Jak podłączyć różnicówkę? Schemat + porady

W dobie powszechności poradników internetowych, wszyscy możemy stać się bohaterami w swoich domach. Na wstępie zaznaczamy, że najbezpieczniej jest pozostawić kwestie związane z prądem osobom, które zajmują się tym zawodowo. Jednak jeśli ciekawi cię temat różnicówek i jej podłączania, zostań z nami.

Dzięki temu tekstowi zrozumiesz, jak podłączyć różnicówkę trójfazową legrand, bez uziemienia oraz jak podłączyć różnicówkę w bloku. Nie tylko zrozumiesz, jak działa ten obco brzmiący mechanizm, ale i zobaczysz schemat jego podłączenia.

Kilka słów o różnicówce

Różnicówka, określana inaczej jako wyłącznik różnicowoprądowy, posiada jedną, podstawową funkcję – zabezpieczyć przed porażeniem prądem. Od tego, w jakim miejscu ma się znaleźć wspomniana różnicówka, jak i rodzaju instalacji, zależy dobranie parametrów wyłącznika. 

Jest to rozwiązanie wybierane coraz częściej przez osoby mieszkające w starych kamienicach, gdzie instalacje zostały niedbale zamontowane. Zatem skoro już zdecydowaliśmy się na wyłącznik różnicowoprądowy, pozostaje pytanie – jak podłączyć różnicówkę w bloku? 

Jak w wielu naszych artykułach, podkreślamy wagę konsultacji z fachowcem w danej dziedzinie. Szczególnie gdy jest mowa o tak niebezpiecznej materii, jak prąd. Dla chętnych zasięgnięcia języka na temat: jak podłączyć różnicówkę trójfazową legrand, sprawdzamy to zagadnienie.

Jak podłączyć różnicówkę jednofazową? 

Różnicówka stosowana jako pojedyncza część, która znajduje się między źródłem zasilania a odbiornikiem, nie spełnia swojej podstawowej funkcji, czyli ochrony przed przegrzaniem przewodów czy zwarciem. Na każdą różnicówkę powinien być zainstalowany wyłącznik nadprądowy w duecie z różnicówką, aby dopełnić system bezpieczeństwa.

Jak podłączyć różnicówkę jednofazową? Do jej wejścia podpinamy brązowy przewód fazowy i niebieski, czyli neutralny przewód. Listwą zaciskową łączymy przewód ochronny. Na wyjściu różnicówki podpinamy brązowy przewód do wyłącznika nadprądowego. Przewód niebieski podpinamy do instalacji. Z tą wiedzą o wiele łatwiej będzie wytłumaczyć jak podłączyć różnicówkę trójfazową legrand.

Jak podłączyć różnicówkę trójfazową legrand? 

Wbrew pozorom nie trzeba długo głowić się nad tym, jak podłączyć różnicówkę trójfazową legrand, ponieważ zasada działania przypomina schemat podłączenia jak podłączyć różnicówkę jednofazową.

Wszystkie trzy fazy, a także przewód neutralny podpinamy do wejścia różnicówki. Wyłącznik nadprądowy jest podłączony na wyjściu do każdej z trzech faz. Przewód niebieski – neutralny podłączamy na wyjściu do listwy zbiorczej. Zwróć uwagę na czynnik, jakim jest maksymalne natężenie prądu przepływającego przez różnicówkę. Poniżej przedstawiamy schemat podłączenia jak podłączyć różnicówkę.

Schemat podłączenia. Jak podłączyć różnicówkę trójfazową?

Jak podłączyć różnicówkę bez uziemienia? 

Co w sytuacji, kiedy nie mamy przewodu uziemiającego – jak podłączyć różnicówkę bez uziemienia? Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie zadziała to tak samo, jak w towarzystwie kabla uziemiającego. Można zadać sobie pytanie, czy to zadziała, jak podłączy się różnicówkę bez uziemienia. Sprawdźmy.

Z różnicówki wyciągamy przewód fazowy i z innej instalacji bierzemy uziemienie – coś, do czego będzie odpływał prąd. Jego moc powinna wynosić tyle, aby różnicówka przy nim zadziałała. Bierzemy przewód neutralny z innej instalacji niż z różnicówką, a także fazę z różnicówki. Wpinamy kabel do gniazdka, mamy fazę w kablu. Robimy zwarcie, przykładając rezystor do kabla z fazą. Odłączamy z gniazdka kabel. Różnicówka powinna wywalić, a bezpiecznik nie. Nie działa to, jak prawdziwa instalacja, ale pokazuje jak podłączyć różnicówkę bez uziemienia i że jest to możliwe.

Jak podłączyć różnicówkę w bloku? 

Przeprowadzka do starego bloku powinna wiązać się nie tylko z aranżacją wnętrz, ale i sprawdzeniem, w jakim stopniu zamontowane wcześniej instalacje są aktualne. Kiedyś popularne były instalacje dwużyłowe, co uległo zmianie, bo obecnie instaluje się przewody trzyżyłowe.

Każda instalacja jest wyposażona w przynajmniej jedną różnicówkę. Jeśli trafiłeś na mieszkanie ze starą instalacją i zastanawiasz się jak podłączyć różnicówkę w bloku, odpowiadamy – bądź ostrożny. Należy przy tym zabezpieczyć przestrzeń działania. Wyprowadź wszystkie kable instalacyjne poza mieszkanie. To może być specjalny szacht techniczny lub klatka schodowa. Urządzenia, które nie korzystają z gniazdka zasilania, nie wymagają zabezpieczenia. 

Mając przed sobą schemat podłączenia instalacji, możesz dodać różnicówkę, a następnie wysłać do zaznajomionego fachowca. On najlepiej będzie wiedział, jak podłączyć różnicówkę w bloku, po czym może udzielić ci rady, co zrobić krok po kroku.

W tym artykule zebraliśmy informacje o tym, jak podłączyć różnicówkę trójfazową legrand, a także jak podłączyć ją w bloku. Informacje z tego tekstu powinny stanowić poszerzenie perspektywy własnej, a nie samodzielny przewodnik po tym, jak podłączyć różnicówkę bez uziemienia. Mając do czynienia z wysokim napięciem, najrozsądniej jest powierzyć to zadanie fachowcom.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny krok po kroku: przewodnik dla początkujących i zaawansowanych

W dzisiejszym artykule omówimy temat kredytu hipotecznego krok po kroku. Kredyt hipoteczny to jedno z najważniejszych zobowiązań finansowych, jakie podejmujemy w życiu. Dlatego warto...

Zasady pięknie urządzonego mieszkania według gwiazd: inspiracje, trendy i praktyczne porady

Wiele osób marzy o pięknie urządzonym mieszkaniu, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe i przytulne. Gwiazdy często są inspiracją dla wielu osób,...

Jak zapewnić długowieczność maszyn przemysłowych? Sprawdź usługi Hydro-Dex

Dbanie o maszyny przemysłowe to klucz do ich długowieczności i wydajności. Odkryj, jak regeneracja maszyn przemysłowych w Hydro-Dex może zapewnić niezawodne działanie Twojego sprzętu! Znaczenie...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.