Ile m3 ma sosna? Ile m3 z 1 ha lasu sosnowego?

Sosna jest najczęściej spotykanym drzewem w naszym kraju i szacuje się, iż zajmuje ona aż 67% powierzchni lasów znajdujących się na terenie Polski, przez co ma przydomek królowej polskich lasów. Ile jednak m3 sześciennych drewna można uzyskać z jednej sosny i ile średnio metrów sześciennych pozyskuje się z 1 ha lasu sosnowego?

Sprawdź: Objawy zużycia prowadnicy w pile. Kiedy ją wymienić?

Ile metrów sześciennych ma sosna?

Nie da się oczywiście jasno określić ile metrów sześciennych ma sosna, gdyż każde drzewo jest różne. Tę wartość można jednak oszacować i wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Znajomość tego parametru jest naprawdę przydatna, gdyż drewno sosnowe jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w Polsce i używa się go do wielu celów. Z drewna sosnowego tworzy się bowiem meble, a także wykorzystuje się je w przemyśle budowniczym i celulozowym. Z sosny można również wytworzyć bardziej ekologiczną alternatywę drewna, jaką jest pellet sosnowy.

Oszacowanie tego, ile metrów sześciennych ma dana sosna jest dość proste. Służy do tego ten sam wzór, co do obliczenia objętości jakiejkolwiek figury. Mowa tu oczywiście o wzorze szerokość x szerokość x wysokość. Aby uzyskać wartości, potrzebne do obliczenia tego wzoru należy oczywiście zmierzyć wysokość sosny, a następnie zmierzyć jej średnicę na wysokości około 130 centymetrów. Oczywiście w ten sposób nie uzyskamy dokładnego wyniku i aby mieć pewność, że po wycince nie okaże się, że niemile się zaskoczymy, najlepiej jest po prostu od uzyskanego wyniku odjąć około 20%. W ten sposób będziemy mieć pewność, że uzyskamy co najmniej tyle metrów sześciennych drewna sosnowego, ile obliczyliśmy. 

Przy wyliczaniu trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Oprócz tego, że odejmujemy 20% jeszcze w czasie wyliczania objętości sosny, warto pomnożyć wynik przez 0,65-0,75. W ten sposób odejmujemy objętość, którą zajmuje kora, która służy do innych celów niż drewno i po prostu się ją usuwa, a także upewniamy się, że nie zawyżymy tego, ile otrzymamy drewna z danego drzewa. 

Sprawdź: Jaki prezent dla pilarza?

Ile m3 drewna z 1 ha lasu sosnowego?

Podobnie jak w wypadku obliczania tego ile metrów sześciennych nie jest możliwe dokładnie wyliczenie tego, ile m3 drewna z 1 ha lasu sosnowego można uzyskać. Ponownie jest jednak możliwe oszacowanie tej wartości i w ten sposób wyliczenie mniej więcej tego, jak dużo drewna opałowego będziemy mieć z 1 ha lasu. Jest to o tyle ważne, że objętość drewna w metrach sześciennych najczęściej podaje się właśnie, gdy mowa o drewnie opałowym, z którego korzysta się w kominkach w celu ogrzania budynku.

To ile m3 z 1 ha lasu sosnowego uzyskamy, można wyliczyć z pomocą między innymi tablicy miąższości drzew stojących. Jest to zbiór liczb, który opracowano dla takich drzew jak sosna, jodła, świerk, modrzew, buk, brzoza, olsza oraz dąb. Aby z niej skorzystać, potrzebujemy takich danych jak wysokość drzewa, a także jego średnica. W tablicy podaje się również to, jak dużo należy odjąć centymetrów ze względu na korę. Wartość ta rośnie wraz ze średnicą drzewa. 

Zazwyczaj szacuje się, że około 80-letni las sosnowy zapewnić może średnio 400 metrów sześciennych drewna. Są to jednak wartości szacunkowe i mogą się one różnić w zależności od gleby, na której powstał las sosnowy, tego jak dbano o sadzonki na samym początku tworzenia lasu, czy też warunków atmosferycznych panujących w danym miejscu w okresie wzrostu drzew. Z tego powodu ilość metrów sześciennych drewna sosnowego na hektar, którą uzyskamy, może być zarówno wyższa, jak i oczywiście niższa. 

Ciekawe mogą być też dane dotyczącego tego, ile m3 z 1 ha lasu sosnowego, a także wszystkich pozostałych lasów można uzyskać w Polsce. Średnia zasobność polskich lasów wynosi bowiem około 206 metrów sześciennych na 1 hektar. Wynik ten, gdy został zmierzony, oznaczał, że zasobność polskich lasów jest dwukrotnie wyższa od średniego wyniku w całej Unii Europejskiej i to pomimo tego, że powierzchnia lasów w Polsce jest dość duża, gdyż w tej kwestii nasz kraj należy do europejskiej czołówki, co wbrew pozorom nie sprzyja temu, że zasobność jest większa. Dodatkowo obszar polskich lasów wbrew pozorom wzrósł w porównaniu z tym, który można było zaobserwować w 1946 roku, czyli  w momencie, w którym ustalono granice bliskie do dzisiejszych. Od wtedy powierzchnia polskich lasów zrosła o 1,6 mln ha. Przeciętny wiek polskiego drzewostanu, to z kolei 50 lat, co również ma oczywiście wpływ na zasobność polskich lasów.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Jak wybrać najlepsze nożyce i noże? Praktyczny przewodnik

Wybór odpowiednich nożyc i noży może być kluczowy dla komfortu pracy oraz efektywności w różnych dziedzinach, takich jak krawiectwo czy gotowanie. Właśnie dlatego warto...

Oświetlenie zewnętrzne jako dopełnienie architektury domu

W dzisiejszych czasach oświetlenie zewnętrzne pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną, wpływając na charakter całej posesji. Lampa elewacyjna stanowi kluczowy element w...

Jak zrobić własną biżuterię? Sprawdź nasz poradnik DIY!

Jak zrobić własną biżuterię? Tworzenie własnej biżuterii to nie tylko sposób na wyrażenie swojego stylu, ale także okazja do nauki nowych umiejętności i rozwijania...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.