Nawet przy używaniu tak prostego sprzętu jakim jest wkrętarka, często można pogubić się przy dobraniu odpowiedniej końcówki, czyli, fachowo mówiąc, rodzaju bitu. Końcówek i oznaczeń bitów jest naprawdę wiele, stąd też ich wybór potrafi być naprawdę trudny. O co więc chodzi z tymi wszystkimi rodzajami, końcówkami i bitów do wkrętarek? Nie wystarczy jedna? W tym artykule opiszemy różnice, podobieństwa i wszystkie najpopularniejsze rodzaje końcówek, tak, by nie było co do tego żadnych wątpliwości.
Zobacz: Oznaczenia i rodzaje brzeszczotów do wyrzynarek. Jaki brzeszczot do wyrzynarki?
Rodzaje bitów
Zanim przejdziemy do konkretnych rodzajów końcówek i omówimy ich specyfikacje należałoby opowiedzieć nieco o bitach bardziej ogólnie.
Wyróżniamy dwa rodzaje bitów – twarde i miękkie.
Bity miękkie służą do wkręcania (i wykręcania) do powierzchni, jak nietrudno się domyślić, stosunkowo miękkich, jak np. drewno, czy tworzywa sztuczne. Moment obrotowy wzrasta tu dość jednostajnie i powoli, co pozwala na uniknięcie przeciążeń bitu. Praca z takimi materiałami wymaga od końcówki bitu elastyczności, by ten nie wyskoczył i przypadkiem nie uszkodził się przy wkręcaniu.
Bity twarde sprawdzą się przy metalowych powierzchniach, czy też przykręcaniu wszelkich metalowych elementów. Ich twardość przyda się podczas gwałtownego wzrostu momentu obrotowego w końcowej fazie wkręcania (tym cechują się powierzchnie metalowe). Przy takiej pracy bity mogą bardzo łatwo się wyrabiać, kruszyć, a nawet łamać, stąd ważne jest, by były odpowiednio wytrzymałe.
W zależności od materiału w jakim zamierzamy pracować, bardzo istotne jest by wybrać właściwy rodzaj bitu do naszej wkrętarki. Użycie twardego bitu przy miękkich powierzchniach grozi zniszczeniem główki śruby lub jego (bitu) nieustannym wypadaniem. W odwrotnej sytuacji możemy uszkodzić sam bit, doprowadzając nawet do jego złamania. Jego odpowiednie dopasowanie pozwoli wykonać naszą pracę bez zbędnych przeszkód, zapewniając bezpieczeństwo nam i naszym narzędziom.
Zobacz: Rodzaje, rozmiary i wymiary kluczy nasadowych i nasadek
Rodzaje bitów do wkrętarek
Oprócz stopnia twardości niesamowicie istotny jest oczywiście rodzaj końcówki bitu, dlatego teraz omówimy najpopularniejsze z nich.
Oznaczenia bitów:
Bit krzyżowy Phillips – dzięki swojemu uniwersalnemu kształtowi ma bardzo szerokie zastosowanie i nadaje się do pracy w wielu różnych materiałach, jak np. drewno, metal czy płytach typu regips. Fakt, iż stosowany jest powszechnie przy produkcji śrubokrętów, powoduje, że jest on bardzo często używany w stolarstwie.
Bit krzyżowy Pozidriv – można powiedzieć, że jest ulepszoną wersją bitu powyżej. Jego grot posiada dodatkowy krzyż, który nachodzi na pierwszy pod kątem 45°, przez co odznacza się dodatkową stabilnością. Mimo wszystko jest nieco mniej popularny od swojego poprzednika, jednakże również wykorzystuje się go głównie w stolarstwie.
Bit Torx – istnieje kilka rodzajów bitów Torx. Zwykły torx posiada grot o profilu sześcioramiennej gwiazdy z zaokrąglonymi krawędziami. Zapewnia mu to lepsze przełożenie siły obrotowej na śrubę oraz minimalizuje ryzyko wyskoczenia bitu przy wkręcaniu.
Bit Torx Plus – są dość podobne do zwykłego Torxa, jednak posiadają spłaszczone krawędzie, które umożliwiają im jeszcze lepsze przenoszenie mocy obrotowej. Jednocześnie minimalizują ryzyko uszkodzenia główki śruby, przez co są naprawdę dobrą alternatywą.
Bit Torx TR – ostatni rodzaj bitów torx. Jego wyróżnikiem jest otwór na niewielki, centralnie ustawiony bolec na główce śruby. Jest wykorzystywany głównie do odkręcania specjalnych śrub, które mają uniemożliwić ich odkręcenie przez osoby niepowołane.
Bit kwadratowy – rzadko stosowany w europie, znacznie częściej w Ameryce, a konkretniej w USA. Tu przełożenie mocy z wkrętarki na bit jest dosyć niekorzystne, zwłaszcza przy dużych obrotach.
Bit sześciokątny (imbus) – jedna z najbardziej powszechnych i znanych końcówek bitów. Przenoszenie mocy jest tutaj również dość mocno niekorzystne, jednak nie znaleziono dla niego jak dotąd żadnej alternatywy.
Bity Torq-Set i Tri-Wing – stosowane głównie w przemyśle lotniczym lub wszelkiego rodzaju instalacjach budowlanych. Dzięki swoim nieregularnym kształtom, podobnie jak Torx TR ma za zadanie uniemożliwić odkręcanie śrub przez osoby trzecie.
Wybór rodzaju bitu do wkrętarki może wydawać się z pozoru skomplikowany, jednak po przybliżeniu ich specyfikacji i oznaczeń bitów, to zadanie powinno być o wiele łatwiejsze. Rodzajów i końcówek do bitów jest całkiem sporo i to od pracy jaką chcemy wykonać powinien zależeć to jakiej.
Zobacz:Rodzaje pasowań — zasada stałego wałka, stałego otworu