Szlifierka do drewna – rodzaje

Szlifierka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia warsztatu każdego majsterkowicza. Należy do grupy podstawowych elektronarzędzi, które wykorzystujmy podczas rozmaitych prac remontowych i budowlanych. Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń przeznaczonych do szlifowania. W dzisiejszym artykule podpowiemy, która szlifierka do drewna sprawdzi się w Twoim domu.

Jakie są najważniejsze rodzaje szlifierek?

Szlifierka do drewna jest jednym z podstawowych narzędzi służących do obróbki tworzyw różnego typu. Odpowiednio dopasowane urządzenia zagwarantują wygodą i bezpieczną pracę podczas renowacji mebli oraz innych prac stolarskich. Wśród najpopularniejszych rozwiązań możemy wymienić szlifierki: 

  • kątowe,
  • proste,
  • oscylacyjne,
  • taśmowe,
  • mimośrodowe,
  • proste.

Na rynku dostępne są zarówno modele zasilane sieciowo, jak i te wyposażone w akumulator.

Szlifierka prosta zwana także trzpieniową jest jedną z najczęściej spotykanych szlifierek w warunkach domowych. Stanowi jednocześnie niezastąpione wyposażenie każdej pracowni oraz przydomowego warsztatu. Jej budowa przypomina wiertarkę, jednak zamiast wiertła wyposażona jest w tarczę do szlifowania drewna. Do największych zalet prostych szlifierek należy wszechstronność zastosowania. Zapewniają większą swobodę ruchów w porównaniu z modelami kątowymi. Szlifierka trzpieniowa pozwala na swobodne cięcie, polerowanie, czyszczenie oraz szlifowanie tworzywa.

Czym różni się szlifierka kątowa od oscylacyjnej?

Szlifierka kątowa uważana jest przez większość majsterkowiczów za szlifierkę wielofunkcyjną. Do jej głównych zadań należy cięcie i szlifowanie drewna lub metalu. Przeważnie wybierana jest do obróbki mniejszych powierzchni, w przypadku większych elementów lepiej sięgnąć bowiem po modele oscylacyjne.

Na rynku znajdziemy zarówno szlifierki akumulatorowe, jak i te o napędzie elektrycznym. Pierwsze z nich lepiej sprawdzą się w sytuacjach, w których potrzebujmy mobilności. Może być wykorzystywana w ogrodzie oraz w pomieszczeniach bez dostępu do prądu. Brak kabli i przewodów dodatkowo zwiększa komfort użytkowania.

Szlifierka oscylacyjna do drewna najczęściej wykorzystywana jest do końcowego szlifowania wstępnie obrobionego przedmiotu. Jej budowa pozwala ponadto na łatwą obróbkę elementów o równym i zaokrąglonym kształcie. Szlifierka oscylacyjne gwarantuje przy tym delikatny i precyzyjny szlif, zapewniając wysoką jakość wykończenia. Potrzebujesz urządzenia o większej mocy? Ciekawym rozwiązaniem będą szlifierki mimośrodowe, które wykorzystują ruch wahadłowy i obrotowy. Ten rodzaj sprzętu sprawdzi się jednocześnie podczas zdzierania warstw malarskich.

Kiedy przyda się szlifierka taśmowa?

Szlifierki taśmowe przeznaczone są do obróbki większych powierzchni. Najczęściej wybierane są do równych i lekko wypukłych elementów. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość szlifowania jedynie w linii prostej. Podczas pracy szlifierka obraca papier ścierny w jednej płaszczyźnie, co umożliwia wyeliminowanie powstawania wyżłobień. Utrudnia natomiast docieranie do narożników.

Podczas zakupu warto uwzględnić podstawowe parametry, takie jak: moc silnika, rodzaj napędu, wymiary oraz liczbę oscylacji. Zależy Ci na maksymalnym komforcie pracy? Postaw na modele z regulacją prędkości. Wśród bardziej zaawansowanych urządzeń możemy wymienić również szlifierkę walcową, która pozwala na skuteczne wygładzanie elementów płytowych. Umożliwia przy tym modyfikację grubości desek.

Szlifierka pneumatyczna – zalety i wady  

Majsterkowicze najczęściej decydują się na zakup narzędzi elektrycznych lub akumulatorowych. Na rynku nie brakuje jednak także szlifierek pneumatycznych, które podczas pracy wykorzystują silnik łopatkowy zasilany sprężonym powietrzem. Do ich głównych zalet należy długa żywotność oraz wydajność. W zależności od naszych potrzeb możemy sięgnąć po różne rodzaje szlifierek pneumatycznych. Dodatkowo są bezpieczne w użytkowaniu. Podczas ich stosowania nie musimy obawiać się zwarcia. Z tego powodu najczęściej wykorzystywane są pod wodą oraz w środowiskach narażonych na wybuchy.  

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Najdoskonalsze Sprzęty do Tapetowania: Twój Kompleksowy Poradnik

Tapetowanie to prawdziwa sztuka, która wymaga nie tylko anielskiej cierpliwości, ale także odpowiedniego zestawu narzędzi. Choć może się wydawać, że narzędzi do tapetowania jest...

Twój Przewodnik do Wyboru Idealnej Wkrętarki

Wybór idealnej wkrętarki może być wyzwaniem, zwłaszcza przy tak dużej liczbie dostępnych opcji. Nie martw się! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jak dobrać wkrętarkę...

Niezawodne drabiny aluminiowe do domu i ogrodu

Drabiny aluminiowe to jedne z tych narzędzi, które znajdują zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym - od pomieszczeń mieszkalnych, przez warsztat, aż do ogrodu. Niezależnie...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.