Rąbanie drewna to wymagające zadanie, które warto ułatwić sobie wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Klasyczne siekiery uniwersalne oraz ciesielskie wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak ich skuteczność często okazuje się wątpliwa. Z tego powodu ciekawą alternatywą są siekiery do rozłupywania, które dzięki kilku dodatkowym elementom pozwalają znacznie łatwiej poradzić sobie z najtwardszymi gatunkami drewna oraz dużą ilością sęków. Jakie są ich zalety? Czy warto kupić siekierę tego typu?
Siekiery do rozłupywania drewna – charakterystyka
Siekiery rozłupujące tylko pozornie przypominają pozostałe narzędzia tego typu. Odróżniają się jednak swoją budową, która została wzbogacona o kilka dodatkowych elementów. Siekiera do łupania drewna posiada dwa podłużne kliny na głowicy, dzięki którym proces rozłupywania przebiega znacznie płynniej.
Poprzez wbicie w drewno elementy te rozszczepiają je na dwa kawałki, co pozwala zmniejszyć nakład niezbędnej do wykonania pracy. Kliny siekier rozłupujących zwiększają też ciężar głowicy, dzięki czemu jedno konkretne uderzenie umożliwia przerąbanie pnia – nawet pomimo mniejszej wartości włożonej siły. Modyfikacje obejmują również samo ostrze, które w przypadku siekier tego typu jest krótsze i bardziej ostre. Z miękkim i mokrym drewnem sosnowym powinna poradzić sobie każda dobra siekiera uniwersalna, jednak w przypadku suchych kawałków niezbędne może okazać się użycie bardziej zaawansowanych narzędzi.
Kiedy warto kupić siekierę rozłupującą?
Rozłupująca siekiera do rąbania drewna nie jest niezbędnym elementem wyposażenia domowego warsztatu, jednak w niektórych sytuacjach warto zdecydować się na taki zakup. Dotyczy to szczególnie osób, które zawodowo trudnią się pracą tego typu, a także amatorów stojących przed wyzwaniem wielu godzin rąbania twardego drewna jesionowego lub dębowego. W takich sytuacjach każdy rodzaj ułatwienia pracy i przyspieszenia procesu rąbania jest na wagę złota, przez co siekiery rozłupujące mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
Sam typ siekiery nie jest jednak gwarancją zakupu jakościowego produktu – warto również zwrócić uwagę na jego specyfikację. Najważniejszym aspektem jest odpowiedni ciężar głowicy, który powinien wynosić od 2 do 3 kilogramów. Z kolei rodzaj materiału trzonka wpływa na wygodę użytkowania oraz wytrzymałość narzędzia. Siekiera do łupania drewna może mieć trzonek wykonany z drewna lub włókna szklanego – oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego ostateczny wybór powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami i odczuciem wygody użytkowania poszczególnych produktów.
Alternatywy dla siekier rozłupujących
Siekiery z dodatkowymi klinami na głowicy to nie jedyna alternatywa dla klasycznych narzędzi tego typu. Drwale używają również specjalistycznych siekier z ruchomymi zębami, które wraz z zagłębianiem się w drewno stopniowo rozpychają oba kawałki do boków.
Siekiera automatyczna doskonale sprawdza się w przypadku drewna suchego, jednak problem pojawia się podczas rąbania mokrych pni oraz drewna z dużą ilością sęków. Wówczas istnieje ryzyko zaklinowania się głowicy w drewnie, a samo uwolnienie siekiery automatycznej jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku klasycznego narzędzia.
Inną opcją są siekieromłoty, które charakteryzują się zwiększonym ciężarem głowicy. Proces rozłupywania drewna jest przy ich użyciu znacząco ułatwiony, jednak samo operowanie narzędziem o dużym ciężarze nie należy do najłatwiejszych i najwygodniejszych rozwiązań.
Siekiery rozłupujące, automatyczne czy siekieromłoty – co wybrać?
Podstawowym modelem siekiery używanej podczas rąbania drewna do kominka zawsze powinna być klasyczna wersja tego narzędzia. W przypadku częstego wykonywania takiej pracy warto jednak zdecydować się na siekierę rozłupującą, która pozwoli szybciej poradzić sobie z twardymi sękami.
Podobnie jest w przypadku automatów, które przydają się w przypadku rąbania wyjątkowo twardego i mokrego drewna. Z kolei automatyczna siekiera rozłupująca, czyli narzędzie posiadające cechy obu wcześniej wspomnianych narzędzi, sprawdzi się świetnie w obu sytuacjach, jednak warto wziąć pod uwagę potencjalną częstotliwość jej wykorzystania w praktyce. Może się bowiem okazać, że zakup ten będzie zbędny, ponieważ z większością kawałków drewna na opał poradzi sobie klasyczny rodzaj narzędzia.
Siekiery rozłupujące przydają się w codziennej pracy, jednak ich zakup powinien być podyktowany rzeczywistą potrzebą i chęcią wymiernego przyspieszenia szybkości wykonywanej pracy. Narzędzia tego typu ułatwiają pracę, ale satysfakcja z zakupu będzie odczuwana tylko w przypadku ich realnego wykorzystania!