Odpowiednia konserwacja maszyn przemysłowych to podstawa — co trzeba mieć na uwadze?

Efektywność pracy parku maszynowego w każdym zakładzie produkcyjnym zależy od wydajności poszczególnych jego elementów. Czasami wystarczy chwila nieuwagi i pominięty przegląd, aby awaria urządzenia doprowadziła do tragedii lub sparaliżowała przedsiębiorstwo na wiele tygodni. Co warto uwzględnić, planując konserwację maszyn przemysłowych?

Definicja konserwacji maszyn w przemyśle

Konserwację maszyn przemysłowych najłatwiej zdefiniować jako cykliczne przeglądy stanu technicznego urządzenia. Mają one na celu zidentyfikowanie osłabionych elementów, utrzymanie pełnej sprawności poszczególnych podzespołów, a także usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń, które w przyszłości mogą doprowadzić do skrócenia żywotności maszyny.

Konserwacja powinna być względem wszystkich urządzeń mechanicznych, w tym:

  • suwnic,
  • żurawi,
  • wózków,
  • cięgników.

W zależności od zakresu konserwacji maszyny może ona obejmować poszczególne jej elementy lub układy, jak i całość konstrukcji.

Dlaczego konserwacja urządzeń mechanicznych jest tak istotna?

Konserwacja urządzeń mechanicznych ma niezwykle istotne znaczenie dla przedsiębiorcy z wielu względów.

Przede wszystkim zachowanie sprawności maszyny gwarantuje niezmienną wydajność zakładu. W dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym przestrzeganie terminów produkcji i dostaw jest bardzo ważne dla utrzymania klientów.

Regularne przeglądy zapewniają też bezpieczeństwo pracownikom zatrudnionym w zakładzie. W pełni sprawne urządzenia pozwalają na zminimalizowanie ryzyka wypadku przy pracy. Dla pracodawcy oznacza to brak nieprzewidzianej rotacji pracowników, ale także mniejsze wydatki związane ze świadczeniami socjalnymi lub odszkodowaniami wypłacanymi na podstawie wyroków sądowych.

Regularne badanie sprawności suwnic oraz innych układów mechanicznych zmniejsza koszty związane z prowadzonym biznesem. Wymiana pojedynczego elementu, którego żywotność zbliża się do końca, jest znacznie tańsza niż zakup nowej maszyny, do czego może dojść, jeżeli słabe ogniwo nie zostanie wykryte w porę.

Jak przebiega konserwacja suwnic?

Suwnice to typowy element wyposażenia zakładów produkcyjnych, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej. Jak wygląda dbanie o ich prawidłowy stan techniczny w całym okresie eksploatacji suwnicy?

Inspekcja suwnic i kontrola zapobiegawcza mają sprawić, że urządzenie będzie działało sprawnie przez cały okres eksploatacji, a operator nie spotka się z niespodzianką w postaci odmowy współpracy przez maszynę.

Pomagają też zweryfikować, czy suwnice działają zgodnie z prawem i spełniają wymagania stawiane przez przepisy. W ten sposób przedsiębiorca może uniknąć dotkliwej kary finansowej w razie kontroli Urzędu Dozoru Technicznego.

Z kolei konserwacja naprawcza jest przeprowadzana w momencie wykrycia awarii. Ma na celu usunięcie uszkodzenia i przywrócenie pełnej sprawności suwnicy tak szybko, jak to możliwe. Dla zakładów produkcyjnych każda godzina nieplanowanej przerwy może oznaczać straty liczone w tysiącach złotych.

Konserwacja suwnic może obejmować także ich modernizację, czyli wyposażenie w nowe funkcje zwiększające funkcjonalność urządzenia. Do takich rozwiązań zalicza się np. precyzyjną kontrolę prędkości przemieszczania suwnicy czy zapobieganie wahaniom haka.

Jakie części obejmuje konserwacja suwnic?

Konserwacja, naprawa i modyfikacja mogą objąć każdy element suwnicy, nie tylko te najbardziej podstawowe. Firmy specjalizujące się w obsłudze cyklu życiowego suwnic mogą zająć się też:

  • analizą toru jazdy i geometrii suwnicy,
  • kontrolą haka lub chwytaka,
  • oceną pracy sprzęgła.

Tego typu badania pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości w pracy suwnicy i dają pełen obraz stanu technicznego urządzenia.

Komu zlecić konserwację suwnic?

Konserwacja maszyn powinna być przeprowadzana zawsze przez osoby dysponujące odpowiednimi uprawnieniami, wiedzą i doświadczeniem. Nawet jeżeli nie wynika to wprost z przepisów prawa, daje przedsiębiorcy gwarancję, że urządzenie będzie służyło bezpiecznie jeszcze przez długi czas.

W przypadku suwnic warto zwrócić się o pomoc do firmy Konecranes, która od lat wspiera przedsiębiorców na całym świecie w doborze i usprawnianiu dźwignic. Więcej informacji na temat konserwacji suwnic znajdziesz na: https://www.konecranes.com/pl/nasze-podejscie-do-konserwacji-suwnic.

Artykuł gościnny.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Jak urządzić kuchnię z funkcjonalnymi meblami?

Czy wiesz, że kuchnia potrafi odmienić codzienność, stając się epicentrum domowych spotkań i kulinarnych eksperymentów? Niezależnie od stylu życia, odpowiednio zaprojektowana przestrzeń kuchni wpływa...

Zastosowanie pomp membranowych w przemyśle farbiarskim

Pompy membranowe typu pneumatycznego są bardzo popularne w branży drukarskiej, dlatego też znajdują użycie w sektorze produkcji farb. Doskonale sprawdzają się przy transporcie...

Smarownice ręczne – niezbędne narzędzie do konserwacji maszyn

Smarownice ręczne to kluczowe narzędzie wykorzystywane w warsztatach i serwisach mechanicznych. Umożliwiają precyzyjne podawanie smaru, co znacząco wpływa na wydłużenie żywotności maszyn i urządzeń....

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.