Kompostownik – zrób to sam!

Kompost to nawóz organiczny, który powstaje w wyniku tlenowego rozkładu odpadów roślinnych. Wartościowy kompost pozwoli zasilić glebę w wartości odżywcze, sprawi, że posadzone rośliny będą rosły dużo lepiej. Idealnie nadaje się jako dodatek do sadzenia wielu roślin np. warzyw, drzew i krzewów. Ważne, aby mieć odpowiednie miejsce do składowania liści, trawy, chwastów, odchodów zwierząt czy resztek jedzenia. Pomoże w tym kompostownik ogrodowy stworzony z drewna, betonu czy plastiku. Jak go zrobić? O tym będzie nasz artykuł.

Jak zrobić kompostownik?

Kompostownik domowy można stworzyć z wielu materiałów. Nie potrzeba wiele, aby móc cieszyć się kompostem, który doskonale poprawi strukturę gleby. Do wyboru mamy drewno, plastik, beton. Najłatwiej jest stworzyć go z tego pierwszego, szczególnie jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia np. wyrzynarkę czy piłę. Kompostownik drewniany można zrobić za pomocą kilku elementów. Należy przygotować:

  • 4 paliki o długości 140 cm;
  • młotek i gwoździe;
  • kilka desek o długości 120 cm;
  • siatkę;
  • folię perforowaną w czarnym kolorze;
  • zszywacz tapicerski.

Aby stworzyć kompostownik należy oczyścić teren, w którym będzie się znajdował, a następnie wykopać kwadratowy dół na głębokość około 50 cm. Następnie konieczne jest wbicie palików i przymocowanie do nich siatki oraz czarnej foli. Można to zrobić za pomocą zszywacza tapicerskiego. Pamiętajmy, aby folia i siatka była przytwierdzona jedynie do trzech ścian, dzięki czemu utrzymane będzie ciepło, a sam kompost będzie mógł oddychać. Następnie układamy ściany z desek (uprzednio zaimpregnowanych) przybijając je do palików za pomocą gwoździ i młotka. Warto wiedzieć, że taki kompostownik można zrobić ze starych desek czy palet.

Kompostownik betonowy

Kompostownik można wykonać nie tylko z drewna, ale również z betonowych płyt, które bez problemu można kupić w sklepach budowlanych. Istnieją gotowe kompostowniki do samodzielnego złożenia. Taki pojemnik jest ekologiczny, trwały i prosty w obsłudze. Dodatkowo dzięki ozdobnym ścianom nie szpeci działki, sprawia, że ogród zyskuje piękny wygląd, a właściciele doskonały nawóz.

Kompostownik plastikowy

W marketach czy sklepach budowlanych znajdziemy także kompostowniki plastikowe. Niestety nie są tak ekologiczne, jak te drewniane czy betonowe. Są trwałe, pojemne i tanie. Poleca się je szczególnie do miejsc nasłonecznionych. Niestety plastik może się znaczenie nagrzewać, co może doprowadzić do nieprzyjemnych zapachów. Kompostownik można stworzyć z różnych materiałów. Nie musi być to jedynie gotowy kompostownik plastikowy, ale również z cegły, metalu czy nawet kamienia.

Dlaczego warto mieć kompostownik?

Kompostownik jest miejscem, w którym można składować odpadki z żywności i roślin. Użyźnia glebę, zmniejsza zakwaszenie ziemi oraz napowietrza ją. Dzięki temu uprawy są większe, a plony będą zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące dla każdego ogrodnika. Tworząc swój kompost, można zaoszczędzić na nawozach, które mogą być nie tylko drogie, ale również szkodliwe dla ludzi. Kompostownik to także szansa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Warto wiedzieć, że do kompostownika może trafić wiele odpadów jak:

  • drobne gałęzie, igły, darń, trociny, liście;
  • owoce i warzywa;
  • kwiaty cięte i doniczkowe, chwasty bez nasion;
  • trawa;
  • zielone części roślin;
  • obierki warzyw i owoców;
  • popiół drzewny;
  • odchody zwierząt;
  • tektura.

Do kompostownika nie powinno się wkładać materiałów nieorganicznych (plastiku, szkła, metalu, piachu), resztek mięsa, potraw zakonserwowanych solą i octem, a także papieru z napisami. Odpady należy układać warstwami, dając szansę na oddychanie składowanych materiałów. Już po około 12 miesiącach można cieszyć się naturalnym nawozem, który doskonale użyźni ziemię. Na dnie kompostownika można ułożyć gałęzie, które sprawią, że wszystkie produkty będące w kompostowniku będą w stanie oddychać. Materiał w kompostowniku powinien być różnorodny i drobnorozdrobniony, dzięki czemu cały proces będzie przebiegał dużo szybciej.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Bezpieczne magazynowanie – kluczowe aspekty normy PN-EN 15635

Bezpieczeństwo magazynowania to jeden z najważniejszych elementów efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw i logistyki. Właściwe użytkowanie regałów magazynowych, zgodne z obowiązującymi normami, takimi jak PN-EN...

Czy pisuar w domu to dobry pomysł? Plusy i minusy

Montaż pisuaru w domu może zapewnić wiele zalet, ale wiąże się to także z wyzwaniami. Sprawdźmy zatem, jakie zalety i wady mają pisuary w...

Wiertnica spalinowa do betonu

Wiertnica spalinowa do betonu jest urządzeniem odgrywającym istotną rolę w budownictwie. Poszczególne jej typy odznaczają się bowiem licznymi zaletami i mają różne zastosowania. Przykładowo,...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.