Giętarka do rur – jak zrobić własną?

Giętarka do rur może okazać się niezbędnym narzędziem przy wielu okazjach. Każdemu domowemu majsterkowiczowi czy działkowiczowi, w którymś momencie może jej zabraknąć. Ciężko sobie wyobrazić estetyczne i skuteczne wygięcie rur bez jej użycia, jednakże profesjonalny sprzęt potrafi kosztować krocie. Coraz więcej osób decyduje się więc na próby zrobienia tego narzędzia. Jak się okazuje, dla wprawnej ręki nie jest to wcale takie trudne. Jak więc zrobić własną giętarkę do rur?

Zobacz: Jak zrobić wyważarkę do noży kosiarki? Wyważarka do noży

Giętarka do rur – jak zrobić?

Zabierając się za konstrukcję giętarki należy, najpierw zadać sobie pytanie – do czego zamierzam jej używać? Do gięcia rur oczywiście, jednakże średnice tych rur, czy innych metalowych elementów ma tu kluczowe znaczenie. To one będą definiować złożoność i wielkość naszego narzędzia.

Jeżeli masz zamiar używać jej do metalu o naprawde dużych średnicach, przemyśl czy nie taniej byłoby zlecić ich wygięcie w zakładzie metalurgicznym lub komuś, kto posiada do tego odpowiedni sprzęt. O ile zrobienie giętarki do rur własnoręcznie jest znacznie tańsze niż jej kupno, nadal będzie generować koszty i pochłonie sporo Twojego czasu. Przy pewnych gabarytach elementów, które chcemy wygiąć, sama siła fizyczna może nie wystarczyć, a stworzenie giętarki zasilanej prądem jest o wiele bardziej skomplikowane i często zwyczajnie nieopłacalne. 

Coś prostszego – do lżejszych zadań

Przejdźmy jednak do rzeczy. Najprostszy sposób, na jaki się natknęliśmy, wymaga:

  • dwóch śrub (najlepiej M20-M30), 
  • nakrętki psującej do jednej z nich, 
  • metalowego elementu, który posłuży za rączkę (o długości 25-35 cm).

Jak ją zrobić?

Do łba jednej ze śrub musimy prostopadle przyspawać nakrętkę. W momencie kiedy wkręcimy drugą śrubę (wkręć ją do samego końca), powinniśmy otrzymać coś na wzór kanciastej litery “U”, z jednym wystającym końcem. Teraz do nakrętki przyspawaj rączkę. Bardzo ważne jest by zrobić to w odpowiednim miejscu, inaczej ruch gięcia może być bardzo ograniczony. Najlepiej więc zrobić to tak, by z góry nasza przyszła giętarka przypominała literę “L”. W zależności od długości użytych śrub, będzie trzeba je nieco skrócić, tak, by stały się dla nas bardziej poręczne. Następnie przy pomocy szlifierki kątowej musimy zrobić wyżłobienie w gwincie ruchomej śruby. Jego wielkość zależy od wielkości elementów jakie zamierzasz w nim umieszczać. Sama grubość śruby również będzie nam to dyktowała, o czym warto pamiętać przy jej wyborze. Wyżłobienie musi iść na ukos, opadająco w strone rączki.

Źródło: YouTube STILER urządzenia dla przemysłu

I gotowe! Teraz wystarczy jedynie umieścić łeb ruchomej śruby w imadle i śmiało można korzystać z nowej giętarki!

Ten “model” nada się idealnie do gięcia niewielkich prętów i rur. Niestety w przypadku gdy chcemy wygiąć coś o większej średnicy, np 20 mm, sprzęt może nie wytrzymać lub być do tego całkowicie niezdatny. No chyba, że posiadamy naprawdę grube śruby i bezgranicznie ufamy naszym spawom.

Zobacz: Mieszanka benzyny z olejem – tabela, 1 do 40, 1 do 25, ile na litr?

Trochę trudniej – do większych wyzwań

Jednak dla tych, którzy chcą trochę większego wyzwania, mamy coś w sam raz. Ta giętarka do rur na spokojnie poradzi sobie z nieco trudniejszymi zadaniami. 

Do jej zrobienia potrzeba:

  • dwóch metalowych rolek do gięcia rur (kupisz je w sklepie metalurgicznym lub internecie) – jedna musi być mniejsza od drugiej,
  • blachę o grubości 5 mm o wymiarach 30×30 cm, która posłuży jako podstawa konstrukcji,
  • 5 śrub, dwie mające tyle co średnice otworów w rolkach i 3, które potrzebne będą do przykręcenia rączki + nakrętek i podkładek,
  • dwa kawałki metalowej blachy 5 mm o wymiarach 4×30 cm,
  • kawałka metalowej rury o średnicy grubości kupionych przez nas rolek,
  • metalowej rury lub pręta, który wejdzie do kawałka rury powyżej, ważne żeby ten element był dość długi inaczej, możemy mieć problem z wyginaniem grubszym metalowych elementów,
  • niewielkiej blachy 5 mm, np 5×10 cm,

Jak więc zrobić taką giętarkę do rur?

Najpierw zajmijmy się podstawą. Ustaw na niej rolki i zobacz, ile dokładnie miejsca zajmują, odrysuj półkole i utnij niepotrzebną część. Dystans pomiędzy rolkami będzie się różnił w zależności od średnicy rur, jakie chcesz giąć. Powinieneś otrzymać teraz półkole. Zawczasu nawierć otwory, przez które będzie można przykręcić je do blatu (najlepiej zrób ich całkiem sporo). Następnie musisz przyspawać śrubę łbem do dołu tak by duża rolka po nałożeniu była mniej więcej na środku. Podstawa gotowa!

Teraz nałóż większą rolkę na śrubę i dostaw do niej mniejszą. Zmierz odległość pomiędzy śrubami i korzystając z tych pomiarów, nawierć na nie dziury w blachach 4×30 cm. Dzięki nim podtrzymamy całą konstrukcję, pamiętaj jednak by ze strony małej rolki zostawić kilka centymetrów nadmiaru. Przełóż teraz wszystko przez śruby w kolejności blacha, rolka, blacha. Skręć całość, a do wystającego nadmiaru przyspawaj niewielki fragment rury. Nawierć w nim 3 otwory i podobnie zrób z samą rączką. Na koniec skręć wszystkie elementy.

W tym momencie masz już niemal całość Twojej własnej giętarki do rur. Jednakże został nam jeszcze mały blaszany element. Blacha 5×10 cm posłuży nam jako holder do rur czy petów, który chcemy wygiąć. Wytnij więc w nim otwór i przyspawaj prostopadle do podstawy, tak, by wychodzące spomiędzy rolek rury mogły się w nim zablokować.

I gotowe!

Znasz już dwa sposoby na to, jak zrobić własną giętarkę do rur. Od ciebie i twoich potrzeb zależy teraz, którą z nich wybierzesz!

Zobacz: Jak założyć łańcuch do piły, w którą stronę założyć łańcuch w pile?

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Najdoskonalsze Sprzęty do Tapetowania: Twój Kompleksowy Poradnik

Tapetowanie to prawdziwa sztuka, która wymaga nie tylko anielskiej cierpliwości, ale także odpowiedniego zestawu narzędzi. Choć może się wydawać, że narzędzi do tapetowania jest...

Twój Przewodnik do Wyboru Idealnej Wkrętarki

Wybór idealnej wkrętarki może być wyzwaniem, zwłaszcza przy tak dużej liczbie dostępnych opcji. Nie martw się! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jak dobrać wkrętarkę...

Niezawodne drabiny aluminiowe do domu i ogrodu

Drabiny aluminiowe to jedne z tych narzędzi, które znajdują zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym - od pomieszczeń mieszkalnych, przez warsztat, aż do ogrodu. Niezależnie...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.