Jakie gwoździe do łat dachowych, kontrłat, czyli deskowanie w praktyce

Dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Spełnia wiele funkcji – chroni wnętrza przed różnymi warunkami atmosferycznymi i żywiołami, a także pomaga zmniejszyć rachunki za prąd czy ogrzewanie, jeśli jest porządnie zrobiony. Nie bez znaczenia pozostaje także jego wygląd, który jest istotną częścią całego krajobrazu każdej posesji. Oczywiście, warunkiem jest solidne wykonanie konstrukcji, które zapewni trwałość dachu na wiele lat, jeśli nie dekad. 

No właśnie – jeśli chcemy cieszyć się dachem przez długi czas, warto dowiedzieć się, co możemy zrobić w trakcie jego zakładania, żeby poprawić jego wytrzymałość. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się jakie gwoździe do łat, kontrłat, a także deskowania wybrać. Jeśli szukacie odpowiedzi na te i inne pytania, koniecznie zapoznajcie się z dalszą częścią artykułu. Przygotowaliśmy dla Was garść najważniejszych informacji.   

Jakie gwoździe do deskowania? 

Zanim napiszemy, jakie gwoździe do deskowania wybrać, chcemy wyjaśnić, co to w ogóle jest i na czym polega. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy nasz czytelnik jest ekspertem w tematach budowlanych. 

Najprościej mówiąc, deskowanie jest to podłoże, na którym zakładane jest pokrycie dachowe. Polega na nałożeniu warstw dachu w określonej kolejności; krokwie, deski, pokrycie płaskie, kontrłaty, wybrany materiał pokryciowy. Warto więc zainwestować pieniądze w porządnej jakości materiały, które zapewnią dłuższą trwałość całej konstrukcji. Zdecydowanie nie polecamy oszczędzać i iść na skróty w tak ważnej kwestii. 

A jakie gwoździe do deskowania okażą się prawidłowe? Czym się charakteryzują i na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jak wiadomo odpowiednie narzędzia przy mniejszych czy większych pracach budowlano – remontowych to podstawa. Nie inaczej jest w przypadku wspomnianego deskowania – wybór gwoździ nie powinien być więc przypadkowy. 

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ich długość, którą powinno się dobierać na podstawie grubości desek. Istotne jest, żeby wybierać gwoździe do 50 mm głębokości. Radzimy też zadbać o zapas tego materiału. Nigdy nie będziemy w stanie oszacować dokładnej ilości, która będzie nam potrzebna przy tego typu pracach. Dlatego warto więc zaopatrzyć się w większą liczbę, żeby nie okazało się znienacka, że nam ich nagle zabrakło. Sami z doświadczenia wiemy, jak takie sytuacje potrafią wszystko zdezorganizować.

Jakie gwoździe do łat? Jakie wkręty do łat dachowych? 

Wiemy już, jakie gwoździe do deskowania wybrać. Na tym jednak nie koniec naszego artykułu, ponieważ teraz chcielibyśmy przejść do tego, jakie gwoździe i wkręty do łat dachowych sprawdzają się najlepiej przy wymiarach 4×6 i nie tylko. Czym w tym przypadku powinniśmy się sugerować, żeby nasz zakup okazał się strzałem w dziesiątkę? 

Najlepiej, jeśli wybrane przez nas gwoździe były wykonane z ocynkowanej stali, która odporna jest zarówno na korozję, jak i wpływ innych czynników zewnętrznych. Również ich długość nie pozostaje bez znaczenia. Niezależnie czy będą to gwoździe do łat 4×6, czy innych wymiarach, powinny mieć długość między 90 a 100 mm. I w tej sytuacji, polecamy zaopatrzyć się w nieco większy zapas tak, żeby niespodziewanie ich nam nie zabrakło. Jeśli natomiast będziemy się wahać, które gwoździe wybrać do łat np. 4×6 lub innych, to zawsze możemy poradzić się sprzedawcy w sklepie, który chętnie udzieli nam potrzebnych informacji. 

A jakie wkręty do łat dachowych są właściwe? Za co są odpowiedzialne? Łączą elementy drewniane i drewnopochodne. Okazuje się, że najbardziej powszechne są wkręty stożkowe. Idealnie sprawdzają przy powierzchniach płaskich. Przed ich zakupem, koniecznie trzeba ustalić wymiary wkrętów, czyli długość oraz średnica. Jeśli chodzi z kolei o tworzywo, z którego powinny być wykonane wkręty do łat dachowych, to podobnie jak w przypadku gwoździ, powinna być to ocynkowana stal ze względu na swoją wytrzymałość.  

Jakie gwoździe do łat i kontrłat? 

W przedostatnim akapicie również skupiamy się na tym, jakie prawidłowe gwoździe kupić do łat i kontrłat, ponieważ wiemy, że dla wielu z Was jest to nurtująca kwestia. Częściowo odpowiedzieliśmy już na to pytanie wcześniej. 

Tak naprawdę odpowiedź nie będzie zaskakująca. Tak jak w poprzednich przypadkach, tak i w tym – najlepiej, żeby gwoździe były wykonane z ocynkowanej stali. Ich długość także powinna wahać się od 90 do 100 mm w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Nie ma w sumie zbyt dużej różnicy między gwoździami do łat, jak i kontrłat. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy poradzić się dekarza, który zna się na rzeczy. 

Macie już wiedzę na temat, jakie gwoździe wybrać zarówno do deskowania, jak i do łat i kontrłat. Co więcej, dowiedzieliście się też, jakie wkręty do łat dachowych okażą się odpowiednio. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule będą dla Was przydatne i ułatwią Wam podjęcie decyzji. Zachęcamy Was również do podzielenia się swoimi opiniami w sekcji komentarzy – zawsze chętnie je czytamy. 

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny krok po kroku: przewodnik dla początkujących i zaawansowanych

W dzisiejszym artykule omówimy temat kredytu hipotecznego krok po kroku. Kredyt hipoteczny to jedno z najważniejszych zobowiązań finansowych, jakie podejmujemy w życiu. Dlatego warto...

Zasady pięknie urządzonego mieszkania według gwiazd: inspiracje, trendy i praktyczne porady

Wiele osób marzy o pięknie urządzonym mieszkaniu, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe i przytulne. Gwiazdy często są inspiracją dla wielu osób,...

Jak zapewnić długowieczność maszyn przemysłowych? Sprawdź usługi Hydro-Dex

Dbanie o maszyny przemysłowe to klucz do ich długowieczności i wydajności. Odkryj, jak regeneracja maszyn przemysłowych w Hydro-Dex może zapewnić niezawodne działanie Twojego sprzętu! Znaczenie...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.