Jak wszyscy dobrze wiemy, warto co jakiś czas udać się na badania profilaktyczne w celu monitorowania zdrowia. Jeśli zależy ci na pełnej sprawności twojego samochodu, warto zainwestować w sprzęt, który pomoże ci w diagnostyce ewentualnych problemów z samochodową elektroniką. I tu na scenę wkracza on – multimetr, znany też jako miernik uniwersalny. Tylko… jaki multimetr kupić?
Jedynym wymogiem, który musisz spełnić, jest podstawowa znajomość obwodów elektrycznych. Cena nie gra roli. Przygotowaliśmy zestawienie, jaki multimetr wybrać do 100 złotych, 150 czy 200 złotych. Nie zapomnieliśmy o tych, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę – odpowiemy na pytanie: jaki multimetr nada się dla amatora?
Jaki multimetr kupić?
Miernik uniwersalny, jaki powinieneś wybrać, będzie cechował się kilkoma funkcjami. Powinien pozwalać na bezproblemowe zbadanie napięcia, natężenia czy oporu elektrycznego znajdującego się w obwodzie. To posiada najtańszy multimetr do 100 złotych. Miernik uniwersalny z zestawem powyższych cech kupisz nawet za jedyne 20 złotych.
Inwestując więcej, miernik uniwersalny może być wyposażony w opcję mierzenia natężenia światła, temperatury czy poziomu głośności. Każdy multimetr posiada wyświetlacz. Dzięki niemu odczytasz pomiar. Poza tym gniazda wejściowe – tu podłączysz przewody, które umożliwią ci diagnostykę.
Jaki multimetr do 100 zł
Jeśli zastanawia cię, jaki milimetr do 100 złotych wybrać – przedstawiamy kilka propozycji. Musisz wiedzieć, że w tym przedziale cenowym znajdziesz miernik uniwersalny, który zagwarantuje ci pomiar najbardziej podstawowych parametrów: prądy, napięcia, pojemności lub rezystancji. Multimetry do 100 złotych są odpowiednim wyborem do pracowni dla amatora lub prac w garażu.
Tu warto zajrzeć do produktów marek UNI-T (model UNI-T UT890C+) czy Axiomet (modele Axiomet AX-105, AX-100, AX-582B). Każdy z tych multimetrów posiada czytelny wyświetlacz i umożliwia dokonanie wyżej wspomnianych pomiarów, w tym pojemności prądu i napięcia AC oraz DC. Model UNI-T pozwala zmierzyć również ciągłość czy hFE tranzystorów.
Jaki multimetr do 150 zł
Miernik uniwersalny, jaki warto wybrać w zakresie cenowym do 150 złotych to m.in. UNI-T UT51. Znajdziesz go w cenie 125 złotych. Poza podstawowymi pomiarami urządzenie posiada wskaźnik niskiego poziomu baterii oraz funkcję ręcznej zmiany zakresów pomiarowych. To porządny sprzęt, charakteryzujący się mocnymi kablami, gumową obudową i wyraźnym wyświetlaczem.
Druga propozycja multimetru do 150 złotych to również sprzęt od UNI-T, tym razem model elektroniczny UT-890C w cenie 115 złotych. Ma funkcję wykrywania pola elektrycznego NCV, trueRMS czy zamrożenie ostatniego wskazania. Podświetlany wyświetlacz pozwoli na pracę w gorszych warunkach świetlnych. Wskazany przez mechaników jako faworyt wśród mierników uniwersalnych, jakie można wybrać do 150/200 złotych.
Jaki multimetr do 200 zł
Idąc o kilkadziesiąt złotych wzwyż, proponujemy, jaki multimetr kupić w cenie do 200 złotych. Za około 158 lub 165 złotych proponujemy model Kyoritsu KEW1009, który jego użytkownicy oceniają w wątkach na forum jako: bijący jakością na głowę swoich konkurentów. Pozwala odczytać niemalże wszystkie pomiary z wyjątkiem trueRMS. Inny polecany model do 200 złotych to multimetr Sanwa CD771 lub RD701 (który ma pomiar temperatury) za około 160 złotych.
Jaki multimetr dla amatora?
Miernik uniwersalny, jaki mógłby wybrać początkujący majsterkowicz? Przedstawiane propozycje dla amatorów to przede wszystkim modele, o których pisaliśmy wyżej – do 100 złotych.
Inne multimetry dla amatora to m.in. miernik cyfrowy YATO YT-73080 w cenie 30 złotych. Opinie zadowolonych kupujących mówią same za siebie – nie bać się niskiej ceny, bo do garażu czy dla zajawionego majsterkowicza sprawdzi się świetnie. Miernik YATO pozwala na odczyt napięcia stałego i przemiennego, prądu stałego, rezystancji, częstotliwości i ciągłości obwodu. Przed uszkodzeniami chroni go gumowa obudowa. Wystarczy do podstawowej diagnostyki.
Inny miernik uniwersalny, jaki postanowili wybrać kupujący, to multimetr firmy Kraft&Dele w przedziale cenowym do 100 złotych, a dokładniej – 40. Sprzęt z podświetlanym ekranem umożliwia odczyt podstawowych wartości: napięcia prądu przemiennego AC, natężenia prądu stałego DC i jego napięcia, rezystancji czy testów hFE tranzystorów.
Tak pokrótce przedstawia się stworzony przez nas przegląd mierników uniwersalnych dla amatora, w zakresie do 100, 150 i 200 złotych. Czy korzystasz lub korzystałeś z któregoś z powyższych sprzętów? Koniecznie daj znać w komentarzu.