Jak założyć łańcuch do piły, w którą stronę założyć łańcuch w pile?

Piła łańcuchowa, choć jest narzędziem samowystarczalnym – w końcu jej silnik spalinowy sam porusza łańcuch tnący – przez wysoką eksploatację i szkodliwy wpływ warunków w trakcie użytkowania, jest narażona na zacięcia, usterki i awarie. Używana szczególnie przy pracy z drewnem, gdzie, umówmy się, drobna usterka w połowie pracy jest wysoce niepożądana. Jeśli jednak to się zdarzy – co zrobić?

Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak założyć łańcuch do piły elektrycznej, jak i łańcuchowej. Nie zapomnijmy wspomnieć o detalach, takich jak kwestia, w którą  stronę założyć łańcuch na piłę. Zapraszamy.

Jak założyć łańcuch do piły 

Zacznijmy od tego, że należy ustawić piłę, czy to elektryczną, czy spalinową, na stabilnej powierzchni, a także upewnić się, że silnik elektryczny jest na 100% wyłączony. W przypadku piły elektrycznej wypnij ją z gniazdka. Przy pile spalinowej wyłącz silnik. Inną kwestią, która zapewni ci większe bezpieczeństwo, jest założenie rękawic ochronnych. Łańcuch do piły elektrycznej, czy spalinowej, posiada ostre elementy.

Zakładanie łańcucha

Jak założyć łańcuch do piły elektrycznej

Jak wspomnieliśmy wcześniej – ułóż piłę elektryczną na stabilnej powierzchni. Następnie zwolnij hamulec i odkręć śrubę w pokrywie mechanizmu, który napędza łańcuch pilarki. Potem poluzuj łańcuch poprzez przekręcenie śruby w mechanizmie napinającym. Kolejny krok to zdjęcie pokrywy pilarki i zdjęcie z prowadnicy zużytego łańcucha. Prowadnica również powinna zostać zdemontowana. Dalej zdejmij łańcuch z piły. Jak założyć łańcuch do piły elektrycznej? 

Zacznij od zamocowania prowadnicy do pilarki, tej samej lub nowej. Na prowadnicy zamontuj nowy łańcuch, odpowiedni dla danego modelu pilarki. Załóż pokrywę piły, połącz z dźwignią hamulca. Następnie dokręć nakrętki i naciągnij łańcuch. Użyj do tego śruby regulacyjnej. Na końcu sprawdź poprawność naciągu. Gotowe! 

Zobacz: Pilarki Echo — opinie, forum, ceny, serwis, części

Jak założyć łańcuch do piły spalinowej 

W przypadku kwestii jak założyć łańcuch do piły spalinowej odpowiedź jest taka sama jak przy zakładaniu go do piły elektrycznej. Zastosuj wspomniane wyżej kroki. Jednak istnieje kilka różnic między jedną a drugą pilarką. 

Inną istotną kwestią przy pile spalinowej jest sytuacja, gdy brakuje smarowania łańcucha. To ma miejsce wtedy, gdy przewód, który dostarcza olej do prowadnicy z łańcuchem, jest zatkany. Problem pojawia się też przy nalaniu złego oleju do zbiornika. W takim razie, jaki jest dobry? 

Olej tworzący cienką, odporną warstwę na powierzchni łańcucha. Dzięki temu praca ogniw jest płynna i stała, a ryzyko zerwania się łańcucha lub jego zacięcia bardzo niskie. Mając to na uwadze, możesz uniknąć problemów i nie zastanawiać się potem nad tym, jak założyć łańcuch do piły spalinowej.

Zobacz: Jaki prezent dla pilarza?

W którą stronę założyć łańcuch w pile

Przejdźmy do szczegółów – w którą stronę założyć łańcuch w pile? Przy wymianie łańcucha istotne jest założenie go na prowadnicę pilarki. Ułóż łańcuch na prowadnicy, zgodnie z kierunkiem jego ruchu. Pomyłka jest raczej niemożliwa, gdyż na ogniwach tnących i mechanizmie sprzęgła widnieją strzałki wskazujące prawidłowy ruch. Zacznij od nałożenia łańcucha na zębate koło napędowe. Potem zamontuj go na prowadnicy. Stopnie ogniw prowadzących, co ważne, muszą wejść w rowek.

Po czym poznać, że prawidłowo napiąłeś łańcuch piły? Po tym, że możesz unieść go na wysokość 5-10 milimetrów nad prowadnicę. Dzięki temu przedłużasz żywotność calutkiego układu odpowiadającego za cięcie w pilarce. Jeżeli posiadasz urządzenie z prowadnicą z końcówką gwiazdkową, napięcie łańcucha powinno być większe. Mniejsze przy prowadnicy z końcówką ślizgową. 

By użytkowanie piły było jeszcze bardziej wygodne, powinieneś sprawdzać stan napięcia łańcucha tnącego okresowo, a nie jedynie podczas zakładania. Istotne jest pierwsze pół godziny podczas korzystania z piły. 

Jeżeli się to zmienia, musisz przerwać swoją pracę, aby ostudzić łańcuch i potem wyregulować jego ciąg. Pośpiech działa tu na niekorzyść, ponieważ gorący łańcuch będzie zbyt napięty. To doprowadzi do uszkodzenia go w trakcie pracy. Dlaczego odpowiednie napięcie łańcucha jest tak ważne? Gdy będzie zbyt luźny, może zsunąć się z prowadnicy, a stąd krótka droga do wypadku. 

W tym krótkim artykule przedstawiliśmy ci najważniejsze kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę przy tym, jak założyć łańcuch do piły elektrycznej i spalinowej. Poza tym, w którą stronę założyć łańcuch w pile, zwróć uwagę na jego prawidłowe napięcie. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny krok po kroku: przewodnik dla początkujących i zaawansowanych

W dzisiejszym artykule omówimy temat kredytu hipotecznego krok po kroku. Kredyt hipoteczny to jedno z najważniejszych zobowiązań finansowych, jakie podejmujemy w życiu. Dlatego warto...

Zasady pięknie urządzonego mieszkania według gwiazd: inspiracje, trendy i praktyczne porady

Wiele osób marzy o pięknie urządzonym mieszkaniu, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe i przytulne. Gwiazdy często są inspiracją dla wielu osób,...

Jak zapewnić długowieczność maszyn przemysłowych? Sprawdź usługi Hydro-Dex

Dbanie o maszyny przemysłowe to klucz do ich długowieczności i wydajności. Odkryj, jak regeneracja maszyn przemysłowych w Hydro-Dex może zapewnić niezawodne działanie Twojego sprzętu! Znaczenie...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.