Co zrobić z żywopłotem po zimie? Praktyczne porady

Przycinanie żywopłotu to ważny etap, który wpływa na jego zdrowy wzrost oraz sprawia, że staje się on zwarty i zielony. Szczególnie należy zadbać o to po zimie, żeby szybciej przygotować go na nowy sezon. Kiedy przycinać żywopłot i jakich narzędzi najlepiej użyć? Podpowiadamy!

Żywopłot po zimie raczej nie imponuje wyglądem i stanem. Aby doprowadzić go do lepszej formy, należy go odpowiednio przyciąć, używając do tego odpowiednich narzędzi. To, po jakie narzędzia najlepiej tu sięgnąć, zależy od gatunku oraz wysokości drzew i krzewów, ale nie tylko. Tak na przykład akumulatorowe nożyce do żywopłotu to dobre rozwiązanie dla każdego, komu zależy na komforcie pracy. Zanim omówimy poszczególne rozwiązania, kilka słów o terminie i sposobach strzyżenia żywopłotu po zimie.

Kiedy przycinać żywopłot?

Dokładny termin przycinania żywopłotu zależy od gatunków roślin, które go tworzą. W przypadku żywopłotów liściastych cięcie należy wykonać w marcu jeszcze przed pojawieniem się liści. Żywopłoty iglaste natomiast tnie się na przełomie marca i kwietnia, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.

Warto zwrócić uwagę również na wiek żywopłotu, ponieważ od niego zależy liczba zabiegów w ciągu roku. Tak na przykład cięcie starego żywopłotu najlepiej wykonywać 2 razy w roku: wiosną i przed jesienią. W przypadku tego drugiego optymalnym terminem będzie sierpień, ponieważ świeże pędy zdążą zdrewnieć przed zimą. Jeśli natomiast masz żywopłot z tui, może on potrzebować aż 3 cięć w ciągu roku – dochodzi wówczas strzyżenie letnie, które należy wykonać w czerwcu.

Oprócz pilnowania terminu cięcia żywopłotu ważne są też warunki. Pielęgnację roślin należy przeprowadzić w ciepły i słoneczny dzień. Poza tym ziemia wokół krzewów powinna być wilgotna, co pomoże w szybkim wzroście nowych pędów.

Jak przycinać żywopłot?

Poniżej kilka wskazówek, jak należy przycinać żywopłot. Przy czym są to zasady ogólne, odnoszące się do każdego jego rodzaju. Niezależnie więc, czy posiadasz żywopłot liściasty, iglany czy może mieszany, warto się do nich stosować.

Cięcie żywopłotu w 3 krokach:

  1. Zmierz żywopłot i zaznacz odcinek (np. sznurkiem), który będziesz odcinać, pamiętając, że żywopłoty iglaste skraca się o połowę zeszłorocznych przyrostów wraz z czubkami, a żywopłoty liściaste – o ok. ⅓ wysokości.
  2. Najpierw przytnij boku żywopłotu, pilnując jego formy (wierzchołek powinien być węższy od jego podstawy).
  3. Do równego przycięcia wierzchołka wykorzystaj sznurek – rozciągnij go między kijkami albo mocno przywiąż do pędów.

O sposobie cięcia oraz doborze odpowiednich narzędzi decyduje efekt, jaki chcesz uzyskać. Żywopłoty formowane wymagają więcej pracy i wprawy. Jeśli chcesz nadać żywopłotowi kształt łuku, możesz wykorzystać kartonowe szablony. Zwróć uwagę na dokładne przycinanie zwłaszcza w dolnej części, ponieważ w ten sposób pobudzisz roślinę do rozkrzewiania i łatwiej będzie uzyskać zwartą gęstwinę. Jeżeli natomiast wolisz naturalnie rosnące krzewy i drzewa, wystarczy je lekko przycinać, aby zbytnio nie ingerować w ich formę.

Przycinanie i formowanie kuli z krzewu ozdobnego

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo formować żywopłoty?

Czym przycinać żywopłot?

Na rynku znajdziesz zarówno niewielkie nożyce do krzewów oraz duże narzędzia do cięcia żywopłotów jak nożyce na wysięgniku. Najpopularniejsze z pewnością są modele ręczne ze względu na niewielką cenę i niską wagę. Niestety nie sprawdzą się w przypadku większych drzew i krzewów – w takim przypadku lepiej sięgnąć po akumulatorowe odpowiedniki jak nożyce i sekator na akumulator. Dzięki temu zaplanowaną pracę wykonasz szybciej i sprawniej, efekty też będą bardziej zadowalające. Co więcej, przytniesz rośliny bez obaw o ich pokaleczenie.

Pamiętaj o tym, że narzędzia powinny być ostre, a samo cięcie żywopłotu wykonane precyzyjnie. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia rośliny, a to z kolei może doprowadzić do chorób. Dobre noże do żywopłotu są zwykle szlifowane techniką diamentową (takie w ofercie ma m.in. marka RYOBI), ponieważ dzięki temu cięcie jest efektywne i bezpieczne dla rośliny.

Nie bez znaczenia jest fakt, że narzędzia akumulatorowe do ogrodu jak sekatory i nożyce pracują na baterii. Nie ma więc tu kabla, o który mógłbyś się potknąć; nie ma też ograniczenia zasięgu i możesz spokojnie pracować w każdym punkcie ogrodu. Praca jest więc maksymalnie bezpieczna i wygodna. Do tego wydajna – na jednej baterii o pojemności 2.0 Ah sekator RYOBI może ciąć do 2000 razy na jednym ładowaniu.

Dowiedz się więcej: Przycinanie żywopłoty wiosną – wybór nożyc i pilarek

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu

Wybór narzędzi akumulatorowych ma wpływ na technikę cięcia. W przypadku nożyc pierwsze cięcie wykonuje się w dół, aby usunąć zbędne pędy, następnie przechodzi się do góry, poprawiając wcześniejsze błędy. Dopiero po przycięciu boków można zabrać się za wierzchołki, trzymając nożyce poziomo.

Do przycinania wysokiego żywopłotu dobrze się sprawdzą nożyce akumulatorowe na wysięgniku, które ułatwiają przecinanie grubych gałęzi na wierzchołkach, bez konieczności wchodzenia na drabinę. Mają lekką konstrukcję, co ułatwia ich trzymanie i manewrowanie nimi. Wyposażone są wygodne, wyprofilowane uchwyty, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę podczas pracy.

Akumulatorowe nożyce do przycinania krzewów i żywopłotów

Akumulatorowe sekatory do krzewów i żywopłotu

Sekator akumulatorowy przyda się głównie przy małym żywopłocie liściastym. Dzięki niemu sprawnie usuniesz wszelkie odstające gałązki i poprawisz jego kształt. Narzędzie jest bardzo precyzyjne i pomaga nawet przy delikatnym korygowaniu wyglądu rośliny. Sięgając po niego regularnie (nie tylko po zimie), sprawisz, że drzewa i krzewy będą się lepiej rozgałęziać, a sam żywopłot będzie prawidłowo zagęszczony i zwarty.

Na koniec dodajmy, że niezależnie od wykorzystywanych narzędzi i techniki cięcia, rośliny po zabiegu należy odżywić, najlepiej nawozem wieloskładnikowym ze zwiększonym udziałem azotu. Pierwiastek ten stymuluje rozwój masy zielonej i dzięki niemu żywopłot szybciej zyskuje estetyczny wygląd i odpowiedni rozmiar.

Materiał sponsorowany.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią to narzędzia i przedmioty, które ułatwiają pielęgnację ogrodu w okresie jesieni. Wraz z nadejściem tej pory roku, zmieniają się potrzeby...

Jak dobrać odpowiednią siekierę?

Wybór odpowiedniej siekiery, to klucz do efektywnej i bezpiecznej pracy w lesie, ogrodzie czy podczas różnorodnych prac stolarskich. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym...

Regały paletowe – dobry wybór nie tylko do magazynów wysokiego składowania

Magazynowanie wymaga stworzenia odpowiednich warunków do przechowywania różnorodnych towarów w sposób bezpieczny, adekwatny do ich specyfiki oraz efektywny, szczególnie w przypadku magazynów charakteryzujących się...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.