Wymiana paska klinowego w traktorku MTD — krok po kroku

Pasek klinowy jest jednym z najważniejszych elementów silnika spalinowego, gdyż odpowiada on za zasilanie takich jego komponentów jak na przykład pompa wody, czy też alternator. Nie inaczej jest w traktorku MTD, czyli tak zwanej kosiarce traktorku. Jak wymienić pasek klinowy w takim pojeździe?

Sprawdź: Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego? Lista przydatnych narzędzi

Wymiana paska klinowego w kosiarce traktorku MTD

Wiele osób zastanawia się jak wymienić pasek klinowy w traktorku MTD. Nie jest to specjalnie trudna czynność i decydując się na samodzielne jej wykonanie, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, które zapłacilibyśmy mechanikowi. Aby to zrobić, należy przede wszystkim się dobrze przygotować. Do takiej wymiany będzie potrzebny oczywiście sam pasek i bardzo ważne jest, by kupić właściwy. Niestety, gdy ten jest zamontowany w silniku, niemożliwe jest odczytanie jego wymiarów, nawet jeśli te zostały wytłoczone, gdyż po czasie, w którym pasek pracował, mogą stać się po prostu nieczytelne.

Dlatego chcąc kupić pasek klinowy konieczny pasujący do naszego traktorka MTD konieczne będzie przygotowanie się w zestaw informacji, które pozwolą na wybranie odpowiedniego paska klinowego. Mowa tu o marce traktorka, modelu, jego numerze seryjnym, a także roku produkcji. Po podaniu takich informacji pracownik sklepu, w którym będziemy kupować pasek klinowy, będzie w stanie dobrać odpowiedni, który idealnie będzie pasować do jednostki napędowej w naszym traktorku MTD.

Zanim dowiemy się jak wymienić pasek klinowy w traktorku MTD powinniśmy również przygotować zestaw narzędzi, które będą konieczne do jego wymiany. W tym celu potrzebny będzie klucz nasadowy bądź nastawny klucz szwedzki lub żabka i klucz płaski, lub oczkowy. Z takim zestawem kluczy będziemy mogli przejść do pracy. Dodatkowo warto pomyśleć o na przykład rękawicach ochronnych, jeśli nie odpowiada nam uczucie towarzyszące pracy przy silniku w gołych dłoniach. Dodatkowo dzięki nim zabezpieczymy się przed ewentualnym skaleczeniem, o na przykład zardzewiałą powierzchnię, co mogłoby być niebezpieczne dla naszego zdrowia z racji na różne drobnoustroje, które się na niej znajdują mogące spowodować zakażenie rany. 

Sprawdź: Rodzaje, rozmiary i wymiary kluczy nasadowych i nasadek

Jak wymienić pasek klinowy w traktorku MTD?

Wymiana paska klinowego w kosiarce traktorku MTD jest procesem znacznie prostszym, niż mogłoby się to wydawać, przez co warto zabrać się za niego samemu i oszczędzić pieniądze, które mogą zostać wydane na paliwo do traktorka MTD, czy też na przykład na zakup lepszego paska klinowego, który wytrzyma znacznie dłużej, a co za tym idzie minie więcej czasu, zanim znowu zabierzemy się za jego wymianę.

Proces, jakim jest wymiana paska klinowego w kosiarce traktorku MTD należy rozpocząć od demontażu agregatu tnącego z traktorka MTD. Gdy tego już dokonamy, otrzymujemy wprost świetny dostęp do paska klinowego. Jest on jednak napięty i nie da się go zdjąć po prostu. Z tego powodu konieczne będzie wpierw zluzowanie napinacza paska klinowego. Jest to element, który jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za jego napięcie, więc poluzowanie go z pomocą odpowiedniego klucza sprawi, że będzie można go w prosty sposób zdjąć. 

Kolejny etap to ściągnięcie paska z napędu skrzyni i wykręcenie koła napędowego, czyli sprzęgła. Aby przytrzymać obracający się wał, przyda nam się klucz szwedzki. W ten sposób odwiniemy pasek klinowy z silnika. Możemy już wtedy przystąpić do założenia nowego paska. 

Wpierw mocujemy sprzęgło, a pasek ustawiamy na kole prowadzącym i kładziemy go na kole sprzęgła. Wtedy potrzebny będzie ponownie klucz szwedzki, z którego pomocą nakręcimy pasek na sprzęgło, kręcąc nim w odwrotną stronę niż przy ściąganiu. Gdy pasek jest nakręcony, wystarczy już tylko naciągnąć dobrze koło pasowe i sprawdzić, czy wszystko działa odpowiednio. Wtedy wystarczy już tylko nałożyć z powrotem kosisko i traktorek MTD jest gotowy do użytku. Jak widać wymiana paska klinowego w kosiarce traktorku MTD nie jest więc bardzo skomplikowana i można ją wykonać w zaledwie kilkanaście minut.

Więcej wpisów

Powiązane artykuły

Najnowsze wpisy

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią

Akcesoria ogrodnicze niezbędne jesienią to narzędzia i przedmioty, które ułatwiają pielęgnację ogrodu w okresie jesieni. Wraz z nadejściem tej pory roku, zmieniają się potrzeby...

Jak dobrać odpowiednią siekierę?

Wybór odpowiedniej siekiery, to klucz do efektywnej i bezpiecznej pracy w lesie, ogrodzie czy podczas różnorodnych prac stolarskich. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym...

Regały paletowe – dobry wybór nie tylko do magazynów wysokiego składowania

Magazynowanie wymaga stworzenia odpowiednich warunków do przechowywania różnorodnych towarów w sposób bezpieczny, adekwatny do ich specyfiki oraz efektywny, szczególnie w przypadku magazynów charakteryzujących się...

Chcesz być na bieżąco, śledzić nowości, dostawać info o najlepszych promocjach?

Zostaw swój adres e-mail i wybierz swojego ulubionego producenta narzędzi.
My zadbamy o to abyś był na bieżąco z nowościami, promocjami i ciekawymi tematami z branży.