Powoli zbliża się sezon grzewczy. Choć w tym roku każdy bardziej niż zwykle liczy na łagodną zimę, może zdarzyć się problem, że grzejnik grzeje tylko u góry. Co wtedy robić? Rozwiązanie jest dość proste. Zazwyczaj to nieduża awaria (o ile w ogóle można tak to określić), z którą każdy poradzi sobie samodzielnie. Sprawdź co radzimy zrobić, gdy nie grzeje dół grzejnika. Przedstawiamy, co może być problemem i jak go rozwiązać. Być może uda ci się załatwić sprawę bezkosztowo. Choć niewykluczone, że czekają cię dodatkowe wydatki.
Kaloryfer grzeje tylko u góry – możliwe problemy
Problem, który polega na tym, że grzejnik grzeje do połowy, zdarza się bardzo często na początku sezonu grzewczego. Częściej mają z nim problem mieszkańcy wysokich bloków, ale zdarza się też na niższych kondygnacjach lub w prywatnych domach.
Generalnie to, że kaloryfer na całej powierzchni nie jest jednakowo ciepły, to całkowicie normalne zjawisko. Dół grzejnika zawsze będzie chłodniejszy, ale nie powinien być całkowicie zimny. Odradzamy sprawdzanie kaloryferów z termometrem w dłoni. Problem polegający na różnicy temperatur górnej i dolnej części grzejnika jest widoczny bez tego. Jeśli grzejnik nie grzeje na dole w ogóle, powodem może być brak odpowietrzenia.
W górnej części każdego grzejnika znajduje się odpowietrznik. Zwykle umieszczona jest na nim plastikowa nakrętka (popularnie zwana motylkiem), którą wystarczy przekręcić o jeden-dwa obroty. Najprawdopodobniej spowoduje to wydostawanie się z kaloryfera powietrza. Po półrocznej przerwie może to trwać kilkadziesiąt sekund. Gdy z kaloryfera zacznie ciec woda, należy od razu zakręcić odpowietrznik. Za mniej więcej pół godziny grzejnik powinien być ciepły.
Jeśli nadal kaloryfer grzeje tylko u góry, problemem może być zbyt wolny obieg wody. Dotyczy to domów prywatnych. Wtedy trzeba zmienić ustawienia centralnego ogrzewania. Najczęściej polega to na włączeniu wyższego biegu pompy obiegowej. Przed sezonem warto sprawdzić, czy nie jest ona zanieczyszczona. Zdarza się, że osad z wody, który się w niej zgromadził, utrudnia prawidłowe funkcjonowanie.
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy też sprawdzić zawory powrotu i zasilania. Powinny być całkowicie odkręcone. Wtedy problem tego, że grzejnik nie grzeje na dole, nie powinien się pojawić.
Powodem tego, że nie grzeje dół grzejnika może być to, że został nieprawidłowo zamontowany. W przypadku nowej instalacji warto od tego warto zacząć. Niestety, jeśli ktoś nie sprawdził tego przed sezonem, być może czeka go kilka chłodniejszych dni, nim błędy zostaną wyeliminowane.
Grzejnik grzeje tylko u góry – możliwe rozwiązania
W przypadku, gdy nie grzeje dół grzejnika, a instalacja jest stara, możliwe że jedynym rozwiązaniem będzie przepłukanie instalacji centralnego ogrzewania. Woda w kaloryferach może być zanieczyszczona przez gromadzący się osad z rur, rdzę, czy kamień. Po kilku latach to może być przyczyną awarii.
Wiele firm zajmujących się montażem centralnego ogrzewania zaleca płukanie instalacji specjalnymi środkami przed każdym sezonem zimowym. W praktyce, gdy grzejnik grzeje tylko u góry, to rzeczywiście może pomóc.
O wiele trudniej znaleźć rozwiązanie, gdy problem dotyczy mieszkań w bloku. Tam za ogrzewanie odpowiada administracja i zwykle kontakt z nią, zwłaszcza w kwestii rozwiązywania problemów, bywa mocno utrudniony. Najpierw warto poszukać takich rozwiązań, które można zastosować bez zgody zarządcy budynku. Jednym z nich jest sprawdzenie termostatu. Kiedy kaloryfer grzeje tylko u góry, należy sprawdzić, czy jego temperatura w ogóle się zmienia po zmianie ustawień na termostacie. Możliwe, że ten nie działa prawidłowo.
W mieszkaniach komunalnych przyczyną tego, że grzejnik grzeje do połowy, mogą być celowe oszczędności. Czasem specjalnie pompka ustawiana jest na niższych obrotach lub zmniejsza się ilość wody w instalacji. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest dogrzewanie się za pomocą dodatkowego grzejnika elektrycznego.
Co jeszcze można zrobić, gdy nie grzeje dół grzejnika?
Jeśli grzejnik grzeje do połowy i problem dotyczy wszystkich grzejników podłączonych do centralnego ogrzewania, problemem może być niewydolna pompa cyrkulacyjna. Mogło zdarzyć się tak, że nie jest dopasowana do ilości grzejników i wody w instalacji. Być może też jest uszkodzona i trzeba ją wymienić.
Jeśli grzejniki zostały odpowietrzone i ilość wody w instalacji jest prawidłowa, problemem tego, że grzejnik nie grzeje na dole może być wada instalacji. W przypadku nowych domów i mieszkań trzeba skontaktować się z instalatorem i umówić na naprawę w ramach gwarancji. W przypadku starej instalacji konieczna może okazać się jej wymiana.