Jakie wiertło do porothermu? Wiertło do pustaków ceramicznych

Wydajna praca w budownictwie wymaga dużej dbałości o szczegóły. Mowa tu między innymi o dopasowaniu odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na pracę z maksymalną efektywnością, a także jak w przypadku wierteł nie zniszczy materiału, w który będziemy się wwiercać. Jakie więc wiertło do porothermu powinniśmy wybrać i czym muszą charakteryzować się wiertła do pustaków ceramicznych?

Sprawdź: Rodzaje, rozmiary i wymiary kluczy nasadowych i nasadek

Jakie wiertło do porothermu? Co musi spełniać takie wiertło?

Tak zwany porotherm, czyli pustak ceramiczny to bardzo popularny w naszym kraju materiał, który powstaje podczas wypalania gliny. Jego charakterystyka, czyli to, iż zapewnia dobre parametry izolacji cieplnej oraz akustycznej sprawia, że materiał ten jest w naszym kraju często spotykany i służy do stawiania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych, w tym ścian nośnych i działowych. Dlatego sytuacja, w której będzie trzeba w nim wiercić może być dość powszechna. Jego specyfika sprawia jednak, że do tego materiału konieczne będzie zastosowanie specjalnego wiertła. 

Zastanawiając się jakie wiertło do porothermu użyć trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, czemu do tego materiału konieczne są dosyć specyficzne wiertła. Wynika to z tego, że tak zwany porotherm, czyli pustak ceramiczny w środku posiada wiele pustych przestrzeni i dość charakterystyczne, nieregularne żebrowanie. Sprawia ono, że wybór pierwszego lepszego wiertła mógłby poważnie go uszkodzić i nie bylibyśmy w stanie odpowiednio umieścić tam kołka.

Na to, jakie wiertło do pustaków ceramicznych trzeba wybrać, wpływa również sam materiał, z którego wykonano porotherm. Ceramika charakteryzuje się tym, że jest naprawdę krucha i używanie na niej dużej siły skończy się tylko i wyłączenie jej pokruszeniem. Oprócz tego jest ona abrazywna, przez co szybko tępi takie materiały jak stal węglowa, stal szybko tnąca, czy też bimetal. 

Jakie więc musi być wiertło do pustaków porotherm? Do wyboru mamy dwie opcje, czyli wiertła węglikowe oraz diamentowe o specjalnej budowie. Muszą one bowiem być przeznaczone do wiercenia bezudarowego. Dzięki temu będzie możliwe wywiercenie czystego otworu w porothermie. 

Sprawdź: Einhell – co to za firma? Opinie o produktach

Wiertło do pustaków ceramicznych — nasze 3 propozycje

Jeśli dalej masz problem z wyborem wiertła do pustaka ceramicznego, oto 3 nasze propozycje, które mogą rozwiązać twój kłopot. Dobrym wyborem, gdy nie wiesz jakie wiertło do pustaków ceramicznych wybrać może być uniwersalne wiertło Bosch CYL-9 Multi Construction. Przede wszystkim pochodzi ono od bardzo renomowanego producenta, jakim jest Bosch, co już wskazuje na jego jakość. Znacznie ważniejsza jest jednak jego konstrukcja. Jest to wiertło wykonane ze stali i węglika wolframu, które dobrze nadaje się do materiałów ceramicznych, takich jak Porotherm. Ponadto dostępne jest w średnicach 8, 10, 12 oraz 14 milimetrów i bez problemu można je kupić w popularnych sklepach budowlanych. 

Ciekawa propozycja to również wiertło widłowe z serii Profi Ziegel od marki Alpen. Jest to profesjonalne wiertło, które służy do wiercenia w ceramice, a w szczególności w porothermie. Produkowane jest przez renomowanego producenta, który wykorzystuje do jego stworzenia wysokiej jakości węglik spiekany oraz stal. Jego konstrukcja zmniejsza wibracje podczas wiercenia, dzięki czemu ryzyko skruszenia pustaka ceramicznego jest niższe, a ponadto jest to wiertło niezwykle precyzyjne. Oczywiście nadaje się ono do wiertarek bezudarowych. 

Dobrze sprawdzić się może również inne wiertło od marki Bosch, czyli wiertło Bosch Easy Dry, które posiada zupełnie inną konstrukcję, gdyż ma ono formę walca. Dzięki temu można z jego pomocą tworzyć idealnie okrągłe otwory w pustakach ceramicznych. Gdy znasz już te trzy wiertła, które możemy polecić nie musisz dłużej zastanawiać się jakie wiertła do ceramiki porothermu wybrać.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Kredyt hipoteczny krok po kroku: przewodnik dla początkujących i zaawansowanych

W dzisiejszym artykule omówimy temat kredytu hipotecznego krok po kroku. Kredyt hipoteczny to jedno z najważniejszych zobowiązań finansowych, jakie podejmujemy w życiu. Dlatego warto...

Zasady pięknie urządzonego mieszkania według gwiazd: inspiracje, trendy i praktyczne porady

Wiele osób marzy o pięknie urządzonym mieszkaniu, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe i przytulne. Gwiazdy często są inspiracją dla wielu osób,...

Jak zapewnić długowieczność maszyn przemysłowych? Sprawdź usługi Hydro-Dex

Dbanie o maszyny przemysłowe to klucz do ich długowieczności i wydajności. Odkryj, jak regeneracja maszyn przemysłowych w Hydro-Dex może zapewnić niezawodne działanie Twojego sprzętu! Znaczenie...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.