Jaki uchwyt do migomatu wybrać?

Zastanawiasz się, jaki uchwyt spawalniczy powinieneś zakupić do swojego migomatu? Nie wiesz czym się kierować, a może szukasz produktu lepszego, niż używany dotychczas? Wybór każdego z podzespołów używanego urządzenia wpływa na jego pracę oraz Twój komfort podczas jej wykonywania. Warto zatem poświęcić chwilę i zorientować się w gąszczu parametrów.

Czy Twój migomat ma wbudowany zawór gazowy?

Wybór odpowiedniego uchwytu spawalniczego nieraz sprowadza się do konieczności. Przykładowo, jeśli korzystasz z półautomatu, który ma zintegrowany uchwyt i nie posiada wewnętrznego zaworu gazowego, wybierz uchwyt do migomatu, który ten zawór ma wbudowany w rękojeść  Bardzo ważne jest też przyłącze – czy jest to popularny typ EURO, czy Einhell, a może Bester? W przypadku braku kompatybilności nie będziesz w stanie podpiąć go do swojej spawarki.

Zwróć uwagę na obciążalność prądową

Dobierając właściwy uchwyt spawalniczy, zwróć uwagę na obciążalność prądową. Pod tą nazwą kryją się jednak dwa parametry. Pierwszy z nich to cykl pracy (czyli sprawność) spawarki, do jakiego jest dostosowany, oznaczany przez X: X35 to cykl 35%, a X60 – 60%. Drugi to sama obciążalność – np. część uchwytów z oferty https://weldsystem.pl/13-uchwyty-mig pracuje z maksymalnym prądem spawania o natężeniu rzędu 150 A, granica innych natomiast sięga nawet 320 A. Jeśli zamiast gazu osłonowego do chłodzenia używasz płynów, może ona wzrosnąć nawet do 500 A (w przypadku używania CO2; dla mieszanki gazów odpowiednio mniej).

Dodatkowe parametry też są istotne

Co jeszcze różni między sobą uchwyty do migomatu? Po pierwsze średnica drutu, jaki mogą przyjąć. Zwróć na to szczególną uwagę, ponieważ typowe zakresy niemal się wykluczają: φ0.6÷1.0 mm lub φ0.8÷2.4 mm. Kolejną istotną kwestią jest długość uchwytu spawalniczego, od której zależeć będzie w dużej mierze Twoja mobilność podczas wykonywania pracy. Zwykle dostępne są warianty w zakresie 3÷5 m.

Posiadasz spawarkę MIG200M lub DIGIMIG 200 Pulse?

Specjalnie do tych dwóch modeli: Sherman MIG 200M lub DIGIMIG 200 Pulse z dedykowanym wtykiem 4-pin powstał uchwyt spawalniczy TW-15/3 M-15 SpoolGun, który wyróżnia się spośród innych modeli wbudowanym podajnikiem drutu – na szpulę średnicy 100 mm przeznaczono rękojeść tego uchwytu. Ponieważ nie przyjmuje drutu szerszego niż 1 mm, a jego obciążalność prądowa to tylko 150 A, stosuj go do spawania cienkich blach. Wynagrodzi Ci to jednak wygodą i szybkością podawania drutu w zakresie 1÷13 m/min.

Materiał sponsorowany.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Oświetlenie zewnętrzne jako dopełnienie architektury domu

W dzisiejszych czasach oświetlenie zewnętrzne pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną, wpływając na charakter całej posesji. Lampa elewacyjna stanowi kluczowy element w...

Jak zrobić własną biżuterię? Sprawdź nasz poradnik DIY!

Jak zrobić własną biżuterię? Tworzenie własnej biżuterii to nie tylko sposób na wyrażenie swojego stylu, ale także okazja do nauki nowych umiejętności i rozwijania...

Jak prawidłowo konserwować narzędzia ręczne

Właściwa konserwacja narzędzi ręcznych jest kluczowa dla ich długotrwałego użytkowania i utrzymania wysokiej jakości pracy. W tym przewodniku dowiesz się, jak prawidłowo konserwować narzędzia...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.