Cyklinowanie parkietu – cena. Ile to kosztuje?

Cyklinowanie parkietu polega na usunięciu z niego jego wierzchniej warstwy, co pozwala na pozbycie się nieestetycznych zarysowań i przetarć. Zabieg ten warto wykonywać co około 10-12 lat (lub też wcześniej), gdyż ładnie wyglądająca podłoga od razu rzuca się w oczy i stanowi niemałą ozdobę każdego mieszkania. Należy jednak pamiętać, że każde kolejne cyklinowanie pozbawia parkiet części jego dotychczasowej grubości, zatem zabiegu tego nie można powtarzać bez końca. Cena takiej usługi przedstawia się inaczej w zależności od regionu Polski.

Zobacz również:

Cyklinowanie parkietu – cena. Koszt cyklinowania w największych miastach

Najważniejszą kwestią przy określaniu ceny cyklinowania jest typ podłogi oraz jej metraż. Rodzaj podłogi, którą chcemy odrestaurować, jest głównym czynnikiem tego, ile czasu trzeba będzie poświęcić na renowację. Cena zależy też od ilości dodatkowych prac np. wymiany klepek bądź malowania. 

Koszt cyklinowania kształtuje się zróżnicowanie, w zależności od danego województwa.     Choć wydawać, by się mogło, że w Warszawie usługa ta może być najwyższa, to w tym wypadku cena cyklinowania parkietu za metr zwykłych desek wynosi tam mniej, niż np. we Wrocławiu. W stolicy trzeba wydać przynajmniej 27 zł za m2, natomiast w największym mieście Dolnego Śląska więcej, bo około 29 zł. 

Cyklinowanie Kraków – cena 

Aby lepiej zobrazować, ile wynoszą w Polsce ceny brutto za 1 m2 cyklinowania podłogi, warto przyjrzeć się kwotom, jakie trzeba zapłacić w naszych rodzimych, większych miastach. Ceny na przykładzie Krakowa i Warszawy.

Cennik cyklinowania w Krakowie – ceny brutto za 1 m2
Cyklinowanie desek Barlineckich26-33 zł
Cyklinowanie podłogi z desek28-44 zł
Cyklinowanie bezpyłowe + olejowanie58-91 zł
Cyklinowanie desek z farby olejnej63-74 zł
Cyklinowanie desek23-37 zł
Cyklinowanie bezpyłowe26-39 zł
Cyklinowanie parkietu28-33 zł
Cyklinowanie bezpyłowe + 3 krotne lakierowanie37-88 zł

Cyklinowanie Warszawa – cena 

Warszawa uchodzi na co dzień jako najdroższe polskie miasto. Również cena cyklinowania parkietu za metr wynosi w niej więcej, niż w Krakowie.

Cennik cyklinowania w Warszawie – ceny brutto za 1 m2
Cyklinowanie desek Barlineckich30-55 zł
Cyklinowanie podłogi z desek36-55 zł
Cyklinowanie bezpyłowe + olejowanie63-105 zł
Cyklinowanie desek z farby olejnej85-102 zł
Cyklinowanie desek27-42 zł
Cyklinowanie bezpyłowe30-49 zł
Cyklinowanie parkietu31-47 zł
Cyklinowanie bezpyłowe + 3 krotne lakierowanie44-110 zł

Cyklinowanie i koszt za metr 

Cena cyklinowania parkietu kształtuje się w zależności od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście stan podłogi, którą chcemy poddać renowacji, dlatego trzeba mieć na uwadze, że w przypadku bardzo zniszczonych podłóg takich, w których deski bądź klepki samoistnie odchodzą już od podłoża, lub poziom pleśni jest bardzo głęboki, lepiej zainwestować w gruntowny remont parkietu. Mocno wysłużonej podłodze żadne zabiegi upiększające już nie pomogą, a my decydując się na bardziej gruntowną renowację wydamy stosunkowo mniej, niż gdybyśmy mieli jeszcze najpierw ponosić koszt cyklinowania, które                 i tak nie przyniosłoby oczekiwanych rezultatów. 

Istotnym czynnikiem, który w dużym stopniu wpływa na cenę cyklinowania parkietu za metr, jest wielkość podłogi, którą mamy zamiar odrestaurować. Im oczywiście większy metraż, tym koszt zabiegu będzie wyższy. 

Rodzaj posiadanej przez nas podłogi, także wpływa na cennik cyklinowania. Im bardziej nasz parkiet cechuje się skomplikowanym wzorem (takim, jak np. barokowy, bursztynowy), tym koszt usługi będzie wyższy. 

Cyklinowanie parkietu nie jest trudne, dlatego chcąc zaoszczędzić domowy budżet możemy zdecydować się na samodzielne działanie w tym zakresie. Musimy tylko zadbać o wypożyczenie cykliniarki, a następnie używać jej zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia. Kierunek prac dostosowujemy do typu parkietu. Jeżeli podłoga jest ułożona z desek, to cyklinujemy wzdłuż nich, jeżeli mamy do czynienia z mozaiką, to szlifujemy ukośnie do brzegów włókien. Niezależnie od konstrukcji podłogi sposób szlifowania jest taki sam – na urządzenie zakładamy najpierw tarcze z gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie podczas pracy systematycznie wymieniamy je, na takie o coraz drobniejszym uziarnieniu. W ten sposób nasz ogólny koszt cyklinowania będzie o wiele niższy, niż w przypadku skorzystania z usług profesjonalistów. 

Cyklinowanie w 2023, jaki może być cennik?

Trudno jednoznacznie przewidzieć, ile w 2023 r. wyniesie cena cyklinowania parkietu za metr. Należy się jednak spodziewać, że w dobie inflacji z racji ogólnego wzrostu poziomu kosztu dóbr usług, również i cennik renowacji podłogi wzrośnie. Urządzenia służące do usuwania wierzchniej warstwy parkietu działają pod prądem, a jako że to właśnie energia  jest jednym z tych elementów, które w ostatnim czasie podrożały najbardziej, to fakt ten może przełożyć się również na ostateczny koszt realizowanego przedsięwzięcia w 2023 roku.

Reasumując, cennik cyklinowania parkietu za metr jest zróżnicowany w zależności od miejsca, w którym zdecydujemy się skorzystać z tej usługi. Warto pamiętać, że koszt cyklinowania podłogi w Warszawie będzie wyższy niż w Krakowie. Osoby, które chcą w najbliższym czasie poddać swoją podłogę renowacji, nie powinny zwlekać z tym do przyszłego roku, gdyż z racji znaczącego wzrostu cen, koszt cyklinowania, jaki przyjdzie wydać na ten cel, może wzrosnąć.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią to narzędzia i przedmioty, które ułatwiają pielęgnację ogrodu w okresie jesieni. Wraz z nadejściem tej pory roku, zmieniają się potrzeby...

Jak dobrać odpowiednią siekierę?

Wybór odpowiedniej siekiery, to klucz do efektywnej i bezpiecznej pracy w lesie, ogrodzie czy podczas różnorodnych prac stolarskich. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym...

Regały paletowe – dobry wybór nie tylko do magazynów wysokiego składowania

Magazynowanie wymaga stworzenia odpowiednich warunków do przechowywania różnorodnych towarów w sposób bezpieczny, adekwatny do ich specyfiki oraz efektywny, szczególnie w przypadku magazynów charakteryzujących się...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.