Odpowiednie złączenie ze sobą desek jest niezwykle ważne na przykład podczas samodzielnego tworzenia mebli, czy też przy wykonywaniu różnych ciekawych projektów, by zaspokoić swoją duszę majsterkowicza. Aby jednak mieć jak największe szanse na stworzenie trwałych połączeń warto poznać wszystkie metody łączenia desek. Dzięki temu będziesz wiedział, jaką metodę zastosować w danej sytuacji i znacząco rozwiniesz swoje umiejętności stolarskie, dzięki czemu w przyszłości nie będziesz miał problemu z samodzielnym umeblowaniem swojego domu.
Sprawdź: Rodzaje pasowań — zasada stałego wałka, stałego otworu
Sposoby łączenia drewna, łączenie desek na zakładkę
Pierwsza metoda, której się przyjrzymy to tak zwane łączenie desek na zakładkę. Na czym polega ta metoda? Jest ona dość prosta, lecz do niej potrzebna będzie obróbka desek. Z jednej deski wycinamy pewien odcinek drewna za pomocą piłki do tego przeznaczonej. Następnie taką samą czynność wykonujemy w drugiej desce, dzięki czemu te stworzą świetnie połączenie na przykład na narożniku.
Istotą łączenia desek na zakładkę jest wykonanie dokładnych obliczeń i odpowiednie trasowanie desek tak, by cięcie było jak najbardziej precyzyjne. Wtedy mamy pewność, że deski połączą się wręcz idealnie i nie będą konieczne żadne poprawki, by wszystko do siebie pasowało.
Sprawdź: Narzędzia do trasowania metalu, drewna. Lista
Niewidoczne łączenie płyt meblowych
W niektórych sytuacjach powinno zależeć nam na tym, by połączenie drewna było jak najbardziej niewidoczne. Na tym samym zależy na przykład branży meblarskiej, która bardzo chętnie wykorzystuje sposób, jakim jest niewidoczne łączenie płyt meblowych. Jego celem jest oczywiście stworzenie takiego połączenia, które nie będzie widoczne z zewnątrz, dzięki czemu to będzie znacznie bardziej estetyczne.
W takim razie jak wykonywane jest niewidoczne łączenie płyt meblowych? Sposób ten jest niesamowicie prosty i najczęściej wykorzystuje on tak zwane kołki meblowe. Kołki, które stworzą takie łączenie, znajdują się w środku drewna lub materiału drewnopodobnego, jakim nierzadko są płyty meblowe, dzięki czemu to połączenie jest uważane za niewidoczne i bardzo estetyczne.
Z niewidocznym łączeniem płyt meblowych nie ma zbyt wiele roboty i kłopotu, gdyż wystarczy do tego jedynie wiertarko-wkrętarka, a także kołki meblowe. Nie można również zapomnieć o wiertle, które pozwoli na wywiercenie otworów idealnych na kołki. Te muszą być bowiem dość ciasno spasowane tak, by stabilność łączenia drewna była wystarczająca. Wpierw nanosimy na płyty meblowe miejsca łączenia, a następnie wywiercamy otwory. Potem wystarczy już tylko wbić kołki meblowe w przygotowane wcześniej otwory i połączyć ze sobą płyty meblowe tym samym tworząc niewidoczne z zewnątrz połączenie.
Sprawdź: Ile m3 ma sosna? Ile m3 z 1 ha lasu sosnowego?
Jak połączyć deski na blat?
Jedną z bardziej czasochłonnych czynności jest połączenie desek na blat. Musi ono bowiem przebiec tak, by blat był idealnie równy. Jak więc połączyć deski na blat? Przede wszystkim musimy wybrać deski o długości, która nas zadowala. Następnie rozkładamy je tak, by blat osiągnął pożądane przez nas wymiary. Następnie pora na prace stolarskie. Na krótszych bokach przyszłego blatu umieszczamy kantówki, a deski maksymalnie ściskamy do siebie.
Gdy to mamy już za sobą pora dokładnie przeszlifować papierem ściernym i skręcić je ze sobą. Następnie wystarczy jedynie przyciąć je do wymiarów, których oczekujemy tak, by były równe, a końce oszlifować, jeśli chcemy, by były one gładkie.
Sprawdź: Jak zrobić wyważarkę do noży kosiarki? Wyważarka do noży
Łączenie desek wzdłuż
W niektórych konstrukcjach będziemy potrzebować połączenia ze sobą dwóch desek wzdłuż. Należy je jednak odpowiednio wykonać tak, by to połączenie było solidne i trwałe. Łączenie desek wzdłuż zaczynamy od wyboru sposobu połączenia.
W tym celu możemy zastosować na przykład specjalny klej, czy też użyć połączenia metalowego. W wypadku kleju możemy się również wesprzeć kołkami. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak wyglądać mają deski połączone wzdłuż. Kołki zapewnią niewidoczne połączenie, lecz są najmniej trwałe. Pośrednia opcja to klej, a najsilniejsza będzie metalowa płytka, za pomocą której połączymy ze sobą deski, lecz ta jest już dość widoczna.
Sprawdź: Jak zrobić wyważarkę do noży kosiarki? Wyważarka do noży
Łączenie desek kompozytowych
Deski kompozytowe najczęściej spotkamy na tarasach. Powstają one w wyniku połączenia ze sobą mączki drzewnej, a także PCV, czyli polichlorku winylu. Najczęściej zawartość drewna w takim połączeniu wynosi około 45%. Łączenie desek kompozytowych będzie konieczne, gdy tworzymy swój własny taras.
Przede wszystkim skuteczne łączenie desek kompozytowych wymaga odpowiedniego przygotowania terenu. W tym celu należy stworzyć podkonstrukcję, na której zostaną wyłożone deski kompozytowe. Najlepiej sprawdzi się podłoże betonowe o lekkim spadku wynoszącym co najmniej 1 cm na 2 metry. Można też wyłożyć je na gruncie, po stworzeniu na nim żwirowego podkładu.
Łączenie desek kompozytowych jest dość proste, gdyż te przychodzą w pakiecie ze specjalnymi łącznikami montażowymi w postaci klipsów. Problemy pojawiają się w momencie ich przycinania i zmian kształtu. Wtedy znacznie lepszym pomysłem będzie zlecenie tego zadania specjalizującej się w tym firmie.
Łączenie desek pod kątem 90
Stworzenie wielu konstrukcji nie byłoby możliwe gdyby nie łączenie desek pod kątem 90 stopni. Takowe można wykonać na wiele sposobów. Bardzo dobrze w tym celu sprawdzają się metalowe płytki, które po wwierceniu śrub są niesamowicie trwałe i zapewnią naprawdę solidne połączenie dwóch desek, które zostały zestawione ze sobą pod kątem 90 stopni. Równie dobrze można jednak użyć kleju, czy też kołków. Kluczem jest oczywiście odpowiednie spasowanie ze sobą dwóch desek.