Piasek do piaskowania – jaki wybrać w zależności od materiału?

Piaskowanie to jedna z zaawansowanych metod czyszczenia, która pozwala nie tylko na usunięcie warstwy zabrudzeń, ale też wyrównanie powierzchni. W zależności od rodzaju materiału poddanego piaskowaniu, wyróżnia się różne typy ścierniw. Stal, beton, aluminium lub elewacja ścienna wymagają zastosowania materiału o konkretnej grubości, aby proces oczyszczania był skuteczny, a powierzchnia nie została zanadto uszkodzona. Który piasek do piaskarki wybrać? Jaka powinna być gramatura materiału czyszczącego, jeśli planujemy użyć takich urządzeń jak pistolety do piaskowania?

Jakie wybrać ścierniwo do piaskowania?

Piaskowanie jest popularną alternatywą do oczyszczania wymagających powierzchni. Z tego powodu coraz więcej specjalistów decyduje się na to rozwiązanie podczas przeprowadzania drobnych remontów lub prac wykończeniowych. Piasek kwarcowy do piaskowania jest dostępny w większości marketów budowlanych, jednak poszczególne rodzaje różnią się gramaturą ziaren. Źle dobrana grubość ścierniwa może spowodować nieodwracalne uszkodzenia, dlatego warto zapoznać się z jej podstawowym podziałem.

  • Elewacje domów, powierzchnie ścian oraz podłoże z cegły należy piaskować najdrobniejszym ścierniwem, którego grubość nie przekracza 0,5 milimetra. Tego typu elementy są szczególnie podatne na uszkodzenia, dlatego warto zachować ostrożność podczas całego procesu czyszczenia.
  • Grubsze ziarno – od 0,3 do 1 milimetra – można wykorzystać w przypadku piaskowania powierzchni metalowych, oczyszczana felg i karoserii samochodu oraz piaskowania z użyciem wody.
  • Wreszcie najgrubsze ziarno, którego gramatura mieści się w granicach od 1 do 3 milimetrów, można wykorzystać na podłożach z betonu, stali oraz pozostałych, które są szczególnie pokryte rdzą.

Kilka słów o piaskowaniu

Piaskowanie aluminium, betonu lub drewna według swojej nazwy powinno opierać się na piasku kwarcowym jako ścierniwie. Okazuje się, że nazwa ta jest myląca, ponieważ w praktyce znajdują też zastosowanie materiały, które z piaskiem nie mają zbyt wiele wspólnego. Ścierniwa klasyfikuje się według skali Mohsa, która stanowi dziesięciostopniową skalę twardości materiałów. Z tego powodu proces piaskowania można z powodzeniem przeprowadzić również przy wykorzystaniu mączki wapiennej, śrutu plastikowego lub sody.

Niektóre z nich cechują się znacznie większym poziomem twardości, inne z kolei mniejszym. Piasek kwarcowy do piaskowania – którego twardość określa się mniej więcej w połowie skali Mohsa – jest jednak zdecydowanie najczęściej wykorzystywany. Powodem tego jest jego niska cena i duża dostępność. Większość domowych piaskowań jest zatem przeprowadzana przy wykorzystaniu piasku, jednak warto pamiętać o istnieniu dodatkowych rozwiązań – zwłaszcza, jeśli istnieje potrzeba oczyszczenia szczególnie delikatnej powierzchni.

Zastosowanie w praktyce

Skoro wiemy już, jaki piasek do piaskowania wybrać, można przejść do specyfikacji sprzętowych. Najczęściej wykorzystywane są niewielkie pistolety, które umożliwiają aplikację nawet w trudno dostępnych miejscach. Zbudowane są najczęściej z przyłącza pneumatycznego lub akumulatora, a możliwość regulacji ciśnienia zapewniają pokrętła umieszczone na obudowie. W zależności od modelu i producenta urządzenia, budowa poszczególnych zestawów do piaskowania może się od siebie różnić, jednak kluczową rolę odgrywają niektóre parametry. Warto zwrócić uwagę na to, czy elektryczny pistolet do piaskowania posiada kilka rozmiarów dyszy, możliwość zmiany wzoru natrysku i generowane ciśnienie w granicach od 0,1 do 0,2 bara. Użyteczny będzie również większy pojemnik na ścierniwo, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie prac czyszczących na znacznych powierzchniach.

Niezależnie od tego, które urządzenie zostanie ostatecznie wybrane, warto zapoznać się z instrukcją obsługi i użytkowania. Producenci zwykle zamieszczają w broszurach dokładne wytyczne odnośnie minimalnej i maksymalnej grubości ścierniwa oraz powierzchni, do których można wykorzystać dany pistolet. Piaskowanie nie należy do skomplikowanych i trudnych działań, jednak warto zadbać o prawidłowy przebieg całego procesu.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Szelki do podkaszarek – jakie wybrać?

Szelki do kosy spalinowej to gadżet, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennej pracy. Okazuje się, że ich obecność jest równie istotna, co...

Przydatne wskazówki odnośnie aranżacji i projektowania ogrodu

Aranżacja i projektowanie ogrodu to nie tylko sztuka, ale również wyraz osobistego stylu i relacji z naturą. Ogród, dobrze zaprojektowany, stanowi przedłużenie przestrzeni mieszkalnej,...

Jak kondensacyjne osuszacze powietrza od Emultimax pomagają w zapobieganiu pleśni i grzybom

Wilgotność to nieodłączny element naszego otoczenia, jednak nadmierna wilgoć wewnątrz pomieszczeń może prowadzić do poważnych problemów. Pleśń i grzyby, które rozwijają się w wilgotnych...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.