Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego? Lista przydatnych narzędzi

Warsztat samochodowy to całkiem przyzwoity pomysł na dochodowy biznes. Samochodów, zwłaszcza starych, jest na rynku całkiem sporo, więc na brak klientów nie będziesz narzekać. Poniżej opisujemy, jakie narzędzia do warsztatu samochodowego warto kupić na początek. Prócz tego podpowiemy, jakie gadżety do warsztatu samochodowego w ogóle ci się przydały też mogą się przydać, by zarabiać więcej i świadczyć szerszy zakres usług. 

Przeczytaj, jakie narzędzia do warsztatu samochodowego kupić, by rozkręcić własny biznes. Koniecznie sprawdź, co przygotowaliśmy w sekcji wyposażenie warsztatu samochodowego lista!

Podstawowe narzędzia mechanika samochodowego – od tego zacznij

Po pierwsze kup porządny zestaw kluczy nasadowych. Te przydają ci się w wielu sytuacjach. Te narzędzia do warsztatu samochodowego powinny zawierać różne przedłużki, zabieraki i redukcje. Wtedy będzie mógł nimi manewrować w ciasnych miejscach pod maską samochodu i odkręcić mocno dokręcone śruby. 

Prócz tego kup też kompresor. Przyda się przynajmniej w dwóch sytuacjach: możesz nim wydmuchać zanieczyszczenia spod maski i oczyścić sprężonym powietrzem niektóre części. Poza tym napompujesz nim koła. Dobry kompresor kosztuje minimum 500 zł, ale to koszt, który szybko ci się zwróci. Tak będzie w przypadku większości narzędzi. Wystarczy kilka zleceń, by narzędzia do warsztatu samochodowego zaczęły na siebie zarabiać. 

Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego? Zacznij od zaufanych producentów

Każdy typ narzędzi produkuje inna firma. Nie znajdziesz jednego producenta, u którego kupisz wszystko. Nawet w jednym sklepie nie wyposażysz swoje warsztatu we wszystkie niezbędne narzędzia. Sprawdzaj, jakie opinie mają poszczególne firmy – my również często prezentujemy recenzje dobrego sprzętu, z których możesz skorzystać. Na tej podstawie podejmij decyzję, co kupić. Pamiętaj, że w warsztacie narzędzia będą wykorzystywane dość często. Wybierz sprzęt przynajmniej ze średniej półki cenowej. Im droższe podstawowe narzędzia mechanika samochodowego wybierzesz, tym dłużej będą ci służyć. 

Pamiętaj też, że nawet te podstawowe narzędzia mechanika samochodowego są dość drogie i nie uda ci się kupić wszystkiego od razu. Skup się na tym, co niezbędne, a z biegiem czasu uda ci się kupić wszystkie gadżety do warsztatu samochodowego. Zrób listę prac, które będziesz wykonywać najczęściej. Kup to, co niezbędne do ich realizacji. 

Przydatne narzędzia warsztatowe

Jeśli zastanawiasz się, jakie narzędzia do warsztatu samochodowego przydają ci się najczęściej, weź pod uwagę to, że niektóre prace możesz wykonać przy pomocy zwykłych kluczy, ale szybciej zrobisz to, mając specjalistyczne narzędzia. Zwykłym kluczem nasadowym odkręcisz śruby w kołach lub te przy wahaczach. Jednak mając klucz udarowy, zrobisz to szybciej. Poza tym z zapieczonymi śrubami bez niego sobie nie poradzisz. Takich przykładów jest sporo. Możesz mieć zwykłą pompkę nożnę do pompowania kół, ale kompresorem zrobisz to szybciej i bez wysiłku

Poniżej przedstawiamy w pigułce: wyposażenie warsztatu samochodowego lista najbardziej przydatnych narzędzi.

Narzędzia do warsztatu samochodowego

W warsztacie samochodowym przyda ci się tablica narzędziowa, na której znajdą się wszystkie klucze, imbusy i pojemniki na drobniejsze rzeczy: podkładki, śrubki itd. Powinieneś mieć spory zestaw kluczy i lewarek, żeby podnieść samochód. To naprawdę przydatne narzędzia warsztatowe. 

Jeśli twój garaż wyposażony jest w kanał samochodowy, to nie będziesz potrzebować najazdów. Jeśli nie, będziesz musiał je kupić, bo bez wejścia pod samochód w wielu modelach aut nie wymienisz oleju. Łatwiej też pracujesz się przy układzie wydechowym, mając auto na podnośniku. 

Pamiętaj, że będziesz naprawiać auta kilka godzin dziennie. Lepiej, by stanowisko pracy było wygodne. Auto na podnośniku zapewni minimum komfortu dla twojego kręgosłupa. 

Wyposażenie warsztatu samochodowego lista 

Zerknij na naszą listę i sprawdź, co powinieneś kupić, aby mieć wszystkie podstawowe narzędzia mechanika samochodowego.

Wyposażenie warsztatu samochodowego lista:

 • tablica narzędziowa z wkrętakami i innymi drobnymi narzędziami,
 • latarka, najlepiej mała ręczna i duża z magnesem,
 • klucz udarowy,
 • klucz dynamometryczny,
 • klucze nasadowe, płaskie i oczkowe,
 • imbusy,
 • ściągacz do sprężyn,
 • kompresor,
 • prostownik,
 • wiertarka,
 • interfejs diagnostyczny. 

Gadżety do warsztatu samochodowego

Jeśli kupisz już wszystkie podstawowe narzędzia mechanika samochodowego, możesz skupić się na gadżetach. Jednym z nich jest interfejs diagnostyczny. Niektóre modele mają połączenie bluetooth i mogą łączyć się z telefonem. Wystarczy, że w swoim smartfonie zainstalujesz dedykowaną do interfejsu aplikację. Dzięki temu możesz połączyć się z autem na szybko, nawet poza warsztatem. Taki gadżet przyda ci się, jeśli klient zadzwoni i poprosi, byś podjechał na miejsce awarii.  

Najlepiej nie kupować najtańszego urządzenia, bo będzie mieć kłopot z połączeniem się z samochodem. Możesz kupić amatorski interfejs w kwocie do 150 zł i taki będzie wystarczający na początek. Pamiętaj jednak, że większość tych urządzeń przeznaczona jest do konkretnego modelu auta. Jako mechanik musisz zainwestować nieco więcej. 

Inne przydatne narzędzia warsztatowe to klucz dynamometryczny i ładowarka akumulatora, czyli prostownik. 

Przydatny będzie też wózek warsztatowy. Wtedy wszystkie potrzebne przy danym samochodzie narzędzia spakujesz na wózek i zabierzesz na swoje stanowisko pracy. Profesjonalnie wyglądający warsztat to twoja wizytówka. A na samym początku musisz dbać o to, by klienci zaczęli ci ufać. Kiedy kierowca zobaczy, że pracujesz na dobrym sprzęcie, powierzy ci swoje auto, mając pewność, że znajdziesz sposób na to, by go naprawić. 

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią to narzędzia i przedmioty, które ułatwiają pielęgnację ogrodu w okresie jesieni. Wraz z nadejściem tej pory roku, zmieniają się potrzeby...

Jak dobrać odpowiednią siekierę?

Wybór odpowiedniej siekiery, to klucz do efektywnej i bezpiecznej pracy w lesie, ogrodzie czy podczas różnorodnych prac stolarskich. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym...

Regały paletowe – dobry wybór nie tylko do magazynów wysokiego składowania

Magazynowanie wymaga stworzenia odpowiednich warunków do przechowywania różnorodnych towarów w sposób bezpieczny, adekwatny do ich specyfiki oraz efektywny, szczególnie w przypadku magazynów charakteryzujących się...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.