Połączenie rur plastikowej lub PCV z rurami metalowymi czy też stalowymi jest dość powszechną praktyką. Równie częste są połączenia rur stalowych na PEX. Na ogół jednak ten sam ciąg, np. kanalizacyjny, jest robiony z jednakowych materiałów, jednakże istnieje wiele scenariuszy, w których użycie innej rury będzie nieuniknione. Wpływać na to może ich cena, łatwość obróbki, specyfika, czy umiejętności montażysty.
Niezależnie od powodu, warto jest umieć zrobić to samemu, co zdecydowanie pozwoli ograniczyć koszty związane z wymianą rur. Jak się okazuje nie jest to wcale, aż tak skomplikowane, jednakże bez niezbędnej wiedzy może narobić więcej szkód niż przyjdzie nam z tego pożytku.
Jak więc się za to zabrać. Jak połączyć rurę PCV z rurą metalową, czy stalową. Jak zrobić to w przypadku przejścia rury stalowej na PEX?
W tym artykule postaramy się uporządkować niezbędną wiedzę i odpowiedzieć właśnie na te pytania.
Zobacz: Wszystkie metody łączenia desek
Jak połączyć rurę stalową z plastikową?
Połączenie rur metalowych z plastikowymi z początku może wydawać się problematyczne, jednak nie kryje się za tym nic nadto skomplikowanego. Z pewnością dasz sobie z tym radę, tak więc, do rzeczy!
W walce z rurami naszym największym sprzymierzeńcem będzie odpowiedni sklep. Na ogół łączenie rury PCV ze stalową jest niemożliwe. Jednak w tym miejscu pomocną dłoń wyciągają do nas producenci złączek, mankietów, fałdek i uszczelek. Wybór jest na tyle szeroki, że z pewnością znajdziemy coś, co pomoże w rozwiązaniu naszego problemu. Dodatkowo zawsze możemy poprosić o pomoc sprzedawcę, który z chęcią nam w tym wszystkim pomoże. Ważne by znać dokładne wymiary (średnice) swoich rur i materiał, z których są wykonane. Inaczej ciężko będzie nam zdecydować się na konkretne rozwiązanie – każda rura ma swoje dedykowane złączki.
Ich montaż jest bardzo prosty, intuicyjny i najczęściej nie jest trudniejszy niż założenie końcówki na wąż ogrodowy, z jedyną różnicą – musimy nieco mocniej skręcić nasze elementy.
Ale co z samą rurą?
W tym przypadku konieczna jest dla nas wiedza na temat ciągu, który chcemy reperować. Co w nim płynie? Czy jest to ciepła woda? Zimna? A może mamy do czynienia z kanalizacją? W momencie kiedy robimy to dla siebie i swojego domu, czy mieszkania nie będzie ciężko odpowiedzieć na te pytania. Na czym więc polega specyfika doboru odpowiedniej rury do konkretnego ciągu?
Rury metalowe w niektórych ciągach potrafią być niemal bezużyteczne. Dzieje się tak z powodu korozji, która dotyczy szczególnie ciągów kanalizacji (zanieczyszczona woda posiada dodatkowe związki, które przyspieszają ten proces). Przy ich użyciu, często może dojść do powstania zatoru, przez co ich wymiana czasem może być dla nas najmniejszym zmartwieniem…
Zobacz: Szczypce wielofunkcyjne 3w1 Knipex NexStrip 12 72 190 – opinie
Rzadko kiedy jednak decydujemy się na połączenie ciągów rur plastikowych, czy PCV z metalowymi. Najczęściej dzieje się to w odwrotnej sytuacji, czyli przy ciągach z rurą metalową. Jest tak głównie z tego powodu, iż rury metalowe są o wiele droższe i trudniejsze w obróbce w przeciwieństwie do tych z tworzyw sztucznych.
Wtedy musimy pamiętać jednak, że tworzywa sztuczne również nie nadają się do wszystkiego. Niektóre plastikowe rury mogą odkształcać się przy temperaturze nawet poniżej 80 stopni (nie nadają się więc do ciągów grzewczych), dlatego warto jest spytać o ich specyfikę w sklepie (przy okazji kupowania odpowiedniej uszczelki).
Z tego względu bardzo często stosuje się przejścia rur stalowych na PEX. Rury PEX zazwyczaj są dość podobnej średnicy co te z instalacji stalowych. Znacznie ułatwia to pracę przy ich połączeniu, czy wymianie konkretnego odcinka – łatwiej też znaleźć wtedy odpowiednią złączkę. Są odporne na wysokie temperatury, a do tego pozostają dość elastyczne i łatwe w obróbce. Stąd też przejścia rur stalowych na PEX stają się bardzo popularne i powszechnie stosowane w ostatnim czasie.
Tak więc prezentuje się nasz, krótki poradnik. Chcielibyśmy jednak podkreślić, iż mimo połączenie rur plastikowych, PCV i PEX z metalowymi może być proste, tak istnieją scenariusze, gdzie robienie tego samemu może być ryzykowne. Jeśli nie wiemy, z jakiego rodzaju instalacją mamy do czynienia lub nie znamy specyfikacji rur, być może lepiej byłoby uprzednio skonsultować się ze specjalistą. Jednak nie mamy zamiaru podcinać skrzydeł wszystkim majsterkowiczom i życzymy powodzenia przy Waszych pracach!