Jak wybrać dobry agregat prądotwórczy do domu?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które pomaga, gdy zabraknie prądu. Przywraca zasilanie we wszystkich, niezbędnych sprzętach i w ten sposób chroni przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Czym kierować się podczas zakupu i jak wybrać dobry agregat prądotwórczy dla gospodarstwa domowego? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Agregat prądotwórczy — Istotne parametry

Głównymi parametrami, które należy sprawdzić jeszcze przed zakupem agregatu prądotwórczego do użytku domowego, jest moc, napięcie i stabilizacja napięcia prądu AVR.

Moc agregatu prądotwórczego musi być większa niż łączna moc wszystkich urządzeń, które będą w ten sposób zasilane. Dokładne informacje wyrażone w kW znajdują się na tabliczce znamionowej agregatu. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że moc silnika nie jest tym samym co moc całego urządzenia, ponieważ oprócz wytworzenia energii elektrycznej, silnik ma za zadanie napędzać także prądnicę. Część energii jest więc tracona przy np. procesie tarcia.

Napięcie wyjściowe w agregacie prądotwórczym różni się w zależności od występujących gniazd. W najczęściej występujących odbiornikach jednofazowych (takich jak sprzęt elektryczny, małe elektronarzędzia, sprzęt AGD, czy wentylatory) moc nie jest większa niż 16 A. W przypadku odbiorników trójfazowych o dużej mocy wartość będzie większa niż 16 A. Do tej grupy sprzętów należą np. silniki maszyn przemysłowych, czy ogrzewanie elektryczne.

W kwestii wyjściowego napięcia w agregacie warto wspomnieć o elektronicznej stabilizacji napięcia AVR. Jest to układ elekronicznej regulacji, który ma za zadanie poprawić parametry napięcia, a także umożliwić podpiętym do zasilania urządzeniom stabilną pracę. Rozwiązanie to jest szczególnie stosowane w mniejszych agregatach, przeznaczonych do użytku domowego.

Rodzaj paliwa i pojemność zbiornika na paliwo

Agregaty prądotwórcze występują z różnymi typami silników. Wyróżnia się tutaj benzynowe, diesel oraz gazowe. Benzyna okaże się najlepszym rozwiązaniem w przypadku zasilania urządzeń domowych, diesel zapewnia długi czas działania, przy relatywnie niskim koszcie zakupu ropy. Jeśli chodzi o silniki gazowe, to ich główną zaletą jest niski koszt zakupu LPG.

Kolejnym aspektem podczas wyboru agregatu prądotwórczego jest pojemność zbiornika na paliwo. Im większy, tym dłużej urządzenie może działać na jednym tankowaniu. W przypadku agregatów prądotwórczych do użytku w domu polecane są zbiorniki paliwa o pojemności większej niż 10 litrów, dzięki którym urządzenie może działać nawet kilkanaście godzin.

Rozruch silnika

Agregat prądotwórczy uruchamia się na dwa sposoby, a zależy to po prostu od zakupionego modelu. Pierwszym rozwiązaniem jest ręczne pociągnięcie linki, która włącza silnik. Dzięki prostemu mechanizmowi działania, ten sposób może być uważany za bezpieczniejszy.

Inną metodą jest elektroniczny przycisk lub kluczyk, którego przekręcenie powoduje włączenie silnika. Rozwiązanie jest już bardziej skomplikowane w budowanie, więc aby uniknąć awarii, obecnie można nabyć agregaty, które posiadają oba rodzaje uruchamiania silnika – wersję ręczną oraz elektryczną.

Głośność

Agregaty pracują z różną głośnością w różnych miejscach – dlatego też należy dopasować generowaną przez nie ilość decybeli, tak aby nie przeszkadzały innym osobom. Warto przy tym wziąć pod uwagę fakt, że w domach, w ciągu dnia poziom hałasu nie powinien być większy niż 40 dB, natomiast w nocy 10 dB. Natomiast agregat prądotwórczy zazwyczaj generuje większy hałas, który oscyluje w granicach ok. 90 dB. Warto więc spróbować wyciszyć jego działanie, aby nie narazić się na problemy, np. ze strony sąsiadów.

Agregat prądotwórczy najlepiej doposażyć w obudowę tłumiącą, która skutecznie zniweluje generowany dźwięk. Można także zakupić specjalne tłumiki do tego typu urządzeń lub pomieszczenie, w którym znajduje się agregat wyłożyć ekranami akustycznymi.

Dodatkowe wyposażenie agregatu

Z uwagi na fakt, że agregaty prądotwórcze z zasady są transportowane w miejsca, gdzie potrzebne jest akurat dodatkowe zasilanie, warto zwrócić uwagę na ich mobilność. Pierwszym z ułatwień jest obramowanie z uchwytami, które pozwalają przenieść sprzęt w kilka osób. Innym, jeszcze lepszym rozwiązaniem są kółka jezdne. Często można się spotkać także z dodatkowym zestawem transportowym, który montuje się do agregatu.

Agregat prądotwórczy z gumowymi kółkami transportowymi WEBER Energy

Fot. Agregat prądotwórczy WEBER Energy na benzynę bezołowiową z gumowymi kółkami transportowymi, które ułatwią przemieszczanie urządzenia / Źródło: https://swatt.pl/pl/299-agregaty-pradotworcze, ceny od 490 zł.

W kwestii silnika udogodnieniem jest również wskaźnik paliwa, pozwalający określić na jak długo wystarczy mieszanki w zbiorniku oraz katalizator, który ogranicza emisję spalin do atmosfery.

Partnerem artykułu jest sklep Swatt.pl.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Która piła łańcuchowa jest najlepsza? Oto nasze propozycje

Wybór idealnej piły łańcuchowej może być wyzwaniem, zważywszy na szeroki wybór modeli dostępnych na rynku. Każda piła ma swoje unikalne cechy, które mogą lepiej...

Twój Przewodnik do Wyboru Idealnej Szlifierki Kątowej

Wybór szlifierki kątowej może być wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących majsterkowiczów. Nie martw się! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę, aby dokonać...

Przyszłość Narzędzi Ręcznych: Jak Technologia Zmienia Grę w 2024?

Rok 2024 przynosi rewolucję w świecie narzędzi ręcznych, łącząc tradycyjne funkcje z nowoczesnymi technologiami. Ta synergia nie tylko zwiększa efektywność pracy w warsztacie, ale...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.