Wybierając elektronarzędzia do swojego domowego warsztatu chcemy, żeby były one możliwie najbardziej wytrzymałe, ergonomiczne i zapewniały odpowiednią moc. Dobra wkrętarka i
niezawodna wiertarka udarowa to absolutna podstawa. Sprawdźmy, czym charakteryzują się najlepsze narzędzia dla ambitnego majsterkowicza wyposażone w silniczki bezszczotkowe.
Elektronarzędzia, a także ich marki możemy pogrupować w trzech kategoriach: narzędzia dla właścicieli domów (lub majsterkowiczów), narzędzia półprofesjonalne i narzędzia profesjonalne. Choć mogłoby się wydawać, że powinna dzielić je ogromna przepaść technologiczna, tak naprawdę wiele z ich funkcji się pokrywa. W tym tekście zajmiemy się pierwszą z wymienionych kategorii, a więc skupimy się na domowym majsterkowaniu i niezbędnych do niego akcesoriach.
Elektronarzędzia i domowe „zrób to sam”
Każdy właściciel domu doskonale wie, że liczba projektów typu „zrób to sam” to często niekończona jest lista zadań do wykonania. Posiadanie odpowiednich elektronarzędzia może nie tylko ułatwi i przyspieszy nasze prace, ale przede wszystkim sprawi, że będziemy zadowoleni z efektu naszych dokonań. Kluczem do sukcesu może być w tym przypadku coraz popularniejszy nie tylko wśród profesjonalistów, ale także miłośników majsterkowania, silnik bezszczotkowy prądu stałego BLDC (BLDC, ang. brushless).
Silnik bezszczotkowy BLDC – jak działa?
Podstawową cechą, a zarazem zaletą bezszczotkowych silników elektrycznych (BLDC) zasilanych prądem stałym jest brak zużywających się szczoteczek. Silniki bezszczotkowe składają się ze stojana wyposażonego w magnesy trwałe lub cewki elektromagnetyczne oraz wirnika z uzwojeniami cewek, które mogą być zasilane prądem stałym od wewnątrz.
Zasilanie prądem stałym powoduje, że w stojanie tworzy się pole magnetyczne, które przyciąga lub odpycha magnesy w wirniku wprawiając go w ruch. Oznacza to, że moment obrotowy jest wynikiem wzajemnego oddziaływania pola magnetycznego generowanego przez oba te elementy. Magnes trwały wykorzystywany jest jako wirnik zewnętrzny. Jego pozycję śledzi specjalny czujnik, który wysyła sygnały referencyjne do sterownika. Ten z kolei aktywuje następujące po sobie cewki
napędowe. Elementem niezbędnym do „ożywienia” silnika jest komutator. Bez niego wirnik
zatrzymałby się w momencie zrównania z siłami magnetycznymi w stojanie. Komutator przełącza prąd stały w sposób ciągły przez uzwojenia przełączając również przy okazji pole magnetyczne. Wirnik obraca się tak długo, jak zasilany jest silnik.
Zobacz również: Silniki bezszczotkowe w elektronarzędziach – czy są lepsze od standardowych silników?
Silniki bezszczotkowe i szczotkowe – różnice
Silniki bezszczotkowe (BLDC) różnią się od swoich konwencjonalnych wariantów typem komutatora.
Silnik szczotkowy wyposażony jest w szczotki węglowe, które z biegiem czasu zużywają się. W silnikach BLDC montuje się specjalne czujniki, dzięki którym urządzenie dokonuje pomiaru położenia wirnika i pełniącej rolę przełącznika płytki drukowanej. Pomiary wejściowe przetwarzane są przez wspominaną płytkę, która precyzyjnie określa moment odpowiedni do komutacji.
Silnik bezszczotkowy BLDC – zalety

Silniki BLDC zapewniają większą moc niż ich tradycyjne odpowiedniki: warianty szczotkowe
gwarantują sprawność rzędu 75-80%, silniki bezszczotkowe prądu stałego zapewniają tej sprawności 85-90%. Brak szczotek oznacza brak problemu związanego ze zużywaniem się tego ważnego elementu, co w efekcie przedłuża również żywotność silnika.
Praca bezszczotkowych silników prądu stałego jest znacznie cichsza. Silniki BLDC są lżejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Silniki bezczotkowe są bardzo wydajne, co wiąże się możliwością pracy ciągłej przy maksymalnym momencie obrotowym. Dla porównania silniki szczotkowe mogą
osiągać maksymalny moment obrotowy wyłącznie przy obrotach nominalnych. Zapewnienie
większego momentu obrotowego wymagałoby od producenta montażu większych magnesów, co wpłynęłoby na komfort użytkowania elektronarzędzi. Dlatego silniki BLDC mogą być mniejsze i nadal zapewniać dużą moc.
Sterowalność to kolejna istotna cecha silników bezszczotkowych. Wykorzystanie mechanizmów sprzężenia zwrotnego pozwala na dostarczenie wymaganego momentu i prędkości obrotowej. Dzięki temu silniki zużywają mniej energii i generują mniejsze temperatury. Właściwości mechaniczne silników BLDC umożliwiają wykorzystanie dużego zakresu prędkości i bezstopniowej regulacji prędkości.
Kolejną zaletą tego typu rozwiązań jest dobra charakterystyka momentu obrotowego przy średniej i niskiej prędkości, duży początkowy moment obrotowy i prąd rozruchowy.
Silniki BLDC cechują się miękkim startem i zatrzymaniem. Nie wykazują one również strat mocy wzbudzenia typowych dla silników prądu przemiennego, nie wykazują także strat związanych z tarciem szczotek.
Silniki bezszczotkowe nie wywołują iskrzenia, które wpływa na żywotność całego silnika. Odznaczają się one wysoką niezawodnością, stabilnością, elastycznością i łatwością konserwacji.
Inne ważne cechy silników bezszczotkowych:
• kompaktowe wymiary,
• niewielka waga,
• duża wydajność,
• odporność na uderzenia i wibracje,
• niski poziom hałasu,
• niskie wibracje,
• płynna praca,
• długa żywotność.
Dobra wiertarka udarowa – jaka powinna być?

Wiertarka udarowa to silne narzędzie, które wykorzystuje ruch udarowy w celu usprawnienia funkcji obrotowej. W najprostszych słowach można określić ją mianem uniwersalnej wiertarki ręcznej wzmocnionej przez uderzenia młotka. Wbudowany mechanizm udarowy uderza obracającym się wiertłem, co pozwala uzyskać większy pęd, dzięki czemu wiertło płynniej i skuteczniej wbija się nawet w bardzo wymagającą powierzchnię. Powtarzający się ruch w przód i w tył kruszy materiał, który w końcu stawia opór. Wiertarka udarowa to narzędzie większe, cięższe i głośniejsze, dlatego wykorzystuje się je wyłącznie do zadań specjalnych – tam, gdzie zwykła wiertarka łamie sobie wiertło.
Dobra wkrętarka udarowa – cechy szczególne
Przed zakupem wkrętarki warto zadać sobie pytanie, w jakim calu i jak często będziemy jej używać.
Czy mają to być prace budowlane? A może większe lub mniejsze remonty? Czy ma to być narzędzie wykorzystywane w garażu warsztacie? Opcji jest wiele i każda ma w tym przypadku znaczenie.
Równorzędną kwestią jest częstotliwość korzystania z wkrętarki. Jeśli chcemy używać jej często i przez większość dnia, najlepszym wyborem będzie model przewodowy. Jeżeli natomiast mają to być dwie lub trzy godziny, od czasu do czasu, warto rozejrzeć się za wkrętarką bezprzewodową. Elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest wydajność — zwłaszcza jeżeli chcemy intensywnie użytkować swój egzemplarz.
Kolejnym istotnym punktem jest moment dokręcania. Wysoki moment dokręcania równoznaczny jest z dużą siłą wkręcania. Im jest on wyższy, tym łatwiejsze będzie wkręcanie, niezależnie od twardości materiału.
Podobnie jak w przypadku wiertarki udarowej, tak i tutaj coraz popularniejsze stają modele
wyposażone w silniki bezszczotkowe. Trudno się temu dziwić, wszak elektronarzędzia bezszczotkowe gwarantują na ogół wyższą wydajność, wygodę i oszczędność użytkowania. Usunięcie szczotek z silnika to mniejsze tarcie, co z kolei wiąże się z mniejszą utratą energii. Technologia BLDC sprawia, że więcej energii zużywane jest na wytwarzanie wyższego momentu obrotowego. Silniki bezszczotkowe pozbawione są również części, które zwykle ulegają największej eksploatacji, co z kolei przedłuża ich żywotność.
Zobacz również: Sprawdź RYOBI ONE+ ™ HP – bezszczotkowe narzędzia o największej mocy
Choć wiertarka udarowa nie jest żadną nowinką techniczną w zestawianiu ze swoim klasycznym wariantem, nadal stanowi produkt niszowy. Zanim zdecydujemy się na zakup tego narzędzia, warto wiedzieć, że:
• do różnych powierzchni należy używać różnych rodzajów wierteł;
• niektóre wiertarki udarowe nadają się wyłącznie do pracy z dużymi obciążeniami, w związku z czym nie sprawdzą się w przypadku wiercenia ogólnego;
• większość modeli można wyposażyć w specjalne przystawki, takie jak dłuta i szpadle do
wymagającego wiercenia;
• choć zużywają więcej energii, bywają wyjątkowo nieporęczne i droższe niż zwykłe wiertarki, ich wersje bezszczotkowe gwarantują większy komfort pracy.
Artykuł sponsorowany