Bezawaryjna i długotrwała praca kosiarki spalinowej uzależniona jest od wielu czynników. Główny z nich to z pewnością stosowanie odpowiedniego oleju i jego systematyczna wymiana. Mimo że olej w kosiarce spalinowej wydaje się mieć drugorzędne znaczenie, jego prawidłowe dobranie oraz regularna wymiana pozwoli na jak najdłuższe działanie urządzenia. Jaki olej do kosiarki czterosuwowej i dwusuwowej trzeba wlewać podczas wymiany? Jaki olej do kosiarki-traktorka należy zastosować? Jakie paliwo do kosiarki – z olejem czy bez?
Olej w kosiarce spalinowej – jaką pełni funkcję?
Wymiana oleju w kosiarce jest zaraz obok wyważania noży tnących, niezwykle ważną czynnością eksploatacyjną. Główną rolą oleju w kosiarkach spalinowych jest odprowadzanie ciepła z pracujących elementów roboczych urządzenia. Jeśli proces ten zostanie pominięty, żywotność kosiarki diametralnie się skraca. Co więcej, olej chroni silnik sprzętu przed osadami wysokotemperaturowymi oraz korozją. Jeżeli olej nie został właściwie dopasowany, kosiarka może bardzo szybko ulec zniszczeniu, przez co będziemy zmuszeni zainwestować w nowy sprzęt – żadna naprawa nie jest bowiem w stanie przywrócić urządzenia do czasów dawnej świetności. Warto pamiętać, że sam rodzaj i skład oleju jest bardzo istotny. Trzeba więc odpowiednio dobierać produkt do sprzętu, aby jak najdłużej cieszyć się wydajnością i bezawaryjnością zarówno kosiarek, jak i podkaszarek spalinowych, dzięki którym możemy aranżować nasz ogród.
Jaki olej do kosiarki spalinowej – syntetyczny czy mineralny?
Na rynku oferowane są przede wszystkim oleje mineralne oraz syntetyczne. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj (jeśli pochodzi od sprawdzonego producenta) dobrze spełnia swoją funkcję, o ile zostanie oczywiście prawidłowo zastosowany. Jest to zależne przede wszystkim od modelu kosiarki spalinowej, który posiadamy. Oleje mineralne sprawdzają się świetnie w niedużych kosiarkach o niewielkiej mocy. Jeżeli oleje te wykorzystamy do większego sprzętu, mogą one stracić swoje właściwości, przez co nie będą pełniły kluczowych funkcji ochronnych. Olej mineralny doskonale zabezpiecza silnik urządzenia przed działaniem niskich temperatur. Olej syntetyczny znakomicie sprawdza się w roli zabezpieczenia termicznego – ale także w przypadku wysokich temperatur. Jego użycie daje gwarancje, że silnik urządzenia będzie działał zdecydowanie sprawniej i dłużej. To właśnie dlatego oleje syntetyczne świetnie nadają się do kosiarek o dużej mocy.
Rodzaj silnika w kosiarce – jaki olej wybrać?
Oleje do kosiarek spełniają swoje zadanie, jeśli są prawidłowo dopasowane do urządzenia. Główne rodzaje kosiarek, do których trzeba dopasować olej to:
- kosiarka dwusuwowa – zastosowany olej powinien zawierać rozpuszczalnik, dzięki któremu łatwiej łączy się on z paliwem. Warto również zwrócić uwagę na to, czy olej posiada właściwości redukujące ilość wytwarzanego dymu oraz chroniące przed zanieczyszczeniami,
- kosiarka czterosuwowa – do tego rodzaju silnika najlepszym wyborem jest olej syntetyczny, radzący sobie doskonale zarówno z wysokimi, jak i niższymi temperaturami. Warto zwrócić uwagę na jego lepkość – im jest ona wyższa, tym lepiej zabezpieczona przed intensywną eksploatacją będzie nasza kosiarka,
- kosiarka rotacyjna – charakteryzuje się ona bardzo wysoką mocą, przez co nie można zastosować oleju mineralnego. Znacznie lepiej sprawdzi się olej syntetyczny, jednak podczas jego wyboru warto poszukać produktu przeznaczonego do tego rodzaju urządzeń,
- kosiarka-traktorek – w przypadku traktorka koszącego warto kierować się zasadami przyświecającymi wyborze oleju do kosiarek czterosuwowych. W tym przypadku dobrym wyborem będzie olej wielosezonowy.
Ile oleju należy wlać do kosiarki?
Typowa kosiarka spalinowa potrzebuje podczas wymiany wlania 500–600 ml świeżego oleju silnikowego. Kosiarki-traktorki, napędzane silnikiem o większej mocy (12–15 KM), potrzebują odpowiednio więcej oleju silnikowego. Wymiana oleju może zostać wykonana we własnym zakresie. Kosiarki wyposażone są zazwyczaj w korek spustowy miski olejowej, znajdujący się na jej dnie. Jeśli korek ten nie występuje, należy obrócić kosiarkę i wylać stary olej przez otwór wlewowy. Wcześniej należy usunąć paliwo. Alternatywnie, użyć można prostej pompki do odsysania starego oleju.