System poziomowania płytek – rodzaje

Najczęstszym problemem, jaki pojawia się w przypadku układania płytek, jest powstawanie nierówności i uskoków. Różnica wysokości pomiędzy sąsiadującymi płytkami sprawia, że boczna część niektórych z nich „wystaje” ponad płaską powierzchnię, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia efektu końcowego i większego ścierania nierównych fragmentów. Z tego powodu współcześnie stosuje się systemy do płytek, które mają na celu uzyskać równą powierzchnię. Jakie są ich podstawowe rodzaje?

Rodzaje systemów poziomujących

Ilość systemów do płytek może przyprawić o niemały zawrót głowy, jednak w rzeczywistości większość z nich opiera się na podobnym mechanizmie działania. Składają się one z dwóch podstawowych elementów, które można podzielić pod względem ich docelowego miejsca umieszczenia.

Jeden z nich – mający najczęściej formę klipsa lub trzpienia – umieszczany jest pod rzędem płytek, natomiast drugi – klin, nakrętka lub zacisk – pełni funkcję poziomującą i wyrównującą powierzchnię. W rzeczywistości każdy system do układania płytek charakteryzuje się różnymi od siebie elementami, które mogą być przez producentów nazywane w zupełnie inny sposób. Podstawowy podział wyróżnia jednak kilka podstawowych rodzajów – zaciskowy, wkręcany, skręcany oraz typu klips i klin.

System do płytek typu klips i klin

Klipsy i kliny są zdecydowanie najczęściej wykorzystywanymi elementami systemów poziomujących. Ich działanie opiera się na docisku, który jest równomiernie przenoszony na każdą płytkę. Po ułożeniu płytki na kleju i dociśnięciu jej należy wsunąć pod nią pionowy element, który będzie stanowił pewnego rodzaju „rusztowanie”.

Klipsy do poziomowania płytek powinny być rozmieszczone równomiernie – najczęściej w okolicy ich środkowej części. W systemie tym następnie przechodzi się do ułożenia kolejnego rzędu, po czym następuje wsunięcie klinów w górną część klipsów. Powstała w ten sposób powierzchnia „trzyma” poziom, dlatego żadne inne dodatkowe dystanse do płytek nie będą konieczne.

Systemy wkręcane

Alternatywą dla klipsów i klinów są systemy wkręcane, których sposób działania jest zbliżony. W systemie Rubi funkcję klipsów przejmują śruby, na które po ułożeniu kolejnego rzędu nakręca się niewielki kapturek. W ten sposób docisk jest równomierny, a powierzchnia każdej płytki znajduje się na tym samym poziomie.

Z kolei system poziomujący do płytek Twist Level wykorzystuje szybkie głowice, natomiast system Raimondi śruby i nakrętki. W każdym przypadku zasada działania i rozmieszczenie elementów jest niemalże identyczne.

Systemy skręcane i zaciskowe

Alternatywą dla klinów i nakrętek są systemy skręcane i zaciskowe. Oba charakteryzują się podobnym działaniem, natomiast aspektem wyróżniającym je na tle pozostałych jest możliwość wielokrotnego użytku tego samego zestawu. System samopoziomujący do płytek skręcany składa się z metalowego trzpienia z nakrętką, która po dokręceniu wyrówna poziom sąsiadujących płytek. Nie ma konieczności oczekiwania na pełne związanie kleju – wówczas wystarczy przesunąć cały element wzdłuż krawędzi i go wyciągnąć. Takie samo rozwiązanie charakteryzuje system zaciskowy, gdzie elementem dociskającym nie jest nakrętka, lecz zacisk. Po przekręceniu trzpienia i założeniu dźwigni zacisku cały element ulega „sklinowaniu”, po czym można przejść do układania kolejnego rzędu płytek.

Systemy poziomowania płytek znacząco usprawniają pracę, dzięki nim osiągnięcie idealnie płaskiej powierzchni jest łatwe. Poszczególne rozwiązania różnią się nazewnictwem i rodzajem wykorzystanego elementu zaciskającego, jednak mechanizm działania jest w każdym przypadku zbliżony do siebie.

Warto jednak wybrać system poziomowania płytek wielokrotnego użytku – zwłaszcza jeśli układanie dotyczy znaczącego metrażu. Z zadaniem tym z pewnością poradzi sobie każdy amator układania płytek – oczywiście, niekiedy koniecznie może okazać się użycie przecinarki lub noża szklarskiego i docięcie materiału do odpowiednich gabarytów, jednak osiągnięcie satysfakcjonującego rezultatu będzie łatwiejsze, niż można by się tego spodziewać!

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Jak montować kocie oczka drogowe?

Potocznie zwane kocie oczka to elementy infrastruktury publicznej, które wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zarządcy dróg oraz podmioty odpowiedzialne za organizację remontów...

Jak zmiękczyć wodę w domu?

Zmiękczanie wody to proces, polegający na usuwaniu z niej minerałów, takich jak wapń i magnez, które są odpowiedzialne za twardość wody. Twarda woda może...

Jak urządzić garaż marzeń? Lista niezbędnych narzędzi

Masz garaż, ale nie wiesz, jak go wykorzystać? Chcesz mieć własny warsztat, w którym będziesz mógł naprawiać, tworzyć i majsterkować? A może po prostu...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.