Mieszanka benzyny z olejem – tabela, 1 do 40, 1 do 25, ile na litr?

Dwusuwowe silniki, które nie są już od lat stosowane w samochodach spalinowych, lecz wciąż trafiają do mniejszych pojazdów, takich jak motocykle, motorowery, a nawet i kosiarki, czy też różne sprzęty leśnicze, rolnicze lub ogrodowe do poprawnego działania wymagają tego, by mieszanka paliwowa składała się zarówno z benzyny, jak i z oleju. Ile oleju na litr benzyny należy wlewać do silników dwusuwowych?

Mieszanka 1 do 40 ile na litr

Jedną ze stosowanych mieszanek oleju z benzyną jest mieszanka 1 do 40. Ile na litr benzyny przypada w niej oleju? Odpowiedź jest dość prosta, gdyż jest to zwyczajna proporcja, której uczymy się jeszcze w szkole na lekcjach matematyki. W mieszance 1 do 40 oczywiście 1 litr oleju przypada na każde 40 litrów benzyny. 

Jak jednak wiadomo, silniki dwusuwowe nie posiadają zbiorników na paliwo o pojemności 40 litrów, więc nie można po prostu wlać do nich litra oleju i 40 litrów benzyny. Trzeba wyliczyć ilość, również wykorzystując proporcje. W tym wypadku wszystko zależy od ilości wlewanej benzyny. Najczęściej wlewa się od litra do około 10 litrów i w takiej sytuacji ilość wlewanego oleju będzie wynosić od 25 do 250 mililitrów. W wypadku na przykład mieszanki składającej się z 5 litrów benzyny konieczne będzie dolanie do niej 125 mililitrów oleju. Na litr benzyny wlejemy z kolei 25 mililitrów oleju. 

Sprawdź: Jak zrobić wyważarkę do noży kosiarki? Wyważarka do noży

Mieszanka 1 do 25 ile na litr

Jedną z odmian mieszanek paliwowych składających się z oleju i benzyny jest mieszanka 1 do 25. Ile na litr oleju trzeba użyć w niej benzyny? Tutaj sytuacja jest jeszcze prostsza, gdyż w takiej sytuacji ilość wlanego oleju będzie wielokrotnością liczby 10, jeśli tylko będziemy rozrabiać ją w równych litrach lub połówkach litrów benzyny. 

Z tego powodu dla przykładu, gdy chcemy wlać do baku litr benzyny, to musimy przygotować mieszankę, do której dolejemy 40 mililitrów oleju przeznaczonego do silników dwusuwowych. W wypadku aż 10 litrów liczba ta wzrasta oczywiście 10-krotnie i wynosi 400 mililitrów. 

Ile oleju do mieszanki 2t

To, ile oleju do mieszanki 2t należy użyć, zależy tylko i wyłącznie od zaleceń producenta danego silnika dwusuwowego. W każdej jednostce, która wyposażona jest w taką jednostkę, spotkamy zalecany stosunek oleju do benzyny, który umieszcza się w formie liczb na przykład na korku wlewu paliwa oraz właśnie oleju, gdyż ten w większości silników dwusuwowych jest wspólny. Niektóre silniki posiadają automatyczne dozowniki oleju i wtedy nie trzeba się martwić o odpowiednią ilość oleju w mieszance, tylko regularnie go uzupełniać, by mieć pewność, że go nie zabraknie. 

Jeśli informacji o tym ile oleju do mieszanki 2t należy zastosować, to powinniśmy poszukać jej na przykład w dołączonej do silnika instrukcji jego poprawnej obsługi. Nie można również zapomnieć o tym, że olej musi być specjalnie przystosowany do silników dwusuwowych. Najczęściej do mieszanki 2t używa się proporcji od 1:25 do 1:50, czyli jeden litr oleju wlewa się na każde 25 do 50 litrów benzyny. 

Sprawdź: Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego? Lista przydatnych narzędzi

Kalkulator mieszanki 2t

Mieszanka paliwa do dwusuwa musi być jak najdokładniej stworzona, przez co można też ułatwić sobie pracę i skorzystać z pomocy przy wyliczaniu proporcji oleju do benzyny. Taką pomocą jest kalkulator mieszanki 2t. Jest to nic innego, jak program, w którym wpisujemy to, jaką proporcję powinna mieć mieszanka paliwowa w naszym dwusuwie, a także ilość paliwa, którą wlewamy. Posiadając takie dane, kalkulator mieszanki 2t jest w stanie błyskawicznie wyliczyć, co do setnej części mililitra, to ile oleju należy wlać do mieszanki 2t.  

Jeśli wlewamy do silnika zawsze odmierzoną ilość paliwa wynoszącą całe litry, lub ewentualnie zawsze ilość benzyny jest podzielna przez 0,5, to możemy też skorzystać z tabelki mieszanki 2t. W niej spotkamy ilość oleju wymaganą dla najpopularniejszych proporcji oleju do benzyny, przy założeniu, że wlewamy zawsze od 1 do 10 litrów benzyny. Taką tabelkę można sobie na przykład wydrukować i powiesić na ścianie w warsztacie, tym samym mając zawsze dostęp do dokładnych danych.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Renomowany dealer Stihl

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy poszukujesz narzędzi dla prywatnego użytku, z pewnością interesują Cię niezawodne urządzenia. Dlatego warto postawić na sprawdzoną markę,...

Uszkodzenie pompy hydraulicznej, objawy, rozpoznanie, naprawa, konserwacja

Uszkodzenie pompy hydraulicznej w maszynach budowlanych zawsze stanowi duży problem. Jest to urządzenie, które pełni kluczową rolę w przetłaczaniu płynu hydraulicznego i generowaniu odpowiedniego...

Ile gazu zużywa kocioł kondensacyjny?

Często uważa się, że kocioł kondensacyjny to klucz do oszczędności na ogrzewaniu, jednak jego efektywność zależy od wielu czynników. W naszym artykule przyjrzymy się,...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.