z najpopularniejszych typów brzeszczotów. 

Kolejny typ to brzeszczoty do aluminium. Dobrze nadają się do cięcia tego materiału, gdyż są wyposażone w ukośnie ostrzone zęby i zbieżnie szlifowane boki. Od nich różnią się te, które są przeznaczone do betonu. Główna różnica to przedziałka wynosząca 4,3 m. Do twardego drewna używa się z kolei brzeszczota z grubym i długim ostrzem, które posiada wiele zębów. Oprócz tego wyróżniamy brzeszczoty do metalu, glazury, tworzyw sztucznych, blach, czy też drewna z kawałkami metalu.

Inne rodzaje brzeszczotów do wyrzynarek dotyczą takich, które są przeznaczone do różnych odmian cięcia. Mowa tu na przykład o brzeszczotach do cięcia precyzyjnego, bezodpryskowego, czy też krzywoliniowego. 

Sprawdź: Rodzaje, rozmiary i wymiary kluczy nasadowych i nasadek

Oznaczenia brzeszczotów do wyrzynarek

Niezwykle istotne są także oznaczenia brzeszczotów do wyrzynarek, które wskazują na takie kwestie jak materiał, z którego wykonano brzeszczot, czy też typ jego mocowania. Najczęściej spotykane oznaczenia brzeszczotów do wyrzynarek, które dotyczą materiału, z którego je wykonano, są trzy. Pierwsze z nich to oznaczenie HCS. Oznacza ono, że brzeszczot wykonano z wysokowęglowej stali narzędziowej. Taki materiał świetnie nadaje się do cięcia tworzyw sztucznych, płyt drewnopochodnych, drewna czy też tworzyw sztucznych. W wersji bezzębnej bardzo sprawnie radzi sobie również ze styropianem. 

Kolejne oznaczenie to HSS, które oznacza, iż brzeszczot wykonano ze stali narzędziowej wysokostopowej. Taki brzeszczot ma już inne przeznaczenie, gdyż świetnie sprawdza się do cięcia metalu kolorowego i cienkich blach stalowych. Stosuje się go również do drewna, drewna z gwoździami czy też materiałów drewnopochodnych. Brzeszczoty z bimetalu i węglików spiekanych, które służą do ceramiki, cegły i stali nierdzewnej oznacza się za pomocą liter HM.

Jak już wspominaliśmy oznaczenia brzeszczotów do wyrzynarek, dotyczą również typu mocowania. W tej kwestii wyróżniamy trzy podstawowe odmiany. Mocowanie typu U jest najbardziej uniwersalne i brzeszczoty z takim oznaczeniem pasują do wielu wyrzynarek. Brzeszczoty typu T posiadają jeden nosek i są spotykane najczęściej. Wypierają one brzeszczoty typu 2T, które posiadają dwie wypustki.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Która piła łańcuchowa jest najlepsza? Oto nasze propozycje

Wybór idealnej piły łańcuchowej może być wyzwaniem, zważywszy na szeroki wybór modeli dostępnych na rynku. Każda piła ma swoje unikalne cechy, które mogą lepiej...

Twój Przewodnik do Wyboru Idealnej Szlifierki Kątowej

Wybór szlifierki kątowej może być wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących majsterkowiczów. Nie martw się! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę, aby dokonać...

Przyszłość Narzędzi Ręcznych: Jak Technologia Zmienia Grę w 2024?

Rok 2024 przynosi rewolucję w świecie narzędzi ręcznych, łącząc tradycyjne funkcje z nowoczesnymi technologiami. Ta synergia nie tylko zwiększa efektywność pracy w warsztacie, ale...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.