Rodzaje pasowań — zasada stałego wałka, stałego otworu

Każda maszyna czy też urządzenie posiada konstrukcję, która nawet jeśli jest prosta w serwisowaniu, to tak naprawdę, aby ją stworzyć, należało użyć dość skomplikowanych sposobów, dzięki którym wszystko działa tak, jak należy. Niezwykle ważne jest na przykład pasowanie, które występuje w każdej konstrukcji mechanicznej, gdzie dwie powierzchnie współpracują ze sobą. 

Sprawdź: Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego? Lista przydatnych narzędzi

Rodzaj pasowania elementów maszyny

Rodzaje pasowań elementów maszyny, to nic innego jak sposoby na połączenie ze sobą dwóch współpracujących powierzchni w konstrukcji mechanicznej. Dzięki temu mogą one ze sobą odpowiednio działać. Odpowiednie pasowanie elementów jest niezwykle istotne i bez niego wiele maszyn bardzo regularnie odwiedzałoby serwis z racji na niesamowicie częste awarie. 

Na czym jednak dokładnie polega pasowanie? Jest to proces, w którym dochodzi do kojarzenia ze sobą dwóch elementów o tym samym nominalnym wymiarze. Mowa tu więc o łączeniu ze sobą dwóch części konstrukcji, które do siebie pasują. Dobrym przykładem są wałki oraz otwory, a także wałki i stożki.

Warto też wiedzieć, że istnieją różne rodzaje pasowania elementów maszyny. W tej kwestii wyróżniamy trzy odmiany pasowania, które różnią się tym, jak wiele luzu występuje pomiędzy poszczególnymi elementami. Z tego powodu mówi się o pasowaniu ciasnym, mieszanym oraz luźnym. 

Pasowanie ciasne — w nim wałek jest idealnie wciśnięty w otwór i pomiędzy dwoma elementami nie spotkamy żadnego luzu

Pasowanie mieszane — jest to tak zwany lekki wcisk. Oznacza to, że w tym typie pasowania pomiędzy otworem a walcem lub stożkiem jest niewielki luz, lecz wciąż nie ma zbyt wiele miejsca na ruch. 

Pasowanie luźne — wyróżnia się tym, że pomiędzy wałkiem i otworem jest na tyle przestrzeni, że oba te elementy mogą swobodnie się przesuwać zarówno w ruchu obrotowym, jak i w ruchu wzdłużnym

Sprawdź: Objawy zużycia prowadnicy w pile. Kiedy ją wymienić?

Zasada stałego wałka

O ile rodzaje pasowania są ważne, tak nie można zapominać o zasadach pasowania. Tutaj wyróżniamy dwie różne zasady, a pierwsza z nich to zasada stałego wałka. Jest ona rzadziej stosowana, co wynika z tego, że wymiary otworów cylindrycznych zmieniają się skokowo, przez co znacznie trudniej jest je modyfikować niż w wypadku wałka. 

Przy zasadzie stałego wałka tolerancję dobiera się z grupy tolerancji h. W niej o rodzaju pasowania decyduje tolerancja otworu. Warto też wspomnieć o tym, co mówi sama zasada stałego wałka. Według niej wszelkie luzy oraz wciski biorą się ze zestawienia ze sobą wałka, który posiada określony i zawsze stały wymiar z różnymi odchyłkami dla otworu. Stosuje się ją, gdy na wałku należy zamontować więcej elementów. W innych wypadkach nie jest ona aż tak opłacalna, przez co spotykamy ją po prostu znacznie rzadziej od zasady stałego otworu, która jest prostsza, a także tańsza do zastosowania. Czemu tak jest? Zasada stałego wałka zazwyczaj wymaga użycia większej liczby narzędzi, czy też będzie trzeba wykonać więcej sprawdzianów do pomiaru otworów. 

Sprawdź: Co na naświetlone oczy? Domowe sposoby, objawy, co robić?

Zasada stałego otworu

Zasada stałego otworu jak już zostało to wspomniane wcześniej, jest zdecydowanie częściej spotykana w pasowaniu. Oczywiście w niej również spotkamy trzy rodzaje pasowania. Różni się tym, że luzy i wciski nie biorą się z zestawienia wałka o określonym i zawsze stałym wymiarze z otworem, a otworu, który zawsze ma określony i stały wymiar z wałkami o różnym odchyle. Do zasady stałego otworu stosuje się tolerancję otworu z grupy H.

To, co sprawia, że zasada stałego otworu jest zdecydowanie bardziej popularna i częściej spotykana, to przede wszystkim to, że wymiarami wałka łatwiej jest manipulować. Wszelakie otwory swoje wymiary zmieniają skokowo i znacznie trudniej je zmienić, podczas gdy zbyt duży wałek można na przykład dokładnie zeszlifować tak, by pasował do przyjętej przez nas metody pasowania, która została uznana za najkorzystniejszą w danej sytuacji. Jest to zdecydowanie główny powód popularności zasady stałego otworu. 

Więcej wpisów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

BESSEY Ścisk śrubowy stolarski żeliwny głęboki...

BESSEY Ścisk śrubowy stolarski żeliwny głęboki TGNT 800/500 to narzędzie, które cieszy się dużą popularnością wśród profesjonalnych stolarzy i majsterkowiczów. Dlaczego? Przede wszystkim ze...

Bessey Ścisk Imadło kątowe samonastawne WS3...

Bessey Ścisk Imadło kątowe samonastawne WS3 to narzędzie, które z pewnością przyda się każdemu majsterkowiczowi, który ceni sobie precyzję i wygodę pracy. Jest to...

Bessey Docisk poziomy z podstawą poziomą...

Bessey Docisk poziomy z podstawą poziomą STC-IHH25 to narzędzie, które znalazło uznanie wśród wielu fachowców i majsterkowiczów. Jest to docisk poziomy, który umożliwia szybkie...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.