Przy planowaniu rozmieszczenia gniazd elektrycznych w domu oraz na zewnątrz budynku poza funkcjonalnością liczy się bezpieczeństwo. Gniazdka elektryczne nie mogą być narażone na zalanie oraz uszkodzenia, dlatego przy doborze ich ilości, wysokości montażu oraz rodzaju ważne są zasady ergonomii oraz spełnienie wymogów związanych z zasadami bezpiecznego użytkowania.
Na jakiej wysokości gniazdka nad podłogą?
Podstawowym kryterium, branym pod uwagę przed montażem gniazdek nad podłogą jest przeciwdziałanie ryzyku zalania punktów w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia oraz ergonomia codziennego funkcjonowania. Wysokość gniazdka od podłogi: kontakty należy montować na wysokości 20-30 cm od podłogi, a w przypadku miejsc, w których zainstalowane mają zostać sprzęty typu piekarnik, kuchenka, pralka lub zmywarka gniazdka muszą znaleźć się na ścianie, na wysokości co najmniej 30-50 cm od podłogi.
Przy montażu gniazdek elektrycznych, które będą stanowiły źródło zasilania dla pralki i zmywarki konieczne jest zwrócenie uwagi na wysokość odpływu. Gniazdku powinno, ze względów bezpieczeństwa, zostać umieszczone ponad nim.
Gniazdo w kuchni pod szafkami – gdzie montować?
Ilość gniazdek elektrycznych w kuchni powinna odzwierciedlać potrzeby użytkowników oraz musi zostać dopasowana do wielkości pomieszczenia i samej zabudowy. Wysokość gniazd elektrycznych za szafkami kuchennymi powinna uwzględniać wymogi bezpieczeństwa oraz funkcjonalność.
Zaplanuj je w miejscach, gdzie znajdą się sprzęty AGD i zainstaluj na wysokości 30-50 cm nad podłogą. Koniecznie zadbaj o to, by gniazdka w kuchni pod szafkami były bryzgoszczelne i umieszczone nad odpływami. Zamontuj co najmniej cztery gniazdka w kuchni pod szafkami, by mieć pewność podłączenia do nich każdego sprzętu.
Wysokość gniazdek w kuchni nad blatem
Bardzo ważnym elementem funkcjonalności strefy roboczej w kuchni są gniazdka elektryczne nad blatem. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają montaż gniazd dopasowanych stylistyką do zabudowy, a nawet ukrycie gniazd w blacie.
Nad blatem koniecznie zamontuj co najmniej cztery gniazdka, przy krawędziach oraz w narożnikach. Gniazdka elektryczne nad blatem należy umieścić na wysokości 100-120 cm nad podłogą i zadbać o ich ochronę przed wilgocią. Do montażu używaj fachowych narzędzi i pamiętaj, by zachować co najmniej 60 cm odległości od strefy narażonej na wilgoć.
Podobnie jak w pozostałych wnętrzach, w kuchni należy zachować dystans 20 cm od ościeżnicy i otworu okiennego. Dokładną wysokość gniazdek elektrycznych nad blatem warto dopasować do wysokości zabudowy kuchennej, tym samym blatu oraz wzrostu użytkowników. Poza bezpieczeństwem ergonomia na co dzień jest niezwykle ważna. Przy projektowaniu kuchni zastanów się, gdzie najczęściej korzystasz z urządzeń typu mikser, robot kuchenny, blender. Jeśli chcesz podładować telefon w strefie kuchennej, warto przewidzieć gniazdo elektryczne w kuchni przy krawędzi blatu.
Gniazdka za telewizorem na ścianie – estetyka i funkcjonalność
W zakresie instalacji gniazdek elektrycznych za sprzętami RTV stosuje się zasadę montażu na wysokości co najmniej 20-30 cm od podłogi lub w przypadku sprzętu wiszącego bezpośrednio za nim. W ten sposób nie narazisz się na nieestetyczną widoczność przewodu zasilającego telewizor czy sprzęt audio.
Podobnie jak wysokość gniazdka przy umywalce, jego montaż za telewizorem powinien też uwzględniać indywidualne uwarunkowania, związane z Twoim komfortem, bezpieczeństwem, wielkością pomieszczenia oraz rozkładem funkcjonalnym mebli i akcesoriów. Gniazdko przy łóżku jest wymagane, by móc podłączyć do niego radiobudzik lub oświetlenie stojące. Powinno zatem zostać zamontowane za szafką nocną. Zwróć uwagę, że przewody sprzętowe możesz dziś ukryć w listwach przypodłogowych, dlatego montaż gniazdek na niewielkiej odległości od podłogi umożliwi schowanie przewodów, które nierzadko muszą pokonać pewną odległość przy ścianie. Minimalizm estetyczny oraz funkcjonalność zapewnia w pomieszczeniach doskonały efekt wizualny, zgodnie z nowoczesnymi koncepcjami aranżacji.