Objawy zużycia prowadnicy w pile. Kiedy ją wymienić?

Jeżeli pracujecie z piłą łańcuchową, wiecie zapewne, że sprzęt ten składa się z kilku elementów: silnika, hamulca zabezpieczającego, zbiornika na olej, łańcucha tnącego oraz najbardziej interesującej nas prowadnicy. Prowadnica jest zasadniczo jednym z najważniejszych elementów piły — to na niej obraca się łańcuch tnący. W produkowanych współcześnie piłach ogniwa łańcucha tnącego są tak profilowane, by maksymalnie ograniczyć skłonność piły do odbijania. Dzięki temu użytkowanie ich jest bezpieczniejsze, ale odpowiednie dobranie prowadnicy jest sprawą kluczową dla funkcjonowania naszego urządzenia.

Sprawdź: Jaki prezent dla pilarza?

Prowadnica odpowiada za prowadzenie piły, a im lepiej dobrana, tym mniejsze ryzyko, że coś niepożądanego stanie się w trakcie użytkowania jej. Precyzyjne prowadzenie piły wspólnie z kołem napędowym przekłada się na maksymalnie pozbawione strat przetworzenie mocy silnika, a co za tym idzie na wydajność cięcia. Niestety prowadnice się zużywają. Jakie są objawy zużycia prowadnicy piły i kiedy wymienić prowadnice w pile? Po odpowiedzi zapraszamy do sekcji poniżej.

Objawy zużycia prowadnicy piły

Prowadnica, podobnie jak inne elementy pił, niszczeje się w wyniku zużywania się jej elementów eksploatacyjnych. Warto również dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania piły — nie warto zgrywać Zosi samosi i udawać, że wie się wszystko. Nieprawidłowe użytkowanie piły również może prowadzić do szybszego zużywania się prowadnicy. Nie próbujcie również pracować na zepsutych prowadnicach, kiedy dostrzeżecie jedne z poniżej wymienionych problemów, natychmiast wymieńcie uszkodzony element. Poniżej znajdziecie najczęstsze objawy zużycia prowadnicy piły:

  • spada wam łańcuch 
  • prowadnica się grzeje
  • łańcuch zaczyna się blokować 
  • prowadnica ma “rozdwojone” czoło
  • zauważacie przetarcia albo przebarwienia na powierzchni prowadnicy 

Jeżeli zauważycie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, to najlepiej przerwijcie pracę i nie wznawiajcie jej, aż do wymiany prowadnicy. W przypadku kiedy zauważymy objawy zużycia prowadnicy piły, ale je zignorujemy, narażamy się na:

  • wypadki przy pracy 
  • krzywe prowadzenie cięcia
  • niebezpieczne odpryski 
  • niepotrzebne zużycie reszty elementów piły 

Kiedy wymienić prowadnice w pile 

Kiedy już dostrzeżecie objawy zużycia prowadnicy piły, musicie zabrać się za jej wymianę. Tak jak pisałem w poprzednim akapicie, nie warto narażać się na wypadki przy pracy, które mogą być spowodowane spadaniem łańcucha. Jest to bardzo niebezpieczne zarówno dla was, jak i waszego wstępu. Wymieniając prowadnicę, należy być bardzo uważnym i pamiętać o szczegółowym zapoznaniu się z instrukcją zakładania prowadnicy. Jeżeli nie założycie prowadnicy prawidłowo, może to spowodować jej szybszą eksploatację, a tego przecież nie chcemy. Na szybsze zużywanie prowadnicy może wpływać również jej nieodpowiedni dobór do sprzętu, którego używacie. Kiedy zdecydujecie się zmienić prowadnicę w pile, musicie pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach doboru prowadnicy do piły. 

Sprawdź: Einhell – co to za firma? Opinie o produktach

Po pierwsze, prowadnice dostępne na rynku mają różne długości i odmienne mocowania. Dobierając prowadnicę, powinniśmy zakupić jej zamiennik z dokładnie takimi samymi mocowaniami, jakie posiadała oryginalna prowadnica. 

Po drugie, kiedy wymieniacie prowadnicę w pile, powinniście dobierać długość prowadnicy, nie tylko według własnych potrzeb, ale również zdecydować się na prowadnicę dostosowaną do mocy silnika w waszej pile. Przykładowo: prowadnicę o długości 41 cm można dobrać do silnika o parametrach 2,8 KM. Optymalną długością jest zazwyczaj prowadnica mająca między 35 a 50 cm.

Po trzecie, zwróćcie uwagę na podziałka łańcucha, innymi słowy: skok łańcucha. Jest to odległość między ogniwami prowadzącymi w pile. Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów podziałek łańcucha, a najpopularniejsze to: 

  • 1/4″ – rzadko używana, znajdziecie ją w pilarkach jednoręcznych i pilarkach na wysięgniku
  • 3/8″ (LowPro) – to podziałka najczęściej stosowana w małych piłach łańcuchowych
  • .325″ – najczęściej stosowana w piłach profesjonalnych 
  • 3/8″ – podziałka zwykle stosowana w profesjonalnych pilarkach o dużej mocy 
  • .404″ – obecnie występuje najczęściej jako standard w harwesterach
  • 3/4″ – stosuje się je wyłącznie w stacjonarnych trakach i czasami w harwesterach 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziecie gotowi by następnym razem bezbłędnie rozpoznać objawy zużycia prowadnicy piły i będziecie wiedzieli kiedy wymienić prowadnice w pile.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Która piła łańcuchowa jest najlepsza? Oto nasze propozycje

Wybór idealnej piły łańcuchowej może być wyzwaniem, zważywszy na szeroki wybór modeli dostępnych na rynku. Każda piła ma swoje unikalne cechy, które mogą lepiej...

Twój Przewodnik do Wyboru Idealnej Szlifierki Kątowej

Wybór szlifierki kątowej może być wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących majsterkowiczów. Nie martw się! Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę, aby dokonać...

Przyszłość Narzędzi Ręcznych: Jak Technologia Zmienia Grę w 2024?

Rok 2024 przynosi rewolucję w świecie narzędzi ręcznych, łącząc tradycyjne funkcje z nowoczesnymi technologiami. Ta synergia nie tylko zwiększa efektywność pracy w warsztacie, ale...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.