Szelki do podkaszarek – jakie wybrać?

Szelki do kosy spalinowej to gadżet, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennej pracy. Okazuje się, że ich obecność jest równie istotna, co pozostałych elementów wyposażenia domowego warsztatu. Te niepozorne akcesoria pozwalają znacząco poprawić ergonomię pracy, dlatego ich zakup powinien być oczywistością w przypadku każdego modelu urządzenia. Czym się kierować przy wyborze konkretnego produktu? Jakie szelki do kosy spalinowej będą najlepszym zakupem?

Rodzaje uprzęży do kos spalinowych

Nomenklatura producentów stosuje zamiennie kilka słów, stanowiących określenie podobnej grupy produktów. Różnice pomiędzy nimi są stosunkowo niewielkie, dlatego warto zwracać uwagę na specyfikację każdego gadżetu. Z reguły szelki do kosiarki spalinowej zbudowane są z kilku cienkich pasów materiału, których zadaniem jest podtrzymanie urządzenia podczas pracy. Pozwala to na przeniesienie środka ciężkości sprzętu na większą powierzchnię kręgosłupa, co znacząco odciąża odcinek lędźwiowy oraz ramiona.

Sama uprząż w formie szelek może jednak w przypadku urządzeń o większym ciężarze powodować nieprzyjemny ucisk w okolicy klatki piersiowej, dlatego znacznie popularniejsze są rozwiązania wyposażone w amortyzujące gąbki oraz pasy lędźwiowe. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj materiału  wykorzystanego w konstrukcji szelek, a także jego wytrzymałość.

Pas do kosy spalinowej gwarantuje z kolei wsparcie odcinka lędźwiowego oraz kręgosłupa, przez co możliwe jest równomiernie rozlokowanie ciężaru pomiędzy poszczególnymi częściami ciała. Bardziej zaawansowane i profesjonalne modele uprzęży, takie jak na przykład Milwaukee, posiadają z reguły element pasa zakładanego na okolicę bioder, a w przypadku urządzeń o masie powyżej kilkunastu kilogramów rozwiązanie to wydaje się być niemalże niezbędne.

Szelki do podkaszarek – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kluczowym aspektem jest fakt dopasowania konkretnego modelu uprzęży do posiadanego już sprzętu. Producenci z reguły wykorzystują podobne wymiary i możliwość regulacji, jednak zawsze należy zwrócić uwagę na dokładną specyfikację. Pozwoli to uniknąć sytuacji zakupu szelek, które ze względu na specyficzny rodzaj mocowania uniemożliwiają podpięcie do kosy.

Istotną rolę odgrywa również wytrzymałość materiału – pasy muszą wytrzymać obciążenie nawet do kilkudziesięciu kilogramów, dlatego jakość wykonania akcesorium jest niezwykle ważna. Z kolei amortyzujące obicia w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli w okolicy karku i lędźwi będą zabezpieczały skórę przed otarciami.

Uprząż do kosy spalinowej nie może sama w sobie sama w sobie wiele ważyć, ponieważ oznaczało by to spadki ergonomii i komfortu użytkowania. Jej ciężar całkowity powinien wahać się w granicach kilkuset gram, a pasy regulujące mają umożliwić możliwość dopasowania zapięcia do wzrostu i gabarytów użytkownika.

Czy warto zaufać dużym markom?

Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt typów szelek i uprzęży do wykaszarek, dlatego podjęcie ostatecznego wyboru nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto jednak kierować się opiniami poszczególnych produktów, bo to właśnie użytkownicy tych akcesoriów są najlepszym źródłem weryfikacji jakości.

Alternatywą jest zakup pasów dedykowanych do konkretnego urządzenia, na przykład marki Stihl, Milwaukee lub Makita. Wówczas zakupione akcesorium będzie pasować do posiadanego już sprzętu, a jakość wykonania pozwoli na wieloletnie użytkowanie. Warto jednak zdecydować się na wypróbowanie produktu przed zakupem – szelki do wykaszarki powinny w odpowiedni sposób przylegać do ciała operatora, dlatego w zależności od wzrostu oraz wagi komfort noszenia może się różnić w przypadku poszczególnych modeli.

Niezależnie od indywidualnych preferencji warto zdecydować się na zakup uprzęży do podkaszarki. Ochrona kręgosłupa przed przeciążeniem od dźwiganego ciężaru powinna stanowić priorytet dla każdej osoby, która wykorzystuje sprzęt tego typu częściej, niż kilka godzin w ciągu miesiąca. Docenienie wartości zdrowia często następuje dopiero w momencie choroby lub pojawienia się bólu, dlatego warto wcześniej zadbać o ulgę dla swoich pleców!

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią to narzędzia i przedmioty, które ułatwiają pielęgnację ogrodu w okresie jesieni. Wraz z nadejściem tej pory roku, zmieniają się potrzeby...

Jak dobrać odpowiednią siekierę?

Wybór odpowiedniej siekiery, to klucz do efektywnej i bezpiecznej pracy w lesie, ogrodzie czy podczas różnorodnych prac stolarskich. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym...

Regały paletowe – dobry wybór nie tylko do magazynów wysokiego składowania

Magazynowanie wymaga stworzenia odpowiednich warunków do przechowywania różnorodnych towarów w sposób bezpieczny, adekwatny do ich specyfiki oraz efektywny, szczególnie w przypadku magazynów charakteryzujących się...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.