Tarcze do cięcia gresu

Pracując prawidłowo, profesjonalną tarczą diamentową do gresu można efektywnie uzyskać wysoką jakość i dokładność cięcia tego materiału.

Jakie wymagania wykonawcze i eksploatacyjne powinna spełniać tarcza diamentowa do cięcia gresu?

Wymagania w stosunku do tarcz diamentowych do cięcia gresu wynikają wprost ze specyfiki i wymogów wykonywania zróżnicowanych prac wykończeniowych. Zdaniem glazurników, każda profesjonalna tarcza diamentowa do gresu powinna spełniać trzy podstawowe wymagania wykonawcze – umożliwiać:

 • wydajne cięcie gresowych materiałów okładzinowych (głównie płytek i płyt);
 • dokładne pod względem wymiarowym formatowanie tych materiałów;
 • uzyskanie nieuszkodzonych krawędzi, co popularnie określa się jako czyste cięcie.Kolejnymi dwoma ważnymi wymaganiami profesjonalnych wykonawców są wysoka trwałość tego typu tarcz i ich przyjazna cena, które słusznie zaliczane są przez nich do czynników obniżających koszty wykonywania usług. Dlatego warto pracować tarczami wysokiej jakości. Np. produkuje je Klingspor i oferuje w internetowym sklepie: https://sklep.klingspor.pl/63-tarcze-diamentowe-do-ciecia-gresu. Aby spełnić wymienione wymagania wykonawcze i eksploatacyjne, tarcza do cięcia gresu ma konstrukcję specjalnie dostosowaną do jego obróbki. Od tarcz do cięcia materiałów budowlanych różni się głównie typem ostrza, którym jest segment w formie pierścienia. Taka jego forma umożliwia bardziej delikatne cięcie niż tarczami diamentowymi do materiałów budowlanych, które mają oddzielne segmenty tnące. Jednakże głównym powodem zastosowania segmentu pierścieniowego jest, jak łatwo się domyśleć, eliminacja niepożądanego wykruszania się czy nawet pękania gresu, co obniża wydatnie jakość i dokładność obróbki. Tarcza diamentowa do gresu wykonywana jest w technologii spiekania segmentu ze stalowym jej dyskiem i dostępna w trzech podstawowych wersjach: z segmentem pierścieniowym (1) gładkim ciągłym lub nacinanym laserowo, (2) obustronnie bocznie ryflowanym wzorem rybiej łuski lub (3) skośnie nacinanym (tzw. segment turbo).

   Tarcza do cięcia gresu z pierścieniowym segmentem gładkim

  Pod względem jakości cięcia uzyskuje się nią najlepsze rezultaty i to zarówno w przypadku cięcia z ręki za pomocą szlifierki kątowej, jak maszynowego z użyciem przecinarki stacjonarnej. Narzędzia te, czego bardzo dobrym przykładem jest tarcza do cięcia gresu Klingspor DT 900 FL SPECIAL, produkuje się w średnicach 115, 125 i 230 mm z otworami montażowymi 22,23 mm do szlifierek kątowych oraz w średnicach 180, 200 i 250 mm z otworami 30 mm do mocowania w przecinarkach stacjonarnych. Co ważne, tarcze Klingspor DT 900 FL SPECIAL przeznaczone dla przecinarek wyposażane są w pierścień redukcyjny 30/25,4 mm, który umożliwia montowanie ich w tego typu sprzęcie z mocowaniem 25,4 mm. Omawiana tarcza diamentowa z segmentem gładkim to tarcza do cięcia gresu na mokro, jak też na sucho. Zastosowanie wody do chłodzenia pozwala wykorzystać pełną jej żywotność i wyeliminować szkodliwe dla zdrowia pylenie.

   Tarcza do cięcia gresu z pierścieniowym segmentem bocznie ryflowanym

  Pozwala bardzo efektywnie przecinać okładzinowe materiały z gresu. Przy tym tarcza obustronnie bocznie ryflowana wzorem rybiej łuski najlepiej sprawdza się podczas cięcia płytek o grubości do 10 mm; zaś typu turbo do płytek i płyt – o grubości większej, najczęściej od 11 do 20 mm. Przykładem profesjonalnej tarczy z segmentem pierścieniowym ryflowanym wzorem rybiej łuski jest Klingspor DT 900 FP SPECIAL. Produkowana jest ona w średnicach 115 lub 125 mm, zaś jej segment ma niewielką grubość 1,4 mm, która znacząco redukuje opory cięcia i ogranicza nagrzewanie się narzędzia podczas pracy. Dzięki temu tarcza DT 900 FP SPECIAL umożliwia bardzo wydajne cięcie płytek gresowych. Co ważne, w wyniku cięcia uzyskuje się nią krawędzie o dobrej jakości. Z kolei innym przykładem profesjonalnej tarczy typu turbo jest Klingspor DT 900 FT SPECIAL. Tak jak DT 900 FP SPECIAL dostępna jest ona w średnicach 115 lub 125 mm. Jej segment turbo ma też niewielką grubość 1,4 mm i umożliwia osiągnięcie wysokiej efektywności cięcia płyt gresowych. Obie tarcze do cięcia gresu produkcji Klingspor przeznaczone są do stosowania w szlifierkach kątowych i cięcia na sucho oraz mokro. Ponieważ szlifierki kątowe nie są wyposażane w układ chłodzenia wodnego, tarcza do cięcia gresu na mokro nie może być w nich stosowana. Jak wiadomo, na skutek wysokiej temperatury najtwardszy z materiałów, którym jest diament, zamienia się w miękki grafit. Dlatego tarcza do cięcia gresu na mokro wymaga do swojego zastosowania przecinarki wyposażonej w układ chłodzenia jej wodą.

Artykuł sponsorowany.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią to narzędzia i przedmioty, które ułatwiają pielęgnację ogrodu w okresie jesieni. Wraz z nadejściem tej pory roku, zmieniają się potrzeby...

Jak dobrać odpowiednią siekierę?

Wybór odpowiedniej siekiery, to klucz do efektywnej i bezpiecznej pracy w lesie, ogrodzie czy podczas różnorodnych prac stolarskich. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym...

Regały paletowe – dobry wybór nie tylko do magazynów wysokiego składowania

Magazynowanie wymaga stworzenia odpowiednich warunków do przechowywania różnorodnych towarów w sposób bezpieczny, adekwatny do ich specyfiki oraz efektywny, szczególnie w przypadku magazynów charakteryzujących się...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.