Konserwacja karoserii samochodowej wzbudza wiele kontrowersji. Nieumiejętne dbanie o lakier może skończyć się uszkodzeniami jego powierzchni, dlatego warto wiedzieć, jak zabrać się za realizację tego procesu. Jednym z elementów dogłębnej pielęgnacji nadwozia jest polerowanie samochodu. Jak wykonać tego typu działania domowymi sposobami? Gdzie się udać, jeśli polerowanie nie przyniesie zamierzonych skutków? Wskazujemy pięć kroków, dzięki którym odpowiednio wypolerujesz swój pojazd!
1. Dobór odpowiednich narzędzi i technik polerowania samochodu
Polerowanie karoserii samochodowej to zabieg, który w oczywisty sposób ingeruje w powierzchnię lakieru. Zanim zdecydujemy się na przystąpienie do prac, warto się zastanowić, jaki dokładnie efekt chcemy uzyskać. W większości przypadków polerowanie jest jednak ostatecznością. Znacznie rozsądniej jest dokładnie pojazd umyć, a następnie poddać go starannemu woskowaniu. Jeśli jednak to nie wystarczy, polerowanie może być czynnością jak najbardziej zalecaną. W przypadku tego działania warto jednak zachować dużą ostrożność. Nie każda pasta do polerowania samochodu będzie odpowiednia do starszych aut. Warto dokładnie zaznajomić się z instrukcją produktową, jeśli np. kupujemy gotowy zestaw do polerowania samochodu. Od czego zacząć? Zainwestuj w porządną polerkę samochodową, gąbki polerskie oraz pasty o różnym stopniu ścieralności. Nie oszczędzaj na produktach, ponieważ to od ich jakości będzie zależeć efekt Twoich prac
2. Przygotowanie pojazdu – polerowanie samochodu krok po kroku
Polerowanie samochodu należy rozpocząć od gruntownego przygotowania karoserii. To kluczowy etap, który wpłynie na efekt wizualny. Upewnij się, że auto jest dokładnie umyte. Stosuj pełen program na myjni bezdotykowej lub oddaj samochód w ręce profesjonalnego usługodawcy zajmującego się czyszczeniem powierzchni lakierowanych. Niedokładne umycie pojazdu może prowadzić do powstawania bardzo niekorzystnych zarysowań podczas procesu polerowania. Usuń dokładnie piasek i inne zanieczyszczenia lakieru, aby nie uszkodzić delikatnych gąbek polerskich. Przydadzą się do tego różne narzędzia, które posiadamy w garażu. Pojazd przed rozpoczęciem prac musi być idealnie suchy – najlepiej oczywiście polerować auto w bezdeszczowy, słoneczny dzień.
3. Pasta do polerowania samochodu – jak poprawnie ją nałożyć
Wybierz odpowiednią pastę polerską, dobierając produkt pasujący do specyfikacji danego pojazdu. Niektóre typy produktów mogą nie nadawać się do zastosowania na mocno zniszczonej karoserii. Weź pod uwagę wszelkie wskazówki, jakie zamieszcza na opakowaniu produktowym producent. Jak polerować samochód własnoręcznie? Przed rozpoczęciem działań nałóż pastę na gąbkę polerską. Staraj się pracować na małym obszarze – wykonując koliste ruchy. Unikaj zbyt mocnego nacisku na gąbkę. Nieumiejętna praca ręki może poskutkować starciem się lakieru.
4. Czy wiesz, jak polerować lampy w samochodzie?
Praca z karoserią jest czasochłonna i trudna, dlatego wielu użytkowników aut decyduje się na przeprowadzenie zabiegu wyłącznie z lampami. Jak polerować lampy w samochodzie? Matowe lub zarysowane lampy mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo kierującego i innych uczestników ruchu. Pamiętaj, aby przygotować potrzebne narzędzia: ściereczki, zestaw do polerowania lamp, gąbki i dodatkowe preparaty zabezpieczające. Przed przystąpieniem do działań zabezpiecz ranty reflektorów za pomocą taśmy malarskiej. Pozwoli to uniknąć przypadkowego uszkodzenia lakieru.
5. Płatna usługa – ile kosztuje polerowanie samochodu?
Przejdźmy do kluczowej kwestii obejmującej polerowanie samochodu. Cena. Alternatywnym wyjściem jest oddanie samochodu do zakładu detailingowego, w którym specjaliści przeprowadzą profesjonalny zabieg polerowania auta. Fachowcy zrobią to szybko i skutecznie, ponieważ korzystają ze specjalnych urządzeń, takich jak maszyna do polerowania pojazdu. Ile kosztuje polerowanie samochodu? Ceny mogą się różnić w zależności od miasta, wielkości samochodu czy też renomy serwisu. Można jednak przypuszczać, że tego typu usługa to koszt w granicach 500–900 złotych (w zależności od liczby etapów).