Switch PoE do monitoringu – co warto wiedzieć?

Switch PoE jest jednym z podstawowych elementów sieci LAN, systemu telewizji przemysłowej z kamerami IP PoE i innego rodzaju infrastruktury teleinformatycznej i technicznej. Przełącznik sieciowy PoE umożliwia zasilanie urządzeń, a jednocześnie zapewnia wydajną transmisję danych między kamerami a rejestratorem. Nie potrzebujemy wtedy dodatkowych zasilaczy. Dodatkowo możemy ograniczyć okablowanie do niezbędnego minimum. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze przełącznika!

Switch PoE – dlaczego warto go wybrać?

Jakie są główne zalety przełączników sieciowych? Switche PoE są szybkie i łatwe w instalacji. Można je zintegrować z istniejącą siecią Ethernet. Technologia pozwala na przesyłanie danych i zasilania na dużą odległość. Dzięki temu zmniejsza koszty instalacji i rozbudowy sieci. Przełączniki PoE sprawdzą się zarówno w firmach, jak i domach, urzędach czy szkołach. Można je wykorzystać nie tylko w systemie monitoringu wizyjnego, lecz także w automatyce budynkowej. Co prawda, switch PoE nie zasili siłownika do bramy, ale pośredniczy w przesyłaniu informacji o statusie pracy centralki bramowej, o ile takowa jest wyposażona w stosowne oprogramowanie i wsparcie interfejsu Ethernet.

Jaka jest różnica między switchem zarządzalnym a niezarządzalnym?

Pierwszy model jest skierowany do osób, które mają pewną wiedzę techniczną. Dzięki temu w pełni wykorzystają jego możliwości. Switche PoE zarządzalne pozwalają na wprowadzenie własnych ustawień. Oprócz tego umożliwiają kontrolę ruchu sieci i statusu portów. Ponadto oferują następujące rozwiązania.

  • Filtrowanie adresów MAC i IP – umożliwia to przesyłanie informacji do odpowiednich urządzeń sieciowych, co pozwala stworzyć bezpieczne pasmo transmisyjne. Gwarantuje to płynną i bezpieczną pracę systemu.
  • Budowa sieci VLAN.
  • Wydzielanie grup użytkowników.
  • Blokada nieaktywnych portów.
  • Ustawienie priorytetu przesyłania informacji.

Z drugiej strony dużą popularnością cieszą się switche niezarządzalne. Służą one do budowy sieci, ale nie pozwalają na wprowadzenie dodatkowych parametrów w konfiguracji. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na wygodzie. Tego typu przełączniki wykazują cechy “plug&play”. Wystarczy podłączyć urządzenia do switcha PoE, a przełącznik po chwili zacznie działać w swojej podstawowej, domyślnej konfiguracji.

Przełączniki sieciowe – na co zwrócić uwagę?

Najpopularniejsze modele pozwalają na transmisję danych z prędkością 10/100 Mbps lub 1000 Mb/s. Warto wybrać switch sieciowy PoE o większej przepustowości, ponieważ zapewni niezawodność systemu monitoringu. Zanim wybierzesz przełącznik sieciowy, zwróć uwagę na liczbę portów. Zastanów się, ile urządzeń chcesz na niego podłączysz. Można go wykorzystać do zasilania kamer IP, punktów dostępowych, drukarek, telefonów VoIP czy zapór ogniowych. Na wszelki wypadek poszukaj jednak modelu z kilkoma zapasowymi portami PoE. Dzięki temu wykorzystasz go podczas rozbudowy systemu monitoringu czy sieci komputerowej.

Switche PoE – o czym warto pamiętać?

Pamiętaj, żeby dopasować switch do mocy zasilanych urządzeń. W przeciwnym razie musisz się liczyć z tym, że przełącznik rozłączy port o najniższym priorytecie.  Zwróć uwagę, czy urządzenia obsługujące technologię PoE są zgodne ze standardem wykorzystywanym przez dany przełącznik. Dzięki temu nie narazisz ich na uszkodzenie.  Jeśli moc urządzenia nie przekracza 15W, zdecyduj się na switch PoE zgodny ze standardem 802.3af. W przypadku gdy jest ona większa, wybierz przełącznik obsługujący standard 802.3at. Odległość zasilania przełączników PoE wynosi 100 m. Istnieje jednak możliwość, aby ją zwiększyć. Z pomocą przychodzi urządzenie PoE Extender. Sprzęt jest łatwy w instalacji, wystarczy wpiąć go pomiędzy switch a odbiornik. Takie rozwiązanie nie zakłóca przepływu danych. Innym rozwiązaniem jest wybór przełącznika, obsługującego tryb EXTEND. W ten sposób możemy zwiększyć odległość do 250 m. Warto jednak pamiętać, że maksymalna prędkość transmisji wynosi wtedy 10 MB/s. Dobór odpowiedniego przełącznika jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na wydajność sieci. Jeśli szukasz niezawodnych switchy PoE, koniecznie sprawdź ofertę na stronie sklep-ecsystem.pl. Doświadczeni doradcy pomogą Ci w wyborze najlepszego przełącznika. 

Artykuł sponsorowany.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny krok po kroku: przewodnik dla początkujących i zaawansowanych

W dzisiejszym artykule omówimy temat kredytu hipotecznego krok po kroku. Kredyt hipoteczny to jedno z najważniejszych zobowiązań finansowych, jakie podejmujemy w życiu. Dlatego warto...

Zasady pięknie urządzonego mieszkania według gwiazd: inspiracje, trendy i praktyczne porady

Wiele osób marzy o pięknie urządzonym mieszkaniu, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe i przytulne. Gwiazdy często są inspiracją dla wielu osób,...

Jak zapewnić długowieczność maszyn przemysłowych? Sprawdź usługi Hydro-Dex

Dbanie o maszyny przemysłowe to klucz do ich długowieczności i wydajności. Odkryj, jak regeneracja maszyn przemysłowych w Hydro-Dex może zapewnić niezawodne działanie Twojego sprzętu! Znaczenie...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.