Narzędzia do trasowania metalu, drewna. Lista

Trasowanie to bardzo ważny proces, który znacząco wspomaga obróbkę drewna i metalu i ułatwia precyzyjne wykonywanie cięć, a także różnych otworów. Oczywiście narzędzia różnią się swoją budową i sposobem zastosowania w zależności od materiału, do którego służą. Jakie jednak narzędzia do trasowania metalu lub drewna spotkamy i jak wygląda ich zastosowanie w praktyce?

Sprawdź: Rodzaje, rozmiary i wymiary kluczy nasadowych i nasadek

Jakie narzędzia traserskie mamy? Czyli wymień narzędzia traserskie

Rynek jest tak naprawdę pełen narzędzi do trasowania. Na czym jednak dokładnie polega trasowanie? Proces ten wymaga znacznie więcej niż samego materiału do obróbki, gdyż rozpoczyna się on na kartce papieru. Do trasowania konieczne będzie więc posiadanie arkusza technicznego oraz zestawu ołówków i innych przyrządów do tworzenia rysunków technicznych. Na nim nanosimy na materiał, który będziemy obrabiać wszelkie otwory, czy też linie cięć, które będziemy wykonywać. Gdy rysunek zostanie skończony, potrzebne będą już narzędzia do trasowania. 

To jakie narzędzia do trasowania zastosujemy, zależy w dużej mierze od materiału. Można powiedzieć, że drewno jest nieco bardziej wygodne, gdyż trasowanie na nim nie wymaga zastosowania żadnych mocnych narzędzi. Wystarczy jedynie posiadanie podstawowych przyborów do trasowania. W przypadku narzędzi do trasowania metalu konieczne będą inne rysiki. Ponadto trzeba uważać na uszkodzenie materiału, gdyż może on zostać porysowany lub nawet pęknąć, gdy będziemy trasować na gięciu cienkiej blachy. 

Sprawdź: Einhell – co to za firma? Opinie o produktach

Narzędzia do trasowania metalu

Najważniejsze są oczywiście podstawy, czyli komplet narzędzi do trasowania metalu, bez których sobie po prostu nie poradzimy. Jakie są to narzędzia? Mowa tu o rysiku, punktaku oraz cyrklu. Niezwykle ważna będzie również miarka lub suwmiarka, która pozwoli na dokładnie trasowanie. Bardzo istotne jest jednak, by w trakcie trasowania nie zmieniać marki. Każda z miarek może bowiem różnić się od siebie o bardzo małe wartości, lecz może mieć to duży wpływ na efekt końcowy. 

Same podstawowe narzędzia do trasowania to jednak nie wszystko. Warto się również bowiem wyposażyć w takie narzędzia jak pryzma, czy też płyta traserska. Wszystkie te narzędzia znacząco ułatwią cały proces trasowania. Jak jednak dokładnie działają poszczególne narzędzia do trasowania metalu?

Zacznijmy od punktaka. Jest to narzędzie wykonane z twardej stali narzędziowej, który posiada zaostrzony koniec, a drugi jest spłaszczony, gdyż pomaga on w pobijaniu go młotkiem. Działają cyrkla, raczej nie trzeba tłumaczyć, gdyż wykorzystuje się go wielokrotnie podczas lekcji matematyki w szkole. Rysik do trasowania z kolei wygląda podobnie do długopisu i pozwala na nanoszenie linii, czy też okręgów, które następnie pomogą w obrobieniu materiału tak, by wszystko wyglądało dokładnie tak, jak na projekcie. 

Podczas trasowania metalu przydatna jest również farba traserska, która również może zostać uznana za pewnego rodzaju narzędzie. Jej zastosowanie sprawia bowiem, że linie naniesione na metal są bardziej widoczne, co znacząco ułatwia dalszą obróbkę metalu.

Sprawdź: Geko – co to za firma? Opinie o produktach

Narzędzia do trasowania drewna

Narzędzia do trasowania nieco różnią się od tych, które są przeznaczone do trasowania metalu. Oczywiście podstawy są takie same, gdyż wykorzystuje się punktak, rysik, czy też cyrkiel. Wykorzystuje się jednak również inne przybory traserskie. Pomocne są również takie rzeczy jak poziomica oraz ukośnica. 

Przed rozpoczęciem trasowania warto wyposażyć się również w takie narzędzia do trasowania drewna, jak kątownik, pion, przymiar składany bądź miarka, kątownik ciesielski oraz suwmiarka. Z ich pomocą możliwe będzie nasienie na drewno nie tylko linii, czy też okręgów, ale też ich dokładnych wymiarów, co jest niezwykle ważne podczas trasowania. 

Nie można oczywiście zapomnieć o tak podstawowych rzeczach jak ołówki czy też markery, które są przystosowane do drewna i będą na nim bardzo dobrze widoczne. Posiadając takie narzędzia do trasowania drewna, można być pewnym, że trasowanie przebiegnie pomyślnie i uda nam się poprawnie nanieść wszystkie wymiary. 

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Renomowany dealer Stihl

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy poszukujesz narzędzi dla prywatnego użytku, z pewnością interesują Cię niezawodne urządzenia. Dlatego warto postawić na sprawdzoną markę,...

Jak wybrać dobry agregat prądotwórczy do domu?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które pomaga, gdy zabraknie prądu. Przywraca zasilanie we wszystkich, niezbędnych sprzętach i w ten sposób chroni przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Czym...

Uszkodzenie pompy hydraulicznej, objawy, rozpoznanie, naprawa, konserwacja

Uszkodzenie pompy hydraulicznej w maszynach budowlanych zawsze stanowi duży problem. Jest to urządzenie, które pełni kluczową rolę w przetłaczaniu płynu hydraulicznego i generowaniu odpowiedniego...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.