Wirtualna rzeczywistość (VR) i modelowanie trójwymiarowe (3D) to innowacyjne technologie, które znajdują szerokie zastosowanie w branży nieruchomości. Narzędzia te kompleksowo wspomagają zarówno proces powstawania projektów domów, jak i ich późniejszą prezentację inwestorom. Architekci i projektanci mogą za ich pomocą tworzyć wyjątkowo realistyczne i szczegółowe wizualizacje, pozwalające klientom na lepsze zrozumienie planowanej przestrzeni domu i nawet jej doświadczenie. Technologie te doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przypadku opracowywania projektów indywidualnych, czyli idealnie dostosowanych do wymagań i potrzeb inwestorów.
Zastosowanie technologii VR w projektach architektonicznych
Wirtualna rzeczywistość jest technologią, która zapewnia kompleksowe możliwości tworzenia wyjątkowo immersyjnych wizualizacji przestrzennych. Zaprezentowany za jej pomocą projekt domu u architekta umożliwia klientowi dokładną eksplorację budynku, a wszystko odbywa się jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem procesu budowy. Technologia VR pozwala bowiem na odbywanie „wirtualnych spacerów”, dzięki którym można dokładnie przyjrzeć się wszystkim pomieszczeniom z bliska Takie doświadczenie pozwala na realistyczne odczucie skali i proporcji projektowanego domu. Narzędzie to jest wyjątkowo pomocne, ponieważ umożliwia prezentację aspektów niedostępnych na zwykłych rysunkach technicznych. To z kolei ułatwia wczesną identyfikację potencjalnych problemów, pozwalając na ich szybkie wyeliminowanie. Technologia VR może też posłużyć do przedstawienia klientowi wielu różnych wariantów projektu, dzięki czemu pozwala na ich intuicyjne porównywanie ze sobą. Indywidualny projekt domu można dokładnie sprawdzić pod kątem rozmieszczenia oświetlenia czy mebli, co przybliża klientom efekt końcowy i ułatwia dostosowanie go pod własne potrzeby.
Modelowanie 3D w projektowaniu domów
Technologia 3D znajduje zastosowanie w branży architektonicznej jako narzędzie do generowania szczegółowych modeli budynków, które bardzo wiernie i precyzyjnie odwzorowują ich rzeczywiste cechy fizyczne. Rozwiązanie to jest nieocenione na praktycznie każdym etapie prac – począwszy od tworzenia szkiców koncepcyjnych, a skończywszy na opracowywaniu złożonych planów budowlanych. Projekty indywidualne domów w 3D pozwalają na analizę wielu technicznych aspektów budynku, takich jak oświetlenie sztuczne i naturalne, efektywność energetyczna czy integralność strukturalna. Nowoczesne narzędzia do renderowania trójwymiarowego można zastosować np. do symulacji oddziaływania światła na przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną o różnych porach dnia czy roku, co sprzyja optymalizacji całego planu pod kątem komfortu użytkowania i oszczędności eksploatacyjnej. Poszczególne domy projekty indywidualne mają prezentowane w 3D również dlatego, że takie rozwiązanie pozwala na pokazanie obiektu z dowolnej perspektywy. To z kolei pomaga klientom w podjęciu decyzji o wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji, co przyspiesza cały proces.
Korzyści zapewniane przez nowoczesne narzędzia
Integracja narzędzi VR i 3D w projektowaniu domów przynosi wiele istotnych korzyści, z których klienci korzystają coraz częściej. Technologie tego typu znacząco wspierają komunikację architekta z inwestorami, którzy mogą znacznie lepiej zrozumieć jego zamierzenia i pomysły na podstawie realistycznych wizualizacji. Tak zaprezentowane projekty domów indywidualne pomagają też na późniejszych etapach, np. przy planowaniu aranżacji przestrzeni. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość bieżącego testowania i eksperymentowania, np. poprzez zmianę układu pomieszczeń, kolorystyki czy materiałów wykończeniowych. Indywidualne projekty domów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii VR i 3D przygotowuje chociażby firma New-House, która posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Symulacje środowiskowe opracowane z użyciem tych narzędzi wiernie odwzorowują warunki panujące w planowanym budynku, zwłaszcza w połączeniu z zaawansowanymi technologicznie analizami danych.
Artykuł gościnny.