Rodzaje, rozmiary i wymiary kluczy nasadowych i nasadek

Jeżeli jesteście początkującymi majsterkowiczami to możliwe, że wciąż nie posiadacie w swoim podręcznym zestawie narzędzi klucza nasadowego. Jest to jeden z najbardziej użytecznych elementów wyposażenia, który możecie nabyć do swojego podręcznego zestawu domowego majsterkowicza, a jaki sprawdzi się przy większości prac. Klucz nasadkowy to jeden z rodzajów narzędzi ręcznych, który używa się do przykręcania lub odkręcania różnego rodzaju śrub. Jest to przyrząd bardzo uniwersalny i wieloraki: różni się zarówno rodzajem nasadek, rozmiarem kluczy nasadowych, wymiarami kluczy nasadowych oraz rodzajami nasadek na klucze. 

Sprawdź: Geko – co to za firma? Opinie o produktach

Jeżeli chcecie zostać bohaterami w swoim domu, to klucz nasadkowy będzie waszym podstawowym orężem. W tym artykule przedstawię wam, w jakie rodzaje nasadek dobrze jest się wyposażyć, jakie są najprzydatniejsze rozmiary kluczy nasadowych i w jakie wymiary kluczy nasadowych najlepiej zainwestować na początku. Przedstawię wam również rodzaje nasadek na klucze i wyjaśnię ich zastosowanie. Zapraszam was do dalszej lektury.

Rodzaje nasadek

Nasadki to nic innego jak ta część robocza, która pozwala nam na wkręcanie oraz wykręcanie śrub. Rodzaje nasadek na klucze są różne, podobnie jak wymiary kluczy nasadowych.  Rodzaje nasadek na klucze różnią się pod względem długości nasadki oraz ilości kątów. Najczęściej dostępne są klucze 6  i 12-kątne, a długości także uzależnione są od wielkości nasadek. Liczba kątów naszej nasadki powinna odpowiadać ilości kątów w śrubie, którą będziemy przykręcać bądź wykręcać. Są jednak przypadki, kiedy do śruby 6-kątnej możecie zastosować nakładkę 12-kątną i na odwrót. Jeżeli macie przy sobie nasadkę 12-kątną możecie śmiało odkręcić nią śrubę 6-kątną. Natomiast w przypadku kiedy mierzycie się ze śrubą zardzewiałą bądź rozkalibrowaną, która nie daje się ruszyć, powinniście spróbować użyć na niej nasadki 6-kątnej. Powinna sobie z nią poradzić.

Bardzo istotny jest trzpień narzędzia, który służy do obracania nasadką. Jest to wydłużona część klucza nasadowego, umiejscowiona w jego centrum, o przekroju kolistym. Występuje na rynku najczęściej w 3 wariantach: 

  • trzpień sztorcowy
  • trzpień w kształcie litery T
  • trzpień fajkowy

Trzpień sztorcowy jest prosty, posiada element przelotowy z przetyczką, natomiast fajkowy jest jego wygiętym odpowiednikiem. Trzpień w kształcie litery T jest dokładnie taki, jak go sobie wyobrażacie — jest to pręt zakończony dwoma prostopadle odchodzącymi elementami. Warto wyposażyć się w trzpienie posiadające grzechotkę — znacznie zwiększa ona komfort pracy i pewność chwytu.  

Sprawdź: Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego? Lista przydatnych narzędzi

Na rynku możecie znaleźć również nasadki imbusowe, zarówno długie jak i krótkie, które stosuje się w przypadku gdy mamy do czynienia z miejscami trudno dostępnymi, szczególnie przy ograniczonym dostępie bocznym do wkręcanej powierzchni. Używając nasadek imbusowych, możemy pozwolić sobie na użycie łba, który posiada średnicę nieznacznie większą od średnicy gwintu. 

Rozmiary kluczy nasadowych 

Rozmiary kluczy nasadowych są różne. Klucze nasadowe oraz przeznaczone dla nich akcesoria są produkowane w pięciu standardowych wariantach. W zależności od tego na jaką wielkość zabieraka (tj. nasadki na klucz) się zdecydujemy, takie będziemy musieli dobrać wielkości nasadek. Przez wzgląd na rynek amerykański klucze nasadowe produkowane są z oznaczeniami w dwóch systemach pomiarowych — metrycznym i calowym. Najczęściej spotykane wymiary nasadek to 1/4”, 1/2”, 3/4” oraz 1”, a ich odpowiedniki w milimetrach to 6,3, 10, 12,5, 20 i 25. Na rynku dostępne są jeszcze większe warianty, ale należą one już do grupy kluczy nasadowych udarowych, z którymi prawdopodobnie nie będziecie mieli do czynienia w pracach domowych. 

Wymiary kluczy nasadowych 

W poniższej tabeli znajdziecie przedziały wymiarów różnych rodzajów nasadek na klucze oraz odpowiadające im wielkości gwintów kluczy w systemie calowym i milimetrowym: 

RODZAJE NASADEK NA KLUCZE1/4” / 6,3 mm3/8” / 10 mm1/2” / 12,5 mm3/4″ / 20 mm1” / 25 mm
WIELKOŚCI NASADEK5,5 – 14 mmod 3/16” do 9/16”2 – 6,35 mmod 1/4” do 7/8”8 –  24 mmod 1/4” do 7/8″ 22 – 60 mmod 7/8” do 2.1/16”36 – 100 mmod 1,13/16” do 3,3/8”

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z tym artykułem  rozróżniacie już rodzaje nasadek, rozmiary kluczy nasadowych, wymiary kluczy nasadowych oraz rodzaje nasadek na klucze. Owocnego majsterkowania!

Więcej wpisów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

BESSEY Ścisk śrubowy stolarski żeliwny głęboki...

BESSEY Ścisk śrubowy stolarski żeliwny głęboki TGNT 800/500 to narzędzie, które cieszy się dużą popularnością wśród profesjonalnych stolarzy i majsterkowiczów. Dlaczego? Przede wszystkim ze...

Bessey Ścisk Imadło kątowe samonastawne WS3...

Bessey Ścisk Imadło kątowe samonastawne WS3 to narzędzie, które z pewnością przyda się każdemu majsterkowiczowi, który ceni sobie precyzję i wygodę pracy. Jest to...

Bessey Docisk poziomy z podstawą poziomą...

Bessey Docisk poziomy z podstawą poziomą STC-IHH25 to narzędzie, które znalazło uznanie wśród wielu fachowców i majsterkowiczów. Jest to docisk poziomy, który umożliwia szybkie...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.