Zbrojenie budynku jest współcześnie równie ważne co w wiekach ciemnych zbrojenie warowni. Co prawdo proces zbrojenia fundamentów w domostwach ma niewiele wspólnego z obronnością, ale spełnia za to szereg innych, istotnych funkcji.
Zbrojenie budynku odpowiada za zabezpieczenie betonu w początkowych fazach budowy — jest jednym z… fundamentalnych elementów budowli. Zbrojenie tworzy się za pomocą specjalnych szalunków, stworzonych ze stalowych prętów, które następnie “zatapia” się w betonowych fundamentach. Zbrojenie budynku jest trudnym przedsięwzięciem, zarówno od strony manualnej jak i technicznej. Jeżeli nie posiadacie doświadczenia w pracy budowlanej (a zapewne z tego powodu czytacie ten artykuł), to jedynym i właściwym rozwiązaniem jest zatrudnienie w tym celu fachowców. Wiele elementów zbrojenia wymaga dokładnego przeliczenia właściwości prętów, które muszą idealnie współgrać z wymaganiami projektu. Istotne są średnice prętów, ilość i sposób ich rozstawienia, rodzaje zakotwień prętów oraz inne elementy, o których laicy zwykle nie myślą lub zapominają.
Warto uświadomić sobie, że jakość wykonania zbrojenia jest szalenie istotna dla określenia wytrzymałości budynku i tego, jakie obciążenie będą mogły znieść jego fundamenty. Odpowiednio zaplanowane i wykonane zbrojenie da nam pewność, że za kilka lat budynek wciąż będzie stał, a jakiekolwiek odkształcenia w gruncie nie będą mu straszne. Jeżeli znaleźliście ten artykuł, interesuje was zapewne czy można spawać zbrojenie.
Zanim udzielę ci odpowiedzi, zachęcam cię czytelniku do konsultacji z kierownikiem twojej budowy. Natomiast jeżeli nad twoim projektem nie czuwa żaden specjalista, to pamiętaj, że bezpieczeństwo budowalne jest najważniejsze. Zawsze warto rozważyć zasięgnięcie opinii u praktyka, który dokładnie przyjrzy się twojej sytuacji. Każdy przypadek jest inny i możliwe, że spawanie prętów zbrojeniowych, czy przedłużanie prętów zbrojeniowych nie będzie zalecane w twoim przypadku. Czy można spawać zbrojenie i kiedy to robić — wskazówki znajdziecie poniżej.
Czy można spawać zbrojenie?
Zbrojenie to część budynku, mające tworzyć sztywne konstrukcje, albo zabezpieczać wystające i unoszące się elementy budowli. Zbrojenie odbywa się nie tylko w fundamentach — w ten sposób zabezpiecza się również stropy, schody (o ile są wykonane z betonu), nadproża okienne i drzwiowe oraz balkony. Z zasady można śmiało przyjąć, że jeżeli w budynku coś wystaje, stanowi podporę lub fundament, to z całą pewnością wymaga to zbrojenia.
Przechodząc do głównego pytania w tym artykule: czy można spawać zbrojenie? Odpowiedź na nie to można, a w niektórych przypadkach nawet trzeba! Spawanie prętów zbrojeniowych odbywa się już w momencie ich łączenia — czyli tworzenia konstrukcji zbrojenia. Najpopularniejszym sposobem spawania prętów zbrojeniowych jest łączenie ich na zakładkę, a następnie zgrzewanie ich przy pomocy spawarek ręcznych lub półautomatycznych.
Bardzo ważne w całym procesie jest odpowiednie zadbanie o stan prętów oraz odpowiednie warunki atmosferyczne. O ile spawanie ręczne może odbywać się na świeżym powietrzu, tak spawanie półautomatyczne powinno być wykonywane w warunkach, gdzie spawacz i miejsce jego pracy jest osłonięte przed wiatrem. Rzecz jasna spawać nie wolno również w deszczu, zaraz po nim albo gdy zobaczymy, że materiały są zawilgocone. Najgorszym wrogiem prętów metalowych jest właśnie korozja i rdza. Jej niewielkie ilości nie są poważną przeszkodą, ale najlepiej zadbać o to by były suche i czyste nim rozpoczniemy spawanie. Pręty zbrojeniowe, które są wilgotne, mogą tracić na jakości spoin, co z kolei osłabia ich wytrzymałość.
Spawanie prętów zbrojeniowych, czyli przedłużanie prętów zbrojeniowych
Czy w sztuce budowlanej dopuszczalne jest przedłużenie prętów zbrojeniowych? Ponownie, jak w przypadku kwestii spawania prętów zbrojeniowych odpowiedź uzależniona jest od tego, jak wygląda konkretna sytuacja budowlana. Przedłużanie prętów zbrojeniowych, jeżeli nie znamy dokładnych wyliczeń, według których obliczano początkowy rozstaw i grubość zbrojenia, może zaszkodzić wytrzymałości i integralności budynku. W przypadku fundamentów przedłużanie dolnych prętów zbrojeniowych jest zwykle nie najlepszym pomysłem. Jeżeli zamierzamy zastosować przedłużanie prętów zbrojeniowych, najlepiej robić to w strefach ścisku w żelbetonie, ale w tym celu niezbędne jest wcześniejsze zapoznanie się z dokładnym przebiegiem momentu i wytężenia prętów, które są już zatopione w drewnie.
Moją ostatnią radą w wątku spawania prętów zbrojeniowych jest to, że najlepiej nie robić tego samodzielnie, Jeżeli nie znamy dokładnych wartości, wcześniej wykorzystanych prętów zbrojeniowych, to przedłużanie prętów zbrojeniowych nie jest dobrym pomysłem. Czy można spawać zbrojenie? Oczywiście, należy tylko pamiętać o tym, żeby robić to z głową i gotowym dokładnym planem budowlanym.