Nieuchronnie zbliża się lato, a wraz z nim – burze. Nie zawsze jesteś w stanie przewidzieć ich wystąpienie, podobnie jak nie zawsze jesteś w domu, by odłączyć wartościowy sprzęt elektroniczny na czas. Uderzenie pioruna natomiast może Cię w takiej sytuacji słono kosztować – prawie zawsze wiąże się ono z koniecznością zakupu nowego sprzętu. Listwa antyprzepięciowa zamontowana w domu zagwarantuje Ci spokój. Dlaczego jeszcze powinieneś ją mieć?
Listwa antyprzepięciowa – skuteczna ochrona przed przepięciami
Czym właściwie są przepięcia i dlaczego są takie groźne? Urządzenia elektryczne projektowane są z myślą o konkretnym napięciu prądu elektrycznego – zwykle jest to 230 V, ponieważ takie napięcie ma prąd z sieci. Oznacza to, że zabezpieczenia tych urządzeń wykraczają poza tę wartość jedynie o tyle, o ile producentowi się to opłaca. Może się jednak zdarzyć – na skutek awarii sprzętu, przełączania dużych obciążeń podczas użytkowania niektórych urządzeń (np. spawarki), czy wreszcie – przy uderzeniu pioruna (nie musi wcale być ono bezpośrednie!), że pojawi się skokowe wahnięcie napięcia. Potrwa ono bardzo krótko, jednak to wystarczy, by dokonać szkód w postaci przepalenia uruchomionych urządzeń elektrycznych. To właśnie takie skoki napięcia nazywane są przepięciami. Listwa antyprzepięciowa w razie wystąpienia przepięcia po prostu odłącza prąd, nie pozwalając na jego interakcję z wpiętym w nią sprzętem.
Na co zwrócić uwagę, wybierając listwę antyprzepięciową?
Obawiasz się, że coś takiego stanie się właśnie w Twoim domu? A może po prostu chcesz się zabezpieczyć zgodnie z mądrością przekazywaną w przysłowiach, ponieważ wiesz, że nie są to wcale odosobnione sytuacje? Odpowiednia listwa antyprzepięciowa wspomoże Cię w tej praktyce. Czym jednak kierować się w wyborze?
Maksymalny prąd upływu
Ponieważ skoki napięcia mają różną genezę, wcale nie jest powiedziane, że listwa antyprzepięciowa o stosunkowo niskim poziomie ochrony nie jest konieczna. Jeśli mieszkasz na terenie, gdzie sezon burzowy trwa krótko lub burze w ogóle zdają się nie występować, być może wystarczy Ci listwa chroniąca przed prądem upływu rzędu kilkunastu tysięcy amperów. W przypadku przeciwnym celuj jak najwyżej – przynajmniej 60 000 A, choć również i 120 000 A, oferowane przez wybrane listwy z oferty https://brennenstuhl-shop.com/5626-listwy-antyprzepieciowe, wcale nie musi być przesadą. Pamiętaj, że to kluczowa cecha, która daje szansę zachowania Twojej elektroniki w dobrej kondycji..
Ilość gniazdek i maksymalne obciążenie
Oczywiście listwa antyprzepięciowa to przede wszystkim wciąż listwa. Chcesz zatem, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Zależnie od miejsca przeznaczenia, wybierz wariant o rozsądnej ilości gniazdek: biurko w firmie, zwłaszcza dwustronne, może wymagać nawet 14, by obsłużyć kilka komputerów wraz z osprzętem: skanery, drukarki, lampki, czy laminarki. Z drugiej strony, domowa listwa dedykowana do obsłużenia telewizora, prawdopodobnie nie potrzebuje więcej niż trzech gniazdek. Zwróć uwagę na zbiorczą moc urządzeń, które możesz do niej podłączyć – i nie przekraczaj jej, aby nie doszło do przeciążenia.
Obudowa – trwałość i estetyka
To wcale nie muszą być przeciwstawne terminy. Część producentów skupia się obecnie na tym, by serie ‘Solid’ ich listew były jednocześnie obdarzone nowoczesnym wyglądem. Listwa antyprzepięciowa aluminiowa, czy eloksalowana to wciąż względna rzadkość – jednak możesz znaleźć ją w ofercie dobrego sklepu internetowego. Jeśli nie chcesz przykręcać jej do podłoża na stałe, poszukaj listwy z nóżkami samoprzylepnymi.
Artykuł zewnętrzny.