Piła na wysięgniku – jak wybrać najlepszą?

Stajesz przed wyzwaniem związanym z przycięciem gałęzi w przydomowym ogrodzie? W celu ułatwienia sobie pracy warto zainwestować w sprawdzone narzędzie, jakim jest piła na wysięgniku. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w bardzo wygodny sposób przeprowadzić przycinanie – bez konieczności sięgania po drabinę. Jak wybrać najlepszy sprzęt, który sprawdzi się zarówno w niewielkim ogrodzie, jak i na działce rekreacyjnej? Podpowiadamy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę. Przedstawiamy zalety pił spalinowych, łańcuchowych i elektrycznych.

Prace, które warto wykonać przy pomocy piły na wysięgniku

Do jakich zadań przyda się piła osadzona na specjalnej rączce, która ułatwia docieranie do najwyżej położonych partii gałęzi? Przede wszystkim warto z niej skorzystać w przypadku posiadania ogrodu, sadu lub działki – na których rośnie przynajmniej kilka drzew. Jeśli na naszej posesji znajdują się niskie drzewka owocowe albo krzaki, to wysięgnik nie zawsze będzie wymaganym rozwiązaniem. Warto jednak zaznaczyć, że drzewa potrafią przyrastać nawet kilkanaście centymetrów rocznie, dlatego nawet niewielka roślina z czasem stanie się problematyczna w pielęgnacji. Piła do gałęzi na wysięgniku ogranicza trudności związane z manewrowaniem narzędziem na małej powierzchni. To także rozwiązanie, dzięki któremu unikniemy wspinania się po drabinie – co niekiedy może być niebezpieczne, szczególnie jeśli mamy lęk wysokości.

Piła spalinowa na wysięgniku

Jednym z podstawowych typów pił ogrodowych są urządzenia zasilane konwencjonalnym paliwem. Ich ogromny atut to brak okablowania, który sprawia, że manewrowanie urządzeniem jest znacznie łatwiejsze. Piły spalinowe na wysięgniku są zwykle lekkie i łatwe w obsłudze – stanowią pewien standard, bardzo często wybierany przez konsumentów. To bardzo mocne urządzenia, które poradzą sobie z grubymi konarami – oczywiście warto najpierw sprawdzić, jaką dana piła posiada moc. Minusem ich zastosowania jest konieczność systematycznego uzupełniania paliwa oraz oleju silnikowego, co generuje dodatkowe koszty. Ponadto, urządzenie jest bardzo głośne i emituje do atmosfery szkodliwe spaliny.

Piła elektryczna na wysięgniku

W ramach tej kategorii produktów można wyróżnić szereg urządzeń, które mogą posiadać okablowanie lub być zasilane metodą akumulatorową. W przypadku elektrycznych sprzętów mówimy o bardzo dużej grupie wariantów, w skład których wchodzi także piła łańcuchowa na wysięgniku. Podejście ekologiczne do wszelkich działań, jakie wykonujemy w ogrodzie, skłania producentów do produkcji tego typu urządzeń. Piła elektryczna na wysięgniku może być zasilana z sieci, wówczas problemem jest organizacja kabli – niektóre modele mają możliwość automatycznego rozwijania i zwijania przewodów. Najwygodniejszym wariantem będzie inwestycja w piłę na prąd z akumulatorem, w tym także z łańcuchem. Wyposażone w ostry łańcuch, pilarki te są popularne wśród profesjonalistów i amatorów, którzy muszą uporać się z grubymi gałęziami. Akumulatory niektórych firm pasują też do innych urządzeń w obrębie serii, koleje urządzenie zasilane bezprzewodowo (np. kosiarkę) można zakupić w wersji pozbawionej baterii.

Na jakie cechy piły wysięgnikowej warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Czas na podjęcie decyzji zakupowej – czym się w takim wypadku kierować? Dla osób niedoświadczonych w pracach ogrodowych ważnym aspektem będzie waga urządzenia oraz łatwość manewrowania. Warto zakupić sprzęt, który będzie lekki i łatwy w obsłudze. Jeśli mamy dość dużo pracy w ogrodzie, lepiej rozważyć inwestycję w piłę o wyższej mocy roboczej – zwłaszcza jeśli planujesz cięcie twardych gałęzi lub konarów. Większa moc to także wyższy pobór prądu lub paliwa. Ostrza lub łańcuchy pił na wysięgniku mogą się różnić pod względem długości, ostrości i przeznaczenia. Wybierz narzędzie, które pasuje do rodzaju prac, jakie zamierzasz wykonywać. Do najtrudniejszych prac wybierz piłę wyposażoną w bardzo mocny łańcuch. Ostatnim, choć nie mniej ważnym, detalem jest model urządzenia oraz renoma producenta – warto zakupić sprzęt, który dysponuje fachowym serwisem w przypadku nieoczekiwanej awarii. Niektóre piły są również wyposażone w teleskopowy wysięgnik, pozwalający na łatwe dostosowanie długości uchwytu. Kierując się tymi wskazówkami, z pewnością dokonasz dobrego wyboru.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Jak montować kocie oczka drogowe?

Potocznie zwane kocie oczka to elementy infrastruktury publicznej, które wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zarządcy dróg oraz podmioty odpowiedzialne za organizację remontów...

Jak zmiękczyć wodę w domu?

Zmiękczanie wody to proces, polegający na usuwaniu z niej minerałów, takich jak wapń i magnez, które są odpowiedzialne za twardość wody. Twarda woda może...

Jak urządzić garaż marzeń? Lista niezbędnych narzędzi

Masz garaż, ale nie wiesz, jak go wykorzystać? Chcesz mieć własny warsztat, w którym będziesz mógł naprawiać, tworzyć i majsterkować? A może po prostu...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.