Jaki olej do sprężarki/kompresora?

Olej to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych, spośród tych, które spotkamy w różnych maszynach. Zapewnia on bowiem ich trwałość, a także odpowiednią pracę, gdyż zadanie oleju to zazwyczaj smarowanie ruchomych części, a także dbanie o jego chłodzenie, czy też ochrona przed korozją. Jaki olej do sprężarki / kompresora powinniśmy wybrać, by zadbać o jak najlepszą pracę tych urządzeń?

Jaki olej do sprężarki?

Bardzo szukając odpowiedzi na to, jaki olej zalać do sprężarki możemy trafić na fora internetowe, na których powtarza się informacje nieprawdziwe, które mogłyby skutkować szybszym uszkodzeniem sprężarki śrubowej lub tłokowej. Mówi się bowiem, że do sprężarki można równie dobrze zalać olej silnikowy, lecz jest to nieprawda. 

W takim razie, jaki olej do sprężarki będzie najlepszy? Do sprężarek stosuje się oleje klasy L-DAA, które charakteryzują się tym, że posiadają one dodatki przeciwkorozyjne. Jest to niezwykle ważne, gdyż w sprężarkach woda to wróg numer 1 i bez odpowiedniej walki z nią sprężarka może ulec awarii niesamowicie szybko. Oczywiście sam typ oleju to jedno, lecz trzeba wybrać również odpowiednią klasę lepkości oleju. 

Sprawdź: Oznaczenia i rodzaje brzeszczotów do wyrzynarek. Jaki brzeszczot do wyrzynarki?

Jaki olej do sprężarki tłokowej?

To, jaki olej do sprężarki tłokowej będzie pasować najlepiej, zależy od samego modelu sprężarki. Oczywiście każda ze sprężarek, która potrzebuje oleju, będzie wykorzystywać smar podobnej klasy, czyli taki, który jest przystosowany do smarowania układów sprężarkowych. 

W wypadku sprężarek tłokowych stosuje się dedykowane smary, które posiadają właściwości przeciwkorozyjne, a także są odporne na utlenianie i pienienie się. W ten sposób taki olej może skutecznie zabezpieczać ruchome elementy sprężarki przed zbyt szybkim zużyciem i zapewni jej długą pracę. Zastanawiając się nad tym, jaki olej do sprężarki tłokowej zastosować trzeba również pamiętać o tym, że konieczne jest dbanie o jego stan. Olej powinien mieć żółtą barwę i musi być regularnie wymieniany, czyli co okres zalecany przez producenta lub ilość motogodzin przepracowanych przez sprężarkę. Okres wymiany różni się w zależności od modelu sprężarki tłokowej. 

Jaki olej do kompresora

Chcąc dowiedzieć się jaki olej do kompresora należy użyć, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę jego typ. Od niego zależy to, ile powinna wynosić jego temperatura zapłonu, a także klasa lepkości. Kompresory tłokowe korzystają z klasy 100, śrubowe i łopatkowe z klasy 68, a w wypadku narzędzi pneumatycznych najczęstsza jest klasa 32. 

Sprawdź: Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego? Lista przydatnych narzędzi

Jaki olej do kompresora 50l

Spośród wszystkich kompresorów zdecydowanie najbardziej popularne są kompresory 50l. To one cieszą się najlepszym wzięciem w sklepach i wykorzystuje się je zarówno do na przykład pompowania opon, jak i do pracy z narzędziami, które potrzebują dostępu do sprężonego powietrza. To jaki olej do kompresora 50l musimy zastosować, zależy bezpośrednio od zaleceń producenta. W wypadku takich urządzeń olej służy tylko do smarowania elementów ruchomych, więc należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak dodatki antykorozyjne, niska tendencja do pienienia się, czy też wysoka odporność na utlenianie. 

Jaki olej do kompresora tłokowego?

Jaki olej do kompresora tłokowego sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim musi on posiadać odpowiednie parametry. Temperatura samozapłonu powinna być wyższa niż 350 stopni, temperatura zapłonu to 100-110 stopni, zawartość popiołu musi być mniejsza niż 14%, siarki niższa niż 3%, a wilgotność nie może przekroczyć 1,5%. Niezależnie od tego, jaki olej do kompresora powietrza wybierzemy, jeśli spełni on powyższe parametry, to będzie on sprawował się co najmniej przyzwoicie. 

Sprawdź: Co na naświetlone oczy? Domowe sposoby, objawy, co robić?

Jaki olej do kompresora tłokowego – rady z forum

Chcąc dowiedzieć się jaki olej do kompresora airpress powinniśmy użyć, możemy sprawdzić fora internetowe. Tam trzeba jednak umieć dobrze wyczytać informacje. Profesjonaliści polecają przede wszystkim oleje klasy L-DAA, które posiadają dodatki przeciwkorozyjne, dzięki czemu kompresor tłokowy może być skutecznie chroniony przed korozją. 

Samo działanie przeciwkorozyjne, to jednak nie wszystko, o czym mówią użytkownicy forum. Olej nie może się utleniać, ani pienić, a do tego musi mieć odpowiednią temperaturę samozapłonu oraz zapłonu tak, by korzystanie z niego w sprężarce było bezpieczne. Powinien on także być odpowiedniej klasy lepkości, która w wypadku kompresorów tłokowych najczęściej wynosi 100.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią to narzędzia i przedmioty, które ułatwiają pielęgnację ogrodu w okresie jesieni. Wraz z nadejściem tej pory roku, zmieniają się potrzeby...

Jak dobrać odpowiednią siekierę?

Wybór odpowiedniej siekiery, to klucz do efektywnej i bezpiecznej pracy w lesie, ogrodzie czy podczas różnorodnych prac stolarskich. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym...

Regały paletowe – dobry wybór nie tylko do magazynów wysokiego składowania

Magazynowanie wymaga stworzenia odpowiednich warunków do przechowywania różnorodnych towarów w sposób bezpieczny, adekwatny do ich specyfiki oraz efektywny, szczególnie w przypadku magazynów charakteryzujących się...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.