Systemy zdalnego odczytu stanowią nowoczesne rozwiązanie w zakresie monitorowania i zarządzania zużyciem mediów, przede wszystkim wody i gazu, ale też energii elektrycznej czy ciepła. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii komunikacyjnych, umożliwiają one gromadzenie danych o zużyciu mediów w czasie rzeczywistym, bez potrzeby angażowania inkasenta. O zaletach oraz specyfice działania tych systemów piszemy w naszym artykule.
Czym właściwie są systemy zdalnego odczytu?
Systemy zdalnego odczytu to żadna nowość – stosuje się je od lat w nowych instalacjach oraz w tych, które przechodzą modernizację. Celem jest oczywiście umożliwienie bezpośredniego monitorowania zużycia mediów, co pozwala precyzyjnie ustalać opłaty dla odbiorców i wystawiać rachunki/faktury w sposób zdalny. O tym, jak wygodne, a czasami wręcz niezbędne jest to rozwiązanie, mogliśmy się przekonać chociażby w okresie pandemii.
Zdalny odczyt zużycia jest możliwy dzięki wyposażeniu urządzenia pomiarowego, na przykład wodomierza czy licznika gazu, w specjalny moduł, czyli urządzenie komunikujące się z serwerami zewnętrznymi za pomocą odpowiedniego protokołu komunikacyjnego.
Inną opcją jest zastosowanie tzw. inteligentnego licznika, z czego obecnie standardowo już korzystają zakłady energetyczne i gazownicze.
Jak to działa?
Moduł komunikacyjny lub inteligentny licznik wymaga skonfigurowania i połączenia zdalnego z centralnym systemem informatycznym za pomocą wybranej technologii (protokołu komunikacyjnego).
W momencie nawiązania połączenia dane o zużyciu są regularnie przesyłane do systemu, gdzie mogą być przetwarzane, analizowane i udostępniane użytkownikom za pośrednictwem aplikacji internetowych lub mobilnych.
Technologie wykorzystywane w systemach zdalnego odczytu
Systemy zdalnego odczytu bazują na wielu różnych technologiach, których wybór zależy od rozwiązania wskazanego w postępowaniu przetargowym przez sprzedawcę medium. W Polsce najczęściej wykorzystuje się poniższe technologie:
- RF, gdzie do zdalnego odczytu wykorzystuje się fale radiowe.
- Power Line Communication (PLC), gdzie dane są przesyłane za pomocą istniejącej sieci elektrycznej.
- GSM/GPRS, gdzie komunikacja z centralnym rejestrem odbywa się poprzez sieci komórkowe (ta technologia szczególnie dobrze sprawdza się w rozproszonych lub trudno dostępnych lokalizacjach).
To oczywiście tylko wybrane i obecnie najpopularniejsze technologie, które, biorąc pod uwagę szybki rozwój i popularyzację systemów zdalnego odczytu, już wkrótce mogą zostać zastąpione przez zupełnie inne rozwiązania.
Główne zalety systemów zdalnego odczytu
Trudno znaleźć istotne wady tego rozwiązania, natomiast bez problemu można wymienić kluczowe zalety, które przemawiają za zastąpieniem tradycyjnych metod odczytu właśnie technologią zdalną:
- Oszczędność czasu i wygoda– dzięki automatyzacji procesu odczytu danych nie trzeba już angażować w to inkasentów i samych właścicieli budynków.
- Precyzja – systemy zdalnego odczytu praktycznie eliminują ryzyko błędów w odczycie zużycia, dzięki czemu nie trzeba się obawiać ani zawyżonego, ani zaniżonego rachunku.
- Dostęp do danych w czasie rzeczywistym– dzięki systemom zdalnego odczytu sami właściciele mają możliwość monitorowania zużycia np. z poziomu aplikacji mobilnej.
- Szybka reakcja na awarię– systemy zdalnego odczytu mogą również alarmować o stwierdzonych usterkach, np. o nieszczelności, znacząco zwiększając poziom bezpieczeństwa mieszkańców.
Gdzie kupisz elementy systemów zdalnego odczytu?
Szeroki wybór zaawansowanych urządzeń, które umożliwiają zdalne kontrolowanie zużycia paliwa gazowego oraz wody, znajdziesz w ofercie sklepu internetowego SORBEX. Dostępne są m.in. urządzenia z portem komunikacyjnym Bluetooth 2.1+EDR Class 2., Bluetooth 3.0, z interfejsem NFC IEC 14443, OPTO-GAZ czy RS485.
Oferta SORBEX obejmuje rejestratory i nadajniki impulsów, przeliczniki objętości gazu oraz komponenty niezbędne do komunikacji zdalnej. Są to rozwiązania najwyższej jakości, markowych producentów, często wybierane przez zakłady komunalne i dystrybutorów paliwa gazowego.
Artykuł promocyjny.