Siłowniki elektryczne – klucz do efektywnej automatyzacji produkcji

Wskazujemy, jakie rodzaje siłowników są chętnie wykorzystywane w przypadku pracy cyklicznej, która trwa przez całą dobę w zakładzie przemysłowym.

Wsparcie automatyzacji pracy w przemyśle

Automatyzacja produkcji przemysłowej jest istotnym czynnikiem, który pozwala zwiększyć wydajność pracy wielu zakładów. Przykładem elementów automatyzujących tę dziedzinę są siłowniki elektryczne, które spełniają niezwykle ważną rolę w zakresie produkcji. Są one kluczowym czynnikiem, nieodzownym w efektywnym sterowaniu ruchem maszyn, urządzeń i systemów w zakładach produkcyjnych. Poniżej wskazujemy zakres wpływu siłowników elektrycznych na efektywność automatyzacji produkcji. 

Siłowniki elektryczne stanowią alternatywę dla tradycyjnych siłowników hydraulicznych czy pneumatycznych. Ich zaletą jest precyzja działania, łatwość w sterowaniu oraz możliwość integracji z systemami automatyki przemysłowej. Przykładem konkretnego modelu tego rozwiązania może być siłownik posuwisto-zwrotny spz 70mm do pracy cyklicznejJest to specjalne rozwiązanie, które zostało przygotowane do funkcjonowania w ruchu liniowym. Dużym wyróżnikiem siłowników tego typu jest możliwość zapewnienia wielogodzinnego wsparcia procesów roboczych. Oznacza to, że zainstalowany element może działać non-stop, nawet w cyklu całodobowym. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji siłownika, a dokładniej, z uwagi na jakość zastosowanych komponentów składowych.

Wpływ stosowania siłowników na efektywność automatyzacji

Siłowniki elektryczne wykazują duży wpływ na automatyzację współczesnych procesów produkcyjnych. Są przede wszystkim rozwiązaniem uniwersalnym, które można zintegrować z istniejącymi już systemami. Co istotne, zapewniają one wysoką precyzję pracy oraz stałą powtarzalność działania. Mogą pracować bez przerwy, jednocześnie nie tracąc na swojej wydajności. Eliminuje to konieczność manualnego dostosowywania ustawień oraz ciągłej kontroli nad przebiegiem poszczególnych procesów. Dalej, odpowiadają one za optymalizację cykli produkcyjnych. Regulacja prędkości pozwala np. dostosować parametry pracy do danych potrzeb. W perspektywie czasu mogą być one zmieniane tak, aby dopasowały się do konkretnych wymagań. Siłowniki elektryczne sprawdzają się także tam, gdzie trzeba wyeliminować najbardziej niebezpieczne fragmenty produkcji. Odciążają siłę ludzką zapewniając wsparcie przy wykonywaniu najbardziej męczących i monotonnych czynności.

Można stwierdzić, że są one istotnym elementem, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach produkcji. Przykładowym zastosowaniem siłowników może być ich instalacja bezpośrednio na liniach produkcyjnych. Wspierają także pracę wszelkiego rodzaju maszyn: podajników, przesiewaczy, sit, wytrząsarek czy robotów. Część produktów, m.in. dostępnych na stronie https://www.elektrobim.pl, jest już wyposażona w dedykowany zasilacz. Oznacza to, że zakupiony zestaw jest od razu gotowy do montażu i pracy.

Automatyzacja produkcji i integracja – siłowniki elektryczne

Siłowniki elektryczne łatwo integrują się z zaawansowanymi systemami automatyki przemysłowej. Niesie to za sobą szereg zalet. Wśród nich można wyróżnić przyczynianie się do zwiększenia wydajności pracy. To także krok ku obniżeniu kosztów produkcji w dłuższej perspektywie czasowej. Nowoczesne urządzenia, np. posuwisto-zwrotne, wykorzystywane są w pracy cyklicznej. Mogą być regulowane przez operatora. Zmiana pozycji może dotyczyć np. zmiany skoku siłownika. Co więcej, prędkość działania silnika również może być modyfikowana, co zwiększa użyteczność sprzętu.

Bez wątpienia można stwierdzić, iż rola siłowników w usprawnianiu efektywności automatyzacyjnej w przemyśle jest jak najbardziej widoczna. Są one obecnie stosowane w ogromnej ilości firm, a co ważne, dzięki dużej dostępności technologii znajdują swoje zastosowanie w kolejnych branżach. Nic dziwnego, że zostały nazwane „kluczem do zwiększenia wydajności” związanej z automatyzacją pracy przemysłowej.

Artykuł partnera.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Która piła łańcuchowa jest najlepsza? Oto nasze propozycje

Wybór idealnej piły łańcuchowej może być wyzwaniem, zważywszy na szeroki wybór modeli dostępnych na rynku. Każda piła ma swoje unikalne cechy, które mogą lepiej...

Twój Przewodnik do Wyboru Idealnej Szlifierki Kątowej

Wybór szlifierki kątowej może być wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących majsterkowiczów. Nie martw się! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę, aby dokonać...

Przyszłość Narzędzi Ręcznych: Jak Technologia Zmienia Grę w 2024?

Rok 2024 przynosi rewolucję w świecie narzędzi ręcznych, łącząc tradycyjne funkcje z nowoczesnymi technologiami. Ta synergia nie tylko zwiększa efektywność pracy w warsztacie, ale...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.